Sobota, 28 května, 2022
spot_img

Sluchátka budoucnosti jsou vyrobeny z hub a pavoučího hedvábí

Představte si, že byste si cestou do práce svoje oblíbené hitovky pouštěli do sluchátek, které jsou z části vyrobené z hub. A hlavně nezatěžují životní prostředí. Pokud se vám to zdá nemožné, jste na omylu. Finská designérská společnost se totiž rozhodla pojmou výrobu elektroniky v duchu udržitelnosti.

 


Většina z nás vlastní hned několik elektronických přístrojů a není nic neobvyklého, že je stále měníme za novější a novější modely. Každý rok tak vzniká více než padesát milionů tun elektronického toxického odpadu a žádný překvapením pak samozřejmě není ani fakt, že většina z vyhozených věcí není recyklována. Pod tíhou hrozivých scénářů mnohých výzkumů a předpovědí o budoucnosti naší planety se tak i velké firmy pomalu rozhoupávají k tomu, aby své produkty vyráběly alespoň z části z přírodních materiálů.

Bambusový gramofon i pokroková sluchátka

Svůj ekologický dopad si už například uvědomila firma Apple, která přislíbila používat recyklované materiály ve svém výrobním procesu a k vidění jsou na trhu třeba i gramofony vyráběné mimo jiné z bambusu namočeného v konopí a včelím vosku. Naprostou novinkou je nyní nápad finské designérské společnosti Aivan, která připravila prototyp udržitelných sluchátek. Cílem společnosti bylo dokázat, že lze vytvořit modely ze zcela biologicky rozložitelných materiálů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Korvaa at HDW #korvaa #headphones @korvaa_themicrobialheadset @helsinkidesignweek

Příspěvek sdílený Aivan (@aivan_design_agency),

Čelenka” sluchátek je vytvořena pomocí 3D tiskárny a to z bioplasů vyrobených z kyseliny mléčné a do polstrování se přidávají například látky produkované houbami a celulóza. Právě houby jsou základem napodobeniny kůže na obou sluchátkách. Potah přes reproduktory by pak zase mělo tvořit pavoučí hedvábí.

Pokroková sluchátka byla představena na summitu v Helsinkách a zatím nejsou vybaveny žádnými potřebnými elektronickými komponenty, díky kterým by přístroj hrál. To ale neznamená, že se tak nestane. Vývojáři totiž mají v plánu sluchátka zcela zprovoznit a zařadit je na trh. Pro všechny ekologicky smýšlející jedince se tak možná stanou další položkou na seznamu přání.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

 Jak se šťastně pohádat: Zjistěte, co může zachránit vypjaté situace ve...

Každý z nás se jistě dostal do situace, kdy byla hádka v plném proudu a již nevěděl jak dál. V takovém případě může pomoci...

Toužíte po obrazovce přes celou stěnu místnosti? Vaše fantazie se může...

Pokud jste fanoušky kinematografie, kteří si rádi vychutnají filmové hity v nejlepší kvalitě a sní o obrazovce, jenž bude svou velikosti připomínat filmové plátno,...

Volvo XC60: Láska na první pohled, nebo postupné zamilovávání?

Do redakce se nám dostalo na zkoušku Volvo XC60 B4 mild-hybrid. A tak jsme si řekli, že testování pojmeme...

Válka a móda: Materiály, střihy a trendy, které vznikly jako reakce na válečnou situaci

Textilní průmysl si v historii půjčoval vzory či materiály z vojenské výbavy. Návrháři v důsledku války měnili tvář módy....

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech příležitostí, které vám přijdou do cesty

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které...
Zavří­t reklamu