Pondělí, 30 ledna, 2023
spot_img

Francouz vyhrál 200 milionů euro. Většinu peněz dal na ochranu přírody

Nesázel proto, aby si mohl kupovat luxusní věci. Jeho cílem bylo založit nadaci, prostřednictvím níž bude moct pomáhat přírodě i lidem.

V prosinci 2020 padl v loterii Euromiliony rekord. Muž, jehož identita nebyla zveřejněna a vystupuje jen pod přezdívkou Guy, vyhrál neuvěřitelných 200 milionů euro (v přepočtu cca 4,88 miliard korun). Okamžitě věděl, co s penězi udělá. „Z mého pohledu je prioritou dneška záchrana planety. Musíme jednat, je to stav absolutního ohrožení. Pokud s tím nic neuděláme, všechno ostatní bude zbytečné. Přestaneme existovat,“ svěřil se v rozhovoru, který letos v dubnu poskytl deníku Le Parisien.

Les cennější než zámky

„Nikdy jsem nesnil o tom, že budu mít lodě, zámky nebo sportovní auta. Můj sen byl být užitečný a dát těm penězům smysl s maximálním pozitivním dopadem,“ říká. Sázel na velké výhry s jediným cílem: aby mohl peníze proměnit v pomoc. „V momentě, kdy jsem zjistil, že jsem tím šťastným výhercem Euromilionů, rozhodl jsem se o své štěstí podělit.“

Založil organizaci Anyama, do níž už převedl většinu z výhry. Nadace má tři hlavní cíle pomoci: ochranu a revitalizaci lesů, zachování a regeneraci biodiverzity a také podporu pečovatelů v rodinách.

Pojmenoval nadaci podle města na Pobřeží slonoviny, kde v dětství několik let žil. Prvotním impulsem bylo, když jako malý viděl konvoje nákladních aut, která odvážela dřevo vytěžené v lesích vedlejšího státu Burkina Faso. Od té doby přemýšlel, jak drancování přírody zabránit. „Člověk po léta věřil, že může využívat přírodu, aniž by vzal v úvahu své vlastní členství v tomto ekosystému. Přestal dodržovat pravidla, která zaručují jeho rovnováhu. To nás zavazuje k tomu, abychom se zajímali o druhé a jednali v zájmu ochrany a regenerace,“ vysvětluje.

Thibaut Mongis, mluvčí společnosti FDJ, která loterii provozuje, pro CNN uvedl, že vítá Guyovo rozhodnutí věnovat většinu výhry na ochranu životního prostředí, a považuje to za velkorysé a výjimečné gesto.

Pokud by vás zajímalo, jaká čísla Guy sázel, tak prosím: 6, 9, 13, 24, 41 a šťastná čísla 3 a 12. Jeho rekord byl nicméně loni překonán. Jiný francouzský výherce si z loterie odnesl 220 milionů euro. Co s nimi udělal, zůstává tajemstvím.

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Lady Dior Art: Ikonická kabelka podle 11 umělců z celého světa

Už posedmé vyzval módní dům Dior výtvarníky, aby kreativně pojali model kabelky Lady Dior. Oslavovali ženskost, tradice i každodenní život.

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí spoluzakladatelka webu Zlatka.in

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou...

4 romantické hotely, které si určitě zamilujete

Blíží se měsíc lásky, a tak jsme i my zapátrali po místech, na kterých byste mohli své polovičce splnit...

Hypnoterapie pomáhá při poruchách nálad, nespavosti a vyléčil jsem i kuřáky, tvrdí psycholog Martin Dlabal

Hypnoterapie je v posledních letech na vzestupu a stala se z ní jedna z velmi využívaných metod, jak pomoci...
Zavří­t reklamu