Úterý, 6 června, 2023
spot_img

Připojte se k výzvě Veroniky Čermák Mackové a „zatočte s palmáčem“

Herečka a známá bojovnice v oblasti ekologie na Instagramu požádala přiznivce, aby se stali součástí videa, které má pomoct omezit spotřebu palmového oleje, kvůli němuž se ničí planeta.

Veronika Čermák Macková nám v cover rozhovoru zářijového vydání WHAT vyprávěla o svých zkušenostech z cest po světě, kdy se dozvídala o krutém zacházení se zvířaty a necitlivém vztahu lidí k přírodě. Svěřila se, že občas propadá environmentálnímu žalu. „Jedno období jsem se ho nedokázala zbavit. Ale podle mě to člověk nesmí vzdát a musí se pořád snažit bojovat, ať už to dopadne jakkoliv. I ten sebemenší krůček, který zachrání život třeba jen jednoho zvířete, má smysl. Pokud jen sedíte a pořád se něčeho bojíte, ničemu nepomůžete,“ říká herečka. I proto se zapojila do akce k Mezinárodnímu dni bez palmového oleje a v loňském roce iniciovala vznik videa s názvem Zodpovědnost za planetu začíná doma.

Palmáč, kam se podíváš

Dle Koalice proti palmovému oleji dnes najdeme palmový olej v každém druhém výrobku od potravin, přes mycí i dekorativní kosmetiku, drogerii, svíčky, krmiva pro hospodářská zvířata i domácí mazlíčky až po technická maziva. Rozsáhlé pěstování palmy olejné v jihovýchodní Asii, Africe a v Jižní Americe však vede k odlesňování deštných pralesů a ničení přirozeného ekosystému, čímž trpí jak zvířata, tak lidé. Pralesy se před zakládáním plantáží vypalují, následně se nadužívají hnojiva, která kontaminují půdu i vodní zdroje. Tento průmysl provázejí nelegální praktiky a korupce. Pěstování palmy olejné přitom není dlouhodobě udržitelné a je z ekologického i zdravotního hlediska zbytečné.

Natočte video a přidejte se

Společně s Koalicí proti palmovému oleji Veronika připravuje k letošnímu Mezinárodnímu dni bez palmového oleje spot a vyzvala na Instagramu fanoušky, aby se stali jeho součástí. Jak na to? Stačí nahrát video na telefon (na výšku) v délce cca 15 sekund a v něm vysvětlit, proč jste vy sekli s palmovým olejem nebo se mu snažíte maximálně vyhnout. Video zašlete na mail spotodpalmujse@seznam.cz a Veronika s týmem ho zakomponují do spotu, který bude zveřejněn 1. února.

„Tento den je připomínkou naší globální odpovědnosti. Je totiž na každém z nás, jestli aktivně ovlivníme dění na druhé straně planety,“ uvádějí organizátoři na svých stránkách. „Prosíme vás proto, zkuste jeden den, klidně i dva, tři, pět nebo také každý den žít bez palmového oleje – bez výrobků, které ho obsahují. Pomůžete jak svému zdraví, tak i přírodě a nakonec zjistíte, že navíc i ušetříte, protože tolik zbytečností s palmovým olejem vlastně ani k životu nepotřebujete.“

„Ačkoliv tato událost vyzývá k oslovování firem, které palmový olej používají, naším cílem v žádném případě není absolutní, slepý bojkot palmového oleje,“ pokračují aktivisté. Je jim jasné, že není možné okamžitě vyměnit palmový olej za jiný a už nezkácet ani jediný strom. „Chceme nabídnout efektivní řešení. Požadujme proto především, aby výrobci přehodnotili své dosavadní technologické postupy i získávání surovin pro výrobu (nejen) v oblasti používání palmového oleje. Samozřejmostí by mělo být obojí co nejšetrnější a nejohleduplnější jak ke zdraví lidí, tak i k životnímu prostředí u nás i na druhém konci světa.“ Žádají výrobce, aby palmový tuk všude, kde je to možné, nahradili jiným tukem regionálního původu. Až teprve v případech, kdy nahradit nelze, by měli přistoupit k použití palmového oleje, výhradně však v bio kvalitě v souladu s evropskými standardy.

Akce na celý únor

Na počátku stála facebooková výzva Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem, která se konala 1. února 2016. Na Den bez palmového oleje pak u nás spontánně navázala osmadvacetidenní výzva Zatočte s palmáčem, v rámci níž iniciátoři přinášejí recepty na celý měsíc a představují alternativy k běžně prodejným tukům na vaření a pečení, obsahujícím palmový olej. Například na dortová a litá těsta a některé sušenky je lepší používat jiné rostlinné oleje jako slunečnicový či řepkový. Do buchet, koláčů, bábovek a cukroví doporučují másla živočišného původu nebo rostlinného původu, třeba kakaové, kokosové nebo bambucké. Ukazují také možnosti, jak se vyhnout výrobkům s palmovým olejem z oblasti drogerie nebo péče o děti.

Koalice proti palmovému oleji je nezávislou platformou sdružující jednotlivce i organizace, jejichž společným cílem je snížení celosvětové spotřeby palmového oleje. Zaměřuje se na osvětu mezi širokou veřejností, ale také na komunikaci s firmami a lobbing na politické úrovni.

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Dnes už se nedá tvořit, aniž byste reagovali na celosvětovou problematiku,...

Dva studenti pražské UMPRUM se rozhodli, že pomocí svých děl působivě propojí dva světy. V rukou skláře Františka Jungvirta a návrhářky Barbory Kotěšovcové tak...

4 wellness resorty v Čechách a na Moravě, které musíte vyzkoušet

Pokud už nemáte v plánu vyjíždět objevovat krásy cizích zemí, ale přesto byste ještě před koncem dovolené vyrazili na...

Maxim Habanec a jeho vzpomínky na cestu kolem světa

Maxim Habanec patří už léta mezi tuzemskou skateboardingovou špičku. Je několikanásobným mistrem České republiky i světového poháru Mystic SK8...

Tamara Klusová: Zakázala bych fyzické tresty na dětech

Zpěvačka, manželka hudebníka Tomáše Kluse, matka tří dětí a influencerka, kterou na Instagramu sleduje 158 tisíc lidí, využívá svůj vliv k tomu, že dlouhodobě podporuje sociální témata a propaguje udržitelný životní styl.
Zavří­t reklamu