Čtvrtek, 30 března, 2023
spot_img

Nový život pro PETky: Nesešlapávat a vrátit do obchodu

Česká republika se konečně blíží k tomu, co už jiné země dávno znají: ke zpětnému výkupu plastových lahví a plechovek. V rámci pilotního projektu si to ode dneška můžete vyzkoušet v prodejnách Lidl a Kaufland.

V České republice se ročně použije asi 1,8 miliardy PET lahví a 800 milionů plechovek. „Zhruba 80 procent skončí v kontejnerech,“ uvedl dnes pro ČTK náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík. Češi už v minulosti projevili o zálohování PETek zájem. Loni na podzim proběhl průzkum agentury Ipsos, jehož závěry shrnuje analytik Michal Straka: „Tři čtvrtiny spotřebitelů jsou zcela jasně pro zálohování PET lahví a sedm z deseti je pro zálohování plechovek.“ Adekvátní výše zálohy by podle respondentů byly 4 koruny.

Zatímco vracení i jiných než skleněných obalů probíhá už ve třinácti evropských zemích, u nás se na zákonu, který by tuto problematiku řešil, teprve pracuje. Dle Petra Hladíka by návrh zákona měla vláda projednat do konce letošního roku. Jako nejbližší reálný rok uvedení legislativy do praxe uvedl rok 2025. Než se tak stane, bude potřeba ještě hodně jednání a také osvěty mezi veřejností. K ní může napomoct právě pilotní projekt, který dnes odstartoval.

„Podobné projekty pomáhají nastavit a získat zkušenost, aby byl systém záloh komfortní hlavně pro spotřebitele,“ říká Kristýna Havligerová, mluvčí Iniciativy za zálohování, která se u nás zasazuje o zavedení vracení PET lahví a plechovek. Do testování novinky se zapojily společnosti Lidl a Kaufland. Každá z nich pořídila tři vratné automaty, které od čtvrtka 23. února najdete ve vybraných prodejnách v různých částech republiky. V Praze můžete vyrazit omrknout novinku do modřanského Lidlu na Lhotecké ulici nebo do Kauflandu v Michli. Další automaty stojí v Lidlu v Brně-Líšni a v Plzni na Folmavské ulici a pak také v Kauflandu v Olomouci a ve Šternberku. V druhé polovině roku se projekt rozšíří do Karlových Varů a Pardubic.

Jak to funguje?

Princip automatů je stejný jako u těch, které známe z výkupu zálohovaných skleněných lahví. Automat pojme nádoby o objemu od 200 mililitrů do tří litrů a vkládáme je do otvoru dnem dolů. Ale pozor, byť jsme zvyklí PETky a plechovky sešlapávat, než je vyprovodíme do příslušných kontejnerů, v tomto případě je ideální vracet je nesešlápnuté. A pochopitelně by měly být prázdné, bez nedopitých zbytků a nečistot.

A co za to, kromě dobrého pocitu? Za šest vrácených lahví budete v pilotním projektu odměněni poukázkou na slevu. Sleva se netýká celého nákupu, je určena na vybranou skupinu produktů.

Méně odpadu je realitou

Jak ukázal průzkum společnosti ENVI-PAK realizovaný na Slovensku, systém výkupu PET lahví a plechovek, který tam byl zaveden loni, se osvědčil a příznivě se projevil na úbytku volně pohozeného odpadu. Dle jejích poznatků tvořily v roce 2020 PET lahve 18 % a plechovky 21 % odpadu vysbíraného mimo místa k tomu určená, na podzim 2022 už bylo PET lahví jen 4 % a plechovek 5 %.

Vychází 29. března

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...
The Art Evening

The Art Evening představí novinky z různých oblastí umění. A to...

V luxusních prostorech KARE Design se sejdou zástupci prestižních značek ze světa fashion, design, art a beauty, aby představili svou nejnovějších kolekci. Večer s...

Vulva na udržitelných kalhotách má pomoci hovořit o našem těle

Na ulici asi úplně běžně nikoho v kalhotách s natištěnými vzory vulvy nepotkáte. To by se ale mohlo změnit....

Jak pomoct požárem zasaženému Českému Švýcarsku?

Lidé už na sbírkové konto sloužící k finanční podpoře obyvatel a obcí, které zasáhl požár, zaslali přes dva miliony korun.

5 pozitivních zpráv, které vám zvednou náladu

Víte, že nastává nejdelší zatmění Měsíce století? A že na rýmu vám pomůže orgasmus? Pojďte se na chvíli začíst...
Zavří­t reklamu