Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
spot_img

Ekologické posilovny nemyslí jen na vytuněná těla a místo kalorií počítají watty

Termín udržitelnost se dere do popředí zájmu v mnoha oblastech. Móda, design, kosmetika, gastronomie. Teď se na lepší časy začíná blýskat i ve fitness světě. V zahraničí se čím dál častěji klubou nové ekologické posilovny, které nemyslí pouze na vytuněná těla, ale i na ochranu životního prostředí. Zahazují plasty, volí přírodní nebo recyklované materiály a ze samotných sportovců budují „lidské elektrárny“ pohánějící provoz. A co je na tom všem nejlepší? Lidi to baví a posouvá k lepším výkonům.

Žijeme v konzumní společnosti a ve světě téměř neomezených možností. Když něco rozbijeme, vyhodíme to a pořídíme nové. Navykli jsme si na určitý komfort, který ne vždy lahodí prostředí kolem nás. Výsledkem všeho je, že každý Čech za rok v průměru vyprodukuje více než tři tuny odpadu, v oceánech plave přes pět trilionů kusů plastu a za zhruba třicet let jich bude víc než ryb. Koncentrace skleníkových plynů v atmosféře bude nadále lámat rekordy a kvůli znečištěnému ovzduší budou stále umírat miliony lidí na celé planetě. Kde hledat řešení? V podstatě všude. I tam, kde byste to možná nečekali. Ve fitness průmyslu.

Shazujete kila i škodliviny v okolí

Říkají si ekologické posilovny nebo zelená fitness a do svých misí si zakotvily, že jejich provoz bude probíhat šetrně k životnímu prostředí. Vymýšlejí tedy strategie na ozdravení prostoru, omezují uhlíkovou stopu a efektivně spravují spotřebu energie. Takový účet za elektřinu totiž může být opravdovou noční můrou tradičních fitness center. To máte stroje, klimatizace, světla, televizory, reproduktory, někdy i navazující wellness. Eko hráči svou pozornost zaměřují na obnovitelnou energii. V posledních letech po celém světě vyrostla řada posiloven, jež pohání lidská síla. Respektive výkon sportovců potících se na běžeckých trenažerech, rotopedech či jiných silových tréninkových strojích, které produkují elektřinu a posílají ji zpátky do sítě. Kromě spálených kalorií se tak vaším motivem v tréninku stává počet vygenerovaných wattů. Takovým revolučním místem je například Terra Hale v Londýně, kde jsou zdrojem energie spinningová kola. Pro představu, jedna padesátiminutová lekce s šesti účastníky a instruktorem přinese až 3300 wattů. Zhruba asi jako potřeba celodenního napájení stolního počítače. Tělocvična má v současnosti tři pobočky, ve Fulhamu, Notting Hill a Shepherd’s Bush, a za jejich existencí stojí Slovák Michal Homola. Na podobném principu fungují další podniky jako California Fitness v Hongkongu, Green Microgym v Portlandu, The Greenasium v San Diegu nebo například The Great Outdoor Gym Company v Anglii. Udržitelnost patří mezi výrazné trendy tohoto roku. Také ve fitness jde o více než trénink. Stále větší počet lidí si uvědomuje, že zdraví úzce souvisí s životním prostředím a že nastal čas obě sféry propojit. Proměny posiloven tak nepramení pouze z jejich vlastní zodpovědnosti, úspory nákladů či zlepšení kvality života, ale děje se tak i díky rostoucí poptávce samotných spotřebitelů.

