Neděle, 1 října, 2023
spot_img

Vezměte své kytky na procházku

Středa 27. července je dnem venčení pokojových rostlin. Zní vám to šíleně? Svátek má ovšem docela logický základ. Stojí za ním herec Thomas Roy, který vymyslel přes 80 legračních svátků.

Jak se svátek slaví?

Můžete vzít sváteční výzvu doslova, posbírat doma květináče a projít se s nimi po okolí nebo je aspoň vyskládat před dům, aby na chvíli změnily prostředí a užily si to někde jinde než doma na skříni. Když už půjdete s květináčem na procházku, určitě přitáhnete pozornost, a je to tak příležitost, jak si popovídat se sousedy nebo i cizími lidmi nejen o pokojovkách, seznámit se s dalšími milovníky rostlin a třeba si domluvit výměnu svých výpěstků. Cílem není dělat ze sebe v sousedství podivína. Ve své podstatě je to den, kdy se máme věnovat pokojovým rostlinám, trošku je oprášit, všimnout si, jak se jim daří, a třeba je přesunout na lepší místo. Je to taky ideální chvíle k přesazování kytek, kterým už je květináč malý.

Kdo to vymyslel?

S nápadem přišel americký herec a vtipálek Thomas Roy. Už v 80. letech zaslal do redakce Chase’s Calendar of Events, sbírky různých svátků a významných dní, z níž sám čerpal při práci v rádiu, svůj první vymyšlený svátek. Když mu ho otiskli, dodalo mu to energii k vytváření dalších speciálních dnů. S manželkou Ruth a se synem Michaelem dali dohromady přes osm desítek svátků. Mají pobavit, ale také přimět k drobným meditacím všedního dne, kdy se máme zastavit a uvědomit si, co se děje v našem okolí, a věnovat trochu pozornosti lidem i přírodě.

Například 7. únor je dnem zdravení sousedů, kdy máme zapomenout na všechny spory, 28. května se připomíná návrat slimáků do zahrad, proto není dobrý nápad chodit venku naboso, a 30. listopad nazvaný „Zůstaňte doma, protože je vám dobře“ nás nabádá, ať nesimulujeme nemoc a jednoduše si vezměme volno jen tak. A co nás čeká v srpnu? Tak třeba 8. srpen je dnem pašování cuket k sousedům na verandu, čímž se řeší tradiční nadúroda cuket, a 29. srpna se má méně solit a používat víc bylinek.

Kolem zahrady se točí více svátků, manželé Royovi jsou totiž nadšení pěstitelé. Ruth vlastní bylinkářství Wellcat Herbs a k přírodní kosmetice, esenciálním olejům nebo čajům ráda přidá zahradnické rady nebo nějakou čarodějnickou legendu.

Více o jejich práci i seznam všech svátků najdete na jejich stránkách www.wellcat.com.

Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Evropa zná nejlepší fotografie divoké přírody. Bodovali hroši i medvědi

Do soutěže Evropský fotograf divoké přírody se přihlásilo 935 autorů z 35 zemí. Vítězové jedné z kategorií dokumentovali medvědí festival v Rumunsku a důsledky mizejícího přirozeného prostředí pro divoká zvířata.

Moderátorka Daniela Drtinová: Jako by ve mně žily dvě odlišné osobnosti

Před rozhovorem se známou novinářkou vám hlavou víří tisíce otázek toužících po zodpovězení. Daniela Drtinová totiž patří k té...

Hostitelem pro děti z dětských domovů se může stát kdokoli, říká zakladatelka zahrady, v níž kvetou rostliny i vztahy

„Když je mi špatně a opečuju někoho jiného, vždycky se mi zlepší nálada, protože vidím zpětnou vazbu od druhého,“...

Kunsthalle Praha slaví narozeniny. Přijďte zdarma ochutnat umění

Ve středu 22. února to bude rok, co se v Praze na Klárově otevřely brány uměleckého prostoru Kunsthalle. Oslavy...
Zavří­t reklamu