Středa, 7 června, 2023
spot_img

Ekologické posilovny nemyslí jen na vytuněná těla a místo kalorií počítají watty

Termín udržitelnost se dere do popředí zájmu v mnoha oblastech. Móda, design, kosmetika, gastronomie. Teď se na lepší časy začíná blýskat i ve fitness světě. V zahraničí se čím dál častěji klubou nové ekologické posilovny, které nemyslí pouze na vytuněná těla, ale i na ochranu životního prostředí. Zahazují plasty, volí přírodní nebo recyklované materiály a ze samotných sportovců budují „lidské elektrárny“ pohánějící provoz. A co je na tom všem nejlepší? Lidi to baví a posouvá k lepším výkonům.

Žijeme v konzumní společnosti a ve světě téměř neomezených možností. Když něco rozbijeme, vyhodíme to a pořídíme nové. Navykli jsme si na určitý komfort, který ne vždy lahodí prostředí kolem nás. Výsledkem všeho je, že každý Čech za rok v průměru vyprodukuje více než tři tuny odpadu, v oceánech plave přes pět trilionů kusů plastu a za zhruba třicet let jich bude víc než ryb. Koncentrace skleníkových plynů v atmosféře bude nadále lámat rekordy a kvůli znečištěnému ovzduší budou stále umírat miliony lidí na celé planetě. Kde hledat řešení? V podstatě všude. I tam, kde byste to možná nečekali. Ve fitness průmyslu.

Shazujete kila i škodliviny v okolí

Říkají si ekologické posilovny nebo zelená fitness a do svých misí si zakotvily, že jejich provoz bude probíhat šetrně k životnímu prostředí. Vymýšlejí tedy strategie na ozdravení prostoru, omezují uhlíkovou stopu a efektivně spravují spotřebu energie. Takový účet za elektřinu totiž může být opravdovou noční můrou tradičních fitness center. To máte stroje, klimatizace, světla, televizory, reproduktory, někdy i navazující wellness. Eko hráči svou pozornost zaměřují na obnovitelnou energii. V posledních letech po celém světě vyrostla řada posiloven, jež pohání lidská síla. Respektive výkon sportovců potících se na běžeckých trenažerech, rotopedech či jiných silových tréninkových strojích, které produkují elektřinu a posílají ji zpátky do sítě. Kromě spálených kalorií se tak vaším motivem v tréninku stává počet vygenerovaných wattů. Takovým revolučním místem je například Terra Hale v Londýně, kde jsou zdrojem energie spinningová kola. Pro představu, jedna padesátiminutová lekce s šesti účastníky a instruktorem přinese až 3300 wattů. Zhruba asi jako potřeba celodenního napájení stolního počítače. Tělocvična má v současnosti tři pobočky, ve Fulhamu, Notting Hill a Shepherd’s Bush, a za jejich existencí stojí Slovák Michal Homola. Na podobném principu fungují další podniky jako California Fitness v Hongkongu, Green Microgym v Portlandu, The Greenasium v San Diegu nebo například The Great Outdoor Gym Company v Anglii. Udržitelnost patří mezi výrazné trendy tohoto roku. Také ve fitness jde o více než trénink. Stále větší počet lidí si uvědomuje, že zdraví úzce souvisí s životním prostředím a že nastal čas obě sféry propojit. Proměny posiloven tak nepramení pouze z jejich vlastní zodpovědnosti, úspory nákladů či zlepšení kvality života, ale děje se tak i díky rostoucí poptávce samotných spotřebitelů.