Inspirováno divokou džunglí

Zelená vlna dosahuje mnohem dál než k břehům energeticky úspornějších zařízení. Dotýká se i samotného interiéru a volby používaných materiálů. Zapomeňte na stereotypní a neosobní design, v mnoha případech se ocitnete v útulných prostorech plných rostlin, dřeva a se spoustou světla. Jako byste zkrátka cvičili venku v přírodě. Zmíněná tělocvična Terra Hale je kompletně bezplastová a v každém jejím detailu pocítíte touhu nezatěžovat planetu. Všechno je zhotoveno z recyklovaných nebo ekologických materiálů, od jógamatek přes kliky od dveří až po dřevěné stěny a podlahy z kaučuku. Hlídají si tu třeba i lahve na vodu. Buď si přinesete vlastní eko nádobu, nebo si koupíte jejich variantu z nerezové oceli. Žádnou obyčejnou PETku tady nenajdete. Abyste měli zážitek kompletní, kvalita, čistota a zdraví prostupuje také do nabídky občerstvení. V dalších posilovnách si hrají kupříkladu s bambusovými podlahami nebo stěnami izolovanými starou džínsovinou. Každé fitko si hledá svoje vlastní cesty. Green Microgym v Portlandu například pracuje se solárními panely, Green Fitness Studio v Brooklynu svým návštěvníkům zase nabízí travnatou střešní terasu, která slouží nejen k odpočinku, ale i k hospodaření s dešťovou vodou. Podlahy v tělocvičně má ze starých pneumatik a odpadový přístup aplikuje i k samotnému vybavení. Namísto nákupu nového zařízení se zde rozhodli zrenovovat staré stroje, které by jinak skončily na skládce. Jednoduché, efektivní a originální.

Experiment versus nová éra fitness

Jednou z atraktivních společností, která v Evropě „zazeleňuje“ jednotlivé indoor i outdoor posilovny, je britská firma Biofit. Návrhy interiéru staví s ohledem na udržitelné principy a buduje tréninková prostředí v souladu s přírodou. Bez toxinů, s přirozeným světlem, čistým a svěžím vzduchem, spoustou přírodnin, harmonickou souhrou barev, textur a tvarů. Vybavení (pytle, lana, míče, závaží, boxy, žebříky, kettlebelly či jógamatky) pak zajišťuje především matriály, jakými jsou dřevo, bambus, přírodní kaučuk, korek nebo kámen. Cílem je vytvořit čisté a ekologické místo, které samo o sobě bude zážitkem a motivujícím prvkem ke cvičení. Kde jinde bychom se taky měli cítit příjemně než v útulném a čistém prostředí? Nakolik jsou eko fitka pouhý experiment a nakolik budoucí realita, ukáže čas. Jedno je ale jisté, zdraví lidského těla a životního prostředí spolu úzce souvisí, a jak ukazují případy výše, dokážou spolu fungovat v ekologické i ekonomické symbióze. Tak uvidíme, jestli se také u nás v Česku někdy nastartuje nová a trochu upřímnější doba fitness.

 

 

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Provazy a nože. Emma Smetana v novince Over ukazuje, čeho je...

V kufru auta leží spoutaný partner Emmy Smetany, která mu o chvíli později uprostřed pouště na kapotě holí vousy nožem. Nový singl Over v...

Veronica a Betty z Riverdale i Lexi z Euforie. Seznamte se s Generací A

Značka Armani Beauty cílí na mladé publikum. Představila své nové ambasadory - generaci hereckých talentů z aktuálních seriálových hitů.

Kosmetika šetrná k pleti i k přírodě pomáhá také s obnovou lesů

„Musíme vrátit přírodě vše, co nám předala,“ řekl kdysi pan Yves Rocher, zakladatel stejnojmenné značky. Tato slova rezonují ve...

Když chceme v cateringu zavést bezmasý den, vždycky se zvedne vlna odporu, říká šéfka zeleného natáčení na Nově

To, že mají postavy v seriálu Ulice koše na tříděný odpad nebo že se v show MasterChef vaří beze zbytků, není náhoda. Jsou to střípky v mozaice společensky odpovědné televizní produkce, která je velkým tématem na Nově. Nejen o tom jsme si povídaly s Hanou de Goeij, ředitelkou udržitelné produkce a zodpovědného obsahu v mediální skupině CME.
Zavří­t reklamu