Čtvrtek, 29 října, 2020

Obchodní centrum Westfield Chodov získalo potřetí v řadě nejvyšší ocenění v trvalé udržitelnosti

 Westfield Chodov získal potřetí v řadě certifikaci BREEAM In-Use. Jedná se o prestižní ocenění šetrnosti provozu centra vůči životnímu prostředí. Pražské nákupní centrum s největším počtem obchodů v České republice navíc patří mezi pouhých devět nákupních center na světě, která nesou nejvyšší možné hodnocení.

 

Foto: Archiv centra Chodov

Certifikát BREEAM In-Use uděluje BRE Group – sdružení vědců a inženýrů, které prosazuje výstavbu budov a infrastruktury s trvalou udržitelností. Předmětem celého hodnocení pak bylo technické vybavení a provoz objektu z hlediska udržitelného a ekonomického rozvoje. Posuzuje se mimo jiné energetický management a celková náročnost na využití zdrojů, jako jsou spotřeba vody a elektřiny, topení nebo chlazení, dále míra znečišťování životního prostředí, ekologický přístup či nakládání s odpady. Westfield Chodov si, stejně jako v letech 2016 a 2017, vysloužilo nejvyšší šestihvězdičkové hodnocení v oblasti správy budovy a ekonomicky efektivní práce se zdroji. Je jediným obchodním centrem v ČR, které má takto vysoké hodnocení a patří mezi pouhých devět retail objektů na světě, která se mohou pyšnit vynikajícím výsledkem v obou zmíněných kategoriích.

„Otázku trvalé udržitelnosti vnímáme velice vážně a dlouhodobě se snažíme o maximální šetrnost při zachování ekonomické návratnosti a vysokého komfortu pro návštěvníky i zaměstnance. V areálu máme například solární panely pro ohřev vody, solární systém využíváme i pro chytré odpadkové koše s lisem pro nadstandardní objem odpadu. Celý objekt má relativně nízkou ztrátovost tepla. Z 97 % disponuje úsporným LED osvětlením. A využíváme rovněž spodních vod pro splachování toalet, čímž šetříme velké množství vody, která by za normálních okolností šla ihned do odpadu,“ vypočítává Petr Vecko, technický ředitel Westfield Chodov, opatření, jimiž si centrum úspěch vysloužilo.

Hlavní pilíře trvale udržitelného rozvoje Westfield Chodov
  • Westfield Chodov využívá solární energii. Na střeše instalované solární panely pomáhají ohřívat vodu pro myčku nádobí. V areálu se rovněž nacházejí chytré solární koše, které mají zabudovaný vysokoobjemový lis. Ten dokáže zpracovat až 360 litrů odpadu. Pro srovnání: standardní odpadkové koše mají objem cca. 60 litrů odpadu.
  • Pro splachování toalet je využívána drenážní (spodní) voda. Uspoří se tím voda. Kterou by spotřebovalo cca. 538 obyvatel Prahy při průměrné roční spotřebě pitné vody na obyvatele Prahy 39 m3.
  • V budově Westfield Chodov systém měření a regulace monitoruje a ovládá technologie o cca 11 680 informačních bodech. V rámci tohoto systému je ovládána například klimatizace, osvětlení, ventilace, požární systém, apod. Systém se nadále rozvíjí a zdokonaluje.
  • Osvětlení tvoří v 97 % úsporné LED zářivky.

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...
Filip Krampla lepí nábytek lepidlem z rýže. A sklízí úspěchy

Filip Krampla lepí nábytek lepidlem z rýže. A sklízí úspěchy

Student Filip Krampla si zatím jako jediný Čech osvojil tradiční japonskou techniku, která spočívá v používání ekologického lepidla vyrobeného z rýže. A...

V prodejním pop-upu Tabule najdete vše pro stylové stolování

Stále vám v domácnosti chybí osobité nádobí, stylové dekorace nebo zajímavé doplňky? Tak si v sobotu 18....

Pozitivní myšlení vám pomůže přelstít vlastní mozek. Poradíme, jak na to

Určitě si o mně myslí, že ji nemám ráda. Ten pohovor se mi nepovede, cítím to v kostech. Nikdy...

Nejvíc případů sexuálního obtěžování jsem zažila v Česku, říká válečná reportérka Markéta Kutilová

Válečná reportérka a novinářka Markéta Kutilová je se svou kolegyní Lenkou Klicperovou aktuálně spojovaná především s mapováním krize v...
Zavří­t reklamu