Pátek, 27 května, 2022
spot_img

Francouz vyhrál 200 milionů euro. Většinu peněz dal na ochranu přírody

Nesázel proto, aby si mohl kupovat luxusní věci. Jeho cílem bylo založit nadaci, prostřednictvím níž bude moct pomáhat přírodě i lidem.

V prosinci 2020 padl v loterii Euromiliony rekord. Muž, jehož identita nebyla zveřejněna a vystupuje jen pod přezdívkou Guy, vyhrál neuvěřitelných 200 milionů euro (v přepočtu cca 4,88 miliard korun). Okamžitě věděl, co s penězi udělá. „Z mého pohledu je prioritou dneška záchrana planety. Musíme jednat, je to stav absolutního ohrožení. Pokud s tím nic neuděláme, všechno ostatní bude zbytečné. Přestaneme existovat,“ svěřil se v rozhovoru, který letos v dubnu poskytl deníku Le Parisien.

Les cennější než zámky

„Nikdy jsem nesnil o tom, že budu mít lodě, zámky nebo sportovní auta. Můj sen byl být užitečný a dát těm penězům smysl s maximálním pozitivním dopadem,“ říká. Sázel na velké výhry s jediným cílem: aby mohl peníze proměnit v pomoc. „V momentě, kdy jsem zjistil, že jsem tím šťastným výhercem Euromilionů, rozhodl jsem se o své štěstí podělit.“

Založil organizaci Anyama, do níž už převedl většinu z výhry. Nadace má tři hlavní cíle pomoci: ochranu a revitalizaci lesů, zachování a regeneraci biodiverzity a také podporu pečovatelů v rodinách.

Pojmenoval nadaci podle města na Pobřeží slonoviny, kde v dětství několik let žil. Prvotním impulsem bylo, když jako malý viděl konvoje nákladních aut, která odvážela dřevo vytěžené v lesích vedlejšího státu Burkina Faso. Od té doby přemýšlel, jak drancování přírody zabránit. „Člověk po léta věřil, že může využívat přírodu, aniž by vzal v úvahu své vlastní členství v tomto ekosystému. Přestal dodržovat pravidla, která zaručují jeho rovnováhu. To nás zavazuje k tomu, abychom se zajímali o druhé a jednali v zájmu ochrany a regenerace,“ vysvětluje.

Thibaut Mongis, mluvčí společnosti FDJ, která loterii provozuje, pro CNN uvedl, že vítá Guyovo rozhodnutí věnovat většinu výhry na ochranu životního prostředí, a považuje to za velkorysé a výjimečné gesto.

Pokud by vás zajímalo, jaká čísla Guy sázel, tak prosím: 6, 9, 13, 24, 41 a šťastná čísla 3 a 12. Jeho rekord byl nicméně loni překonán. Jiný francouzský výherce si z loterie odnesl 220 milionů euro. Co s nimi udělal, zůstává tajemstvím.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Doba brožová

Brož je přesně ten druh šperku, který dokáže i ten nejkonzervativnější oděv katapultovat k módním výšinám. Na rozdíl od příbuzné spony nemá žádnou funkci....

Královna českého šperku sbírá materiál pro svou práci na zahradě i na smetištích

Dana Bezděková krásu spatřuje ve všem. V lámajících se slunečních paprscích, v kamenech, ve vesmíru, v technologiích, vidí ji ale i v zrezlých trubkách a do šperku dokáže vložit i jedovatou rtuť.

Festival Struny podzimu začíná. Nabídne koncerty na střeše Lucerny i z hladiny Vltavy

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu už dnes rozezní Prahu. Poprvé ve 24leté historii se tak stane pod širým nebem....

Sjezdovka nad spalovnou odpadu i lesní věže. Tyto ekologické budovy jsou nejsdílenějšími na Instagramu

Udržitelný design a architektura jsou v posledních letech stále oblíbenější záležitostí. Do starých budov se implementují udržitelné technologie a...
Zavří­t reklamu