Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Vezměte své kytky na procházku

Středa 27. července je dnem venčení pokojových rostlin. Zní vám to šíleně? Svátek má ovšem docela logický základ. Stojí za ním herec Thomas Roy, který vymyslel přes 80 legračních svátků.

Jak se svátek slaví?

Můžete vzít sváteční výzvu doslova, posbírat doma květináče a projít se s nimi po okolí nebo je aspoň vyskládat před dům, aby na chvíli změnily prostředí a užily si to někde jinde než doma na skříni. Když už půjdete s květináčem na procházku, určitě přitáhnete pozornost, a je to tak příležitost, jak si popovídat se sousedy nebo i cizími lidmi nejen o pokojovkách, seznámit se s dalšími milovníky rostlin a třeba si domluvit výměnu svých výpěstků. Cílem není dělat ze sebe v sousedství podivína. Ve své podstatě je to den, kdy se máme věnovat pokojovým rostlinám, trošku je oprášit, všimnout si, jak se jim daří, a třeba je přesunout na lepší místo. Je to taky ideální chvíle k přesazování kytek, kterým už je květináč malý.

Kdo to vymyslel?

S nápadem přišel americký herec a vtipálek Thomas Roy. Už v 80. letech zaslal do redakce Chase’s Calendar of Events, sbírky různých svátků a významných dní, z níž sám čerpal při práci v rádiu, svůj první vymyšlený svátek. Když mu ho otiskli, dodalo mu to energii k vytváření dalších speciálních dnů. S manželkou Ruth a se synem Michaelem dali dohromady přes osm desítek svátků. Mají pobavit, ale také přimět k drobným meditacím všedního dne, kdy se máme zastavit a uvědomit si, co se děje v našem okolí, a věnovat trochu pozornosti lidem i přírodě.

Například 7. únor je dnem zdravení sousedů, kdy máme zapomenout na všechny spory, 28. května se připomíná návrat slimáků do zahrad, proto není dobrý nápad chodit venku naboso, a 30. listopad nazvaný „Zůstaňte doma, protože je vám dobře“ nás nabádá, ať nesimulujeme nemoc a jednoduše si vezměme volno jen tak. A co nás čeká v srpnu? Tak třeba 8. srpen je dnem pašování cuket k sousedům na verandu, čímž se řeší tradiční nadúroda cuket, a 29. srpna se má méně solit a používat víc bylinek.

Kolem zahrady se točí více svátků, manželé Royovi jsou totiž nadšení pěstitelé. Ruth vlastní bylinkářství Wellcat Herbs a k přírodní kosmetice, esenciálním olejům nebo čajům ráda přidá zahradnické rady nebo nějakou čarodějnickou legendu.

Více o jejich práci i seznam všech svátků najdete na jejich stránkách www.wellcat.com.

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Štědrý mecenáš i problematický alkoholik. Jaké jsou všechny tváře herce Johnnyho...

Hned tři velké hvězdy letos přijedou na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Michael Caine i Ethan Hawke jsou bezesporu zvučná jména, ale zaručeně největší...

Jizvy, strie a kila navíc. Mothercare v kampani svlékl ženy po porodu

Britská společnost Mothercare specializující se na těhotenské výrobky a dětské zboží se rozhodla konečně prolomit tabu. Spustila totiž novou...

Kam za uměním? Na vlakové nádraží!

Festival m³ / Umění v prostoru přináší umění mezi lidi, do ulic a veřejných prostranství. Letošní ročník obsadil vlaková nádraží v Praze a okolí.
Zavří­t reklamu