Sobota, 9 prosince, 2023
spot_img

Francouz vyhrál 200 milionů euro. Většinu peněz dal na ochranu přírody

Nesázel proto, aby si mohl kupovat luxusní věci. Jeho cílem bylo založit nadaci, prostřednictvím níž bude moct pomáhat přírodě i lidem.

V prosinci 2020 padl v loterii Euromiliony rekord. Muž, jehož identita nebyla zveřejněna a vystupuje jen pod přezdívkou Guy, vyhrál neuvěřitelných 200 milionů euro (v přepočtu cca 4,88 miliard korun). Okamžitě věděl, co s penězi udělá. „Z mého pohledu je prioritou dneška záchrana planety. Musíme jednat, je to stav absolutního ohrožení. Pokud s tím nic neuděláme, všechno ostatní bude zbytečné. Přestaneme existovat,“ svěřil se v rozhovoru, který letos v dubnu poskytl deníku Le Parisien.

Les cennější než zámky

„Nikdy jsem nesnil o tom, že budu mít lodě, zámky nebo sportovní auta. Můj sen byl být užitečný a dát těm penězům smysl s maximálním pozitivním dopadem,“ říká. Sázel na velké výhry s jediným cílem: aby mohl peníze proměnit v pomoc. „V momentě, kdy jsem zjistil, že jsem tím šťastným výhercem Euromilionů, rozhodl jsem se o své štěstí podělit.“

Založil organizaci Anyama, do níž už převedl většinu z výhry. Nadace má tři hlavní cíle pomoci: ochranu a revitalizaci lesů, zachování a regeneraci biodiverzity a také podporu pečovatelů v rodinách.

Pojmenoval nadaci podle města na Pobřeží slonoviny, kde v dětství několik let žil. Prvotním impulsem bylo, když jako malý viděl konvoje nákladních aut, která odvážela dřevo vytěžené v lesích vedlejšího státu Burkina Faso. Od té doby přemýšlel, jak drancování přírody zabránit. „Člověk po léta věřil, že může využívat přírodu, aniž by vzal v úvahu své vlastní členství v tomto ekosystému. Přestal dodržovat pravidla, která zaručují jeho rovnováhu. To nás zavazuje k tomu, abychom se zajímali o druhé a jednali v zájmu ochrany a regenerace,“ vysvětluje.

Thibaut Mongis, mluvčí společnosti FDJ, která loterii provozuje, pro CNN uvedl, že vítá Guyovo rozhodnutí věnovat většinu výhry na ochranu životního prostředí, a považuje to za velkorysé a výjimečné gesto.

Pokud by vás zajímalo, jaká čísla Guy sázel, tak prosím: 6, 9, 13, 24, 41 a šťastná čísla 3 a 12. Jeho rekord byl nicméně loni překonán. Jiný francouzský výherce si z loterie odnesl 220 milionů euro. Co s nimi udělal, zůstává tajemstvím.

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Slovinská designérka navrhla křesla podle ženského těla nebo zmrzlinového poháru

Lara Bohinc, původem z Lublaně, žije a tvoří v Londýně, kde má svůj showroom. Inspirují ji realistické obliny ženského těla, nebeská tělesa, ale třeba i cukrařina.

Po celém světě je potřeba vysázet jeden bilion stromů. Pomoci zabránit klimatickému průšvihu můžete i vy

Naše planeta je jako obrovský organický počítač – o tom už byla řeč ve Stopařově průvodci po galaxii a...

Stane se čím dál obvyklejším, že člověk bude zároveň třeba učitelem, manažerem i publicistou,“ tvrdí odborník na inovace vzdělávání

Vybrat si školu, vystudovat, zvolit si povolání a tomu se pak věnovat celý život. Vypadá to, že podobný lineární...

Ekologické posilovny nemyslí jen na vytuněná těla a místo kalorií počítají watty

Termín udržitelnost se dere do popředí zájmu v mnoha oblastech. Móda, design, kosmetika, gastronomie. Teď se na lepší časy...
Zavří­t reklamu