Sobota, 28 ledna, 2023
spot_img

Furoshiki: Když je obal zároveň dárkem

Vyzkoušejte letos tradiční japonskou metodu balení dárků do látky. Takový obal je nejen krásný, ale především také ekologický.

Co děláte se všemi těmi balicími papíry, které vám zbudou po rozbalení dárků? Vyhazujete je? A není to škoda? Co letos místo generování hromad papíru, který skončí v kontejneru, vyzkoušet jiný způsob, praktičtější a zajímavější?

„Furoshiki je japonská metoda balení do šátků a původně se takto balila do šátků kimona ve veřejných lázních,“ říkají zakladatelky neziskové organizace Swap Prague, které pořádají swapy nejen oblečení a obecně učí veřejnost zodpovědnějším návykům. Nepotřebujete tedy papír ani lepicí pásku, stačí vám čtvercová látka. Zabalit tak můžete dárek hranatý, kulatý i šišatý. Knížky, oblečení i lahve. Dobře tato metoda poslouží v případě dárků, které mají nepravidelný tvar. To, co by v papíru vypadalo neforemně, bude v šátku vypadat luxusně. Balit se dá do bavlny, lnu i hedvábí. Použít můžete jakoukoli čtvercovou látku, případně speciální látky, které se k tomuto účelu prodávají a pak poslouží třeba jako ubrousek na svačinu nebo malý ubrus. Vhodné jsou i látkové ubrousky a samozřejmě šátky, které zároveň poslouží jako dárek. Obdarovaný si pak šátek může nechat a nosit ho, nebo ho zase poslat dál, až bude potřebovat něco krásně zabalit.

Jednoduché základní svázání dárku do uzlíčku zvládne každý, existují i složitější postupy s ozdobnými uzly pro profíky.

 

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Královna českého šperku sbírá materiál pro svou práci na zahradě i...

Dana Bezděková krásu spatřuje ve všem. V lámajících se slunečních paprscích, v kamenech, ve vesmíru, v technologiích, vidí ji ale i v zrezlých trubkách a do šperku dokáže vložit i jedovatou rtuť.

Portugalský umělec bojuje za záchranu planety tím, že tvoří z odpadků

Říká si Bordalo II a jeho materiálem jsou odpadky. Kovový šrot a jiné nepotřebné předměty přetváří do zvířecích obrazů...

Provazy a nože. Emma Smetana v novince Over ukazuje, čeho je schopný zamilovaný psychopat

V kufru auta leží spoutaný partner Emmy Smetany, která mu o chvíli později uprostřed pouště na kapotě holí vousy...

Třeštíkovi: Místo topení obraz na stěně

Nikdy nemuseli překonávat krizi. Shodli se na tom, jak vychovávat děti a že je důležitější mít doma obraz než...
Zavří­t reklamu