Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
spot_img

Hvězdou Instagramu se stal gay vystupující jako žena. Takhle si “drag queen” vyšla do hor bojovat za ochranu planety i menšin

Když se před lety přiznal, že je gay, lidé mu říkávali, aby hlavně nedělal nic zženštilého. Jeho touha ale nakonec zvítězila, a tak Wyn Wiley stvořil své alter ego jménem Pattie Gonia. Dlouhovlasá zrzka na vysokých podpatcích se časem stala nejen hvězdou Instagramu, ale hlavně ikonou ekologického hnutí, v němž jde zároveň o ochranu planety i lidí, zejména pak marginalizovaných komunit.

Jako malý kluk se Wyn Wiley často vydával do přírody, miloval turistiku a ze všech sil se snažil zapadnout do genderových stereotypů.  Když v 18 letech přiznal blízkým, že je gay, řekli mu sice, že ho i přesto milují a je to v pořádku, ale na druhou stranu ho prosili, aby nikdy nedělal zženštilé věci, jakými jsou například oblékání se do dámského oblečení nebo lakování nehtů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Pattie Gonia (@pattiegonia),

Zrození alter ega

Celých deset let se tedy Wyn snažil chovat podle pravidel, které mu okolí neustále vtloukalo, až nakonec k zapírání sám sebe získal takový odpor, že se rozhodl vytvořit své drag alter ego jménem Pattie Gonia, díky kterému se prý dokázal také lépe spojit s přírodou. Dlouhovlasá kudrnatá dívka s vyzývavým oblečením a vysokými podpatky už nyní žije vlastním životem a na Instagramu ji sledují statisíce fanoušků.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Pattie Gonia (@pattiegonia),

Stát se drag gueen, což je muž, který svým oblečením a chováním přejímá ženské identity především ze zábavních a uměleckých účelů, jakými jsou tanec, hudba nebo burleska, tak pro Wyna bylo určitým vysvobozením. Jeho alter ego mu totiž dovoluje propojovat umělecké cítění se zájmy o záchranu přírody i menšin. Právě tato specifická forma umění je totiž neodmyslitelně spjatá s queer kulturou, k níž se sám Wyn hrdě hlásí a právě osoby, jejichž pohlaví, chování nebo sexualita neodpovídají obvyklým společenským normám, jsou často ze společnosti vyčleňováni. Pattie Gonia se tak stala ikonou environmentálního hnutí (intersectional environmentalism), které usiluje o ochranu planety i lidí, zejména pak diskriminovaných menšin. Není tak výjimkou, že ji potkáte na procházce po horách ve vysokých podpatcích, s výrazným líčením a přiléhavých outfitech.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Pattie Gonia (@pattiegonia),

Humor jako záchrana

Sám Wyn Wiley se pro média svěřil, že o planetu pečuje každým krokem, který učiní, ať už si na sebe vezme paruku zhotovenou z odpadních materiálů, přešité oblečení nebo má jen pár doplňků namísto desítek zbytečných cetek. Snaží se samozřejmě i v každodenním životě a například rád vaří podle oceňovaného zero-waste kuchaře Maxe La Manny a osvětu ohledně péče o planetu se snaží podávat humornou formou.  Na nejrůznější protesty a demonstrace nosí na svých podomácku vyrobených outfitech například nápisy „planeta je žhavější než můj přítel“, nebo vtipné memy o popření změn klimatu, čímž ale prý rozhodně nechce situaci zlehčovat. Podle svých slov si jen myslí, že každý z nás potřebuje v dnešní těžké době trošku odreagování. Zároveň pak vyzývá lidi, aby trávili co nejvíce času v přírodě, protože právě uprostřed lesů nebo na vrcholcích hor si nejlépe uvědomíte, jak moc stojí naše planeta za záchranu.

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Designové roušky s natištěným obličejem zvládnou odemykat telefony

Roušky se staly v posledních týdnech velkým tématem. Šijí je umělci, návrháři i velké firmy. Můžete vidět zajímavé kousky  z povlečení, starých kolekcí nebo...

Když chceme v cateringu zavést bezmasý den, vždycky se zvedne vlna odporu, říká šéfka zeleného natáčení na Nově

To, že mají postavy v seriálu Ulice koše na tříděný odpad nebo že se v show MasterChef vaří beze zbytků, není náhoda. Jsou to střípky v mozaice společensky odpovědné televizní produkce, která je velkým tématem na Nově. Nejen o tom jsme si povídaly s Hanou de Goeij, ředitelkou udržitelné produkce a zodpovědného obsahu v mediální skupině CME.

Stane se čím dál obvyklejším, že člověk bude zároveň třeba učitelem, manažerem i publicistou,“ tvrdí odborník na inovace vzdělávání

Vybrat si školu, vystudovat, zvolit si povolání a tomu se pak věnovat celý život. Vypadá to, že podobný lineární...

Ekologické trendy v architektuře: Omítka z konopí i kompostovací záchodky

Udržitelnost a architektura se v posledních letech propojují čím dál tím více. Není tak divu, že se studia i...
Zavří­t reklamu