Sobota, 28 května, 2022
spot_img

7 chyb, které dělají začínající podnikatelé

Není to náhodou i váš případ? Zapracujte na tom a ušetříte si spoustu nervů a času, který byste strávili blouděním ve slepých uličkách.

1. Budujete

Nemáte strategický plán, do finančních procesů se vám nechce, ale už kreslíte logo, hledáte prostory a zakládáte eseróčko? Zadržte. Na začátku nepodnikáte, na začátku testujete. Přepněte se z budovatelského režimu do testovacího módu a svůj nápad nejprve nechte projít zatěžkávací zkouškou.

2. Jste zamilovaní do svého nápadu

Je to váš miláček, vaše dítě. Nevidíte na něm žádné chyby. Ajaj, omyl! Nezamilujte se do svého nápadu, zamilujte se do problému, který řešíte. Jen tak zvládnete sundat růžové brýle a každá zpětná vazba vás posune mílovými kroky kupředu. První nápady jsou jako první lásky. Ne vždy vyjdou a je to tak dobře. Buďte promiskuitní a nápady střídejte jako ponožky. Jen tak dojdete k tomu pravému.

3. Neznáte svou cílovku

Myslíte si, že je váš projekt vhodný pro muže i ženy, ideálně od 0 do 100 let? Pokud neprodáváte Člověče, nezlob se, pak byste své ambice měli rozhodně snížit. Buďte specifičtí a představte si konkrétního člověka. Jak vypadá, kde nakupuje, kolik má dětí, jaké má vzdělání i příjem. Jen tak se můžete soustředit na Aničku Sečtělou a nebudete chtít zbytečně zaujmout Zdeňka Pracanta.

4. Bojíte se jít do terénu

Na zpětnou vazbu jste se zeptali své maminky a nejlepšího kamaráda. Pokud nejste ostýchaví, možná jste oslovili tchána a sousedku. A přitom jste to udělali úplně zbytečně… Vaše rodina a kamarádi totiž nejsou vaše cílová skupina. Oslovte ty, kterým svůj produkt opravdu budete prodávat. Vyrazte ven, ptejte se na ulici. Nebo volejte těm, o které skutečně stojíte. Jen oni vám otevřou oči.

5. Neumíte se prodat

Máte skvělý byznys plán, ale než ho někomu popíšete, sami se ztrácíte. Přitom stačí jediné, jedna dokonalá prezentace. Dejte si na čas a naučte se vyprávět svůj příběh. Na zaujetí svého publika máte jen pár vteřin. Nenechte si je utéct mezi prsty.

6. Nepracujete se svými silnými stránkami

Jste skvělý stratég, ale staráte se o copywriting. Umíte učit, ale topíte se ve finančním plánování. Jde vám zahradničení, ale bojujete s webovkami. Poznáváte se? Na podnikání nemusíte být sami. Najděte si parťáka a dělejte to, v čem skutečně vynikáte. Ušetříte si tak spoustu času i starostí.

7. Více mluvíte, méně posloucháte

Konkurenci se snažíte přesvědčit o tom, že budete nejlepší na trhu. Ale nenapadlo vás se s nimi spojit a zeptat se na jejich zkušenosti. Škoda. Málokdo vám nepomůže, pokud budete přínosem pro své odvětví, buďte si jistí, že vás i konkurence uvítá na trhu.

Pokud rozjíždíte společensky prospěšné podnikání a nechcete dělat tyto chyby, přihlaste se do 7. ročníku akcelerátoru 3-2-1 dílna a naučte se z nápadu vybudovat vlastní byznys. Přihlášky do programu běží do 24. dubna. Více info na www.321dilna.cz/dva.

Autorka vede sérii podcastů Bez grantu?!, v nichž podnikatelé vyprávějí o svých zkušenostech z byznysu i sociální sféry.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Oslavte Valentýn s filmovou hudbou z Lásky nebeské nebo La La...

Nejkrásnější romantické melodie ze slavných filmů zazní 14. února v pražském Rudolfinu na speciálním koncertě Filmové filharmonie. Ještě pár lístků je k mání. Filmová filharmonie...

DNA pro zábavu aneb Víte, odkud opravdu přišli vaši předkové?

Ze Švédska, nebo spíš z Balkánu? Vaše vlastní DNA je příruční knihovna, ze které zjistíte ledacos. Co všechno se z ní můžete dočíst díky...

Terapie zvukem: Dostupný prostředek na podporu naší psychické i fyzické kondice

Zvuk. Co je zvuk? Šumění stromů, praskání ohně, zpěv ptáků, tóny hudebních nástrojů, řev motorů a domácích spotřebičů, moře,...

Máš na míň. Nová kampaň bojuje například proti plýtvání jídlem

Celosvětově se nesní až jedna třetina veškerého vyprodukovaného jídla a v České republice je to pak přes osm set...

Matka jako madona i pavouk. Jak ztvárnili své mámy Warhol nebo Dalí?

V neděli se slaví Svátek matek. Hold mateřské roli vzdávali a vzdávají umělci a umělkyně po celém světě. Pojďme se společně podívat na ta nejniternější zachycení vztahu, který ke svým matkám chovali.
Zavří­t reklamu