Úterý, 30 května, 2023
spot_img

Hvězdou Instagramu se stal gay vystupující jako žena. Takhle si “drag queen” vyšla do hor bojovat za ochranu planety i menšin

Když se před lety přiznal, že je gay, lidé mu říkávali, aby hlavně nedělal nic zženštilého. Jeho touha ale nakonec zvítězila, a tak Wyn Wiley stvořil své alter ego jménem Pattie Gonia. Dlouhovlasá zrzka na vysokých podpatcích se časem stala nejen hvězdou Instagramu, ale hlavně ikonou ekologického hnutí, v němž jde zároveň o ochranu planety i lidí, zejména pak marginalizovaných komunit.

Jako malý kluk se Wyn Wiley často vydával do přírody, miloval turistiku a ze všech sil se snažil zapadnout do genderových stereotypů.  Když v 18 letech přiznal blízkým, že je gay, řekli mu sice, že ho i přesto milují a je to v pořádku, ale na druhou stranu ho prosili, aby nikdy nedělal zženštilé věci, jakými jsou například oblékání se do dámského oblečení nebo lakování nehtů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Pattie Gonia (@pattiegonia),

Zrození alter ega

Celých deset let se tedy Wyn snažil chovat podle pravidel, které mu okolí neustále vtloukalo, až nakonec k zapírání sám sebe získal takový odpor, že se rozhodl vytvořit své drag alter ego jménem Pattie Gonia, díky kterému se prý dokázal také lépe spojit s přírodou. Dlouhovlasá kudrnatá dívka s vyzývavým oblečením a vysokými podpatky už nyní žije vlastním životem a na Instagramu ji sledují statisíce fanoušků.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Pattie Gonia (@pattiegonia),

Stát se drag gueen, což je muž, který svým oblečením a chováním přejímá ženské identity především ze zábavních a uměleckých účelů, jakými jsou tanec, hudba nebo burleska, tak pro Wyna bylo určitým vysvobozením. Jeho alter ego mu totiž dovoluje propojovat umělecké cítění se zájmy o záchranu přírody i menšin. Právě tato specifická forma umění je totiž neodmyslitelně spjatá s queer kulturou, k níž se sám Wyn hrdě hlásí a právě osoby, jejichž pohlaví, chování nebo sexualita neodpovídají obvyklým společenským normám, jsou často ze společnosti vyčleňováni. Pattie Gonia se tak stala ikonou environmentálního hnutí (intersectional environmentalism), které usiluje o ochranu planety i lidí, zejména pak diskriminovaných menšin. Není tak výjimkou, že ji potkáte na procházce po horách ve vysokých podpatcích, s výrazným líčením a přiléhavých outfitech.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Pattie Gonia (@pattiegonia),

Humor jako záchrana

Sám Wyn Wiley se pro média svěřil, že o planetu pečuje každým krokem, který učiní, ať už si na sebe vezme paruku zhotovenou z odpadních materiálů, přešité oblečení nebo má jen pár doplňků namísto desítek zbytečných cetek. Snaží se samozřejmě i v každodenním životě a například rád vaří podle oceňovaného zero-waste kuchaře Maxe La Manny a osvětu ohledně péče o planetu se snaží podávat humornou formou.  Na nejrůznější protesty a demonstrace nosí na svých podomácku vyrobených outfitech například nápisy „planeta je žhavější než můj přítel“, nebo vtipné memy o popření změn klimatu, čímž ale prý rozhodně nechce situaci zlehčovat. Podle svých slov si jen myslí, že každý z nás potřebuje v dnešní těžké době trošku odreagování. Zároveň pak vyzývá lidi, aby trávili co nejvíce času v přírodě, protože právě uprostřed lesů nebo na vrcholcích hor si nejlépe uvědomíte, jak moc stojí naše planeta za záchranu.

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Do světa za uměním: Tipy na muzea a akce, které by...

Přemýšlíte, kam vyrazíte na cesty? Zapomeňte na přelidněné pláže a jeďte raději do zahraničí za uměním. Objevujte. Poznávejte. Nechte se inspirovat. Protože Art is life, life is art.

Nejistá perfekcionistka, okouzlující femme fatale nebo chladná narcistka? Kdo je Zlatým glóbem oceněná herečka Rosamund Pike

Když před několika dny virtuálně přebírala Zlatý glóbus za svůj výkon ve snímku Jako v bavlnce, byla jako vždy...

Zakladatelky nové české módní značky místo trendů sázejí na pohodlí a udržitelnost

Značka Jamie Collection, za níž stojí Michala Smelíková a Jana Potůčková, se zrodila během loňské karantény. Oběma dámám chyběla...

Dream Gap: Když se sny stanou realitou

Již jste někdy zaslechli výraz „dream gap“? Doslovně by se dal přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Víc...
Zavří­t reklamu