Inspirováno divokou džunglí

Zelená vlna dosahuje mnohem dál než k břehům energeticky úspornějších zařízení. Dotýká se i samotného interiéru a volby používaných materiálů. Zapomeňte na stereotypní a neosobní design, v mnoha případech se ocitnete v útulných prostorech plných rostlin, dřeva a se spoustou světla. Jako byste zkrátka cvičili venku v přírodě. Zmíněná tělocvična Terra Hale je kompletně bezplastová a v každém jejím detailu pocítíte touhu nezatěžovat planetu. Všechno je zhotoveno z recyklovaných nebo ekologických materiálů, od jógamatek přes kliky od dveří až po dřevěné stěny a podlahy z kaučuku. Hlídají si tu třeba i lahve na vodu. Buď si přinesete vlastní eko nádobu, nebo si koupíte jejich variantu z nerezové oceli. Žádnou obyčejnou PETku tady nenajdete. Abyste měli zážitek kompletní, kvalita, čistota a zdraví prostupuje také do nabídky občerstvení. V dalších posilovnách si hrají kupříkladu s bambusovými podlahami nebo stěnami izolovanými starou džínsovinou. Každé fitko si hledá svoje vlastní cesty. Green Microgym v Portlandu například pracuje se solárními panely, Green Fitness Studio v Brooklynu svým návštěvníkům zase nabízí travnatou střešní terasu, která slouží nejen k odpočinku, ale i k hospodaření s dešťovou vodou. Podlahy v tělocvičně má ze starých pneumatik a odpadový přístup aplikuje i k samotnému vybavení. Namísto nákupu nového zařízení se zde rozhodli zrenovovat staré stroje, které by jinak skončily na skládce. Jednoduché, efektivní a originální.

Experiment versus nová éra fitness

Jednou z atraktivních společností, která v Evropě „zazeleňuje“ jednotlivé indoor i outdoor posilovny, je britská firma Biofit. Návrhy interiéru staví s ohledem na udržitelné principy a buduje tréninková prostředí v souladu s přírodou. Bez toxinů, s přirozeným světlem, čistým a svěžím vzduchem, spoustou přírodnin, harmonickou souhrou barev, textur a tvarů. Vybavení (pytle, lana, míče, závaží, boxy, žebříky, kettlebelly či jógamatky) pak zajišťuje především matriály, jakými jsou dřevo, bambus, přírodní kaučuk, korek nebo kámen. Cílem je vytvořit čisté a ekologické místo, které samo o sobě bude zážitkem a motivujícím prvkem ke cvičení. Kde jinde bychom se taky měli cítit příjemně než v útulném a čistém prostředí? Nakolik jsou eko fitka pouhý experiment a nakolik budoucí realita, ukáže čas. Jedno je ale jisté, zdraví lidského těla a životního prostředí spolu úzce souvisí, a jak ukazují případy výše, dokážou spolu fungovat v ekologické i ekonomické symbióze. Tak uvidíme, jestli se také u nás v Česku někdy nastartuje nová a trochu upřímnější doba fitness.

 

 

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Výstava s díly Alberta Giacomettiho představuje neznámé malby i ikonického Kráčejícího...

Sochař a malíř Alberto Giacometti, který svou tvorbou inspiroval mnoho dalších umělců a jehož díla se draží za miliony liber, byl géniem a experimentátorem,...

 Znáte Wu Wei? Taoistický princip vás naučí plynout životem bez zbytečného úsilí a námahy

Představte si strom, který by přemýšlel nad tím, jak vyrůst co nejrychleji, trápily by ho představy, jak šťavnaté bude...

Zpěvák skupiny Mirai: Z Japonce ve mně zbyla jen hrubost a hustota vlasů

Frýdeckomístecká skupina Mirai je považována za nejúspěšnější mladou českou kapelu. Za pár let existence zvládla natočit dvě alba, posbírat...

Šlápněte do toho

Ježdění na elektrokolech všeobecně zmenšuje dopravní zácpy, hluk i množství výfukových plynů. Při výběru sáhněte po e-kole s chytrými komponenty od společnosti Bosch eBike Systems, které přepsaly zaběhnuté návyky v užívání elektrokol. Tady je vše ve 3 minutách čtení!
Zavří­t reklamu