Pondělí, 6 února, 2023
spot_img

Sluchátka budoucnosti jsou vyrobeny z hub a pavoučího hedvábí

Představte si, že byste si cestou do práce svoje oblíbené hitovky pouštěli do sluchátek, které jsou z části vyrobené z hub. A hlavně nezatěžují životní prostředí. Pokud se vám to zdá nemožné, jste na omylu. Finská designérská společnost se totiž rozhodla pojmou výrobu elektroniky v duchu udržitelnosti.

 


Většina z nás vlastní hned několik elektronických přístrojů a není nic neobvyklého, že je stále měníme za novější a novější modely. Každý rok tak vzniká více než padesát milionů tun elektronického toxického odpadu a žádný překvapením pak samozřejmě není ani fakt, že většina z vyhozených věcí není recyklována. Pod tíhou hrozivých scénářů mnohých výzkumů a předpovědí o budoucnosti naší planety se tak i velké firmy pomalu rozhoupávají k tomu, aby své produkty vyráběly alespoň z části z přírodních materiálů.

Bambusový gramofon i pokroková sluchátka

Svůj ekologický dopad si už například uvědomila firma Apple, která přislíbila používat recyklované materiály ve svém výrobním procesu a k vidění jsou na trhu třeba i gramofony vyráběné mimo jiné z bambusu namočeného v konopí a včelím vosku. Naprostou novinkou je nyní nápad finské designérské společnosti Aivan, která připravila prototyp udržitelných sluchátek. Cílem společnosti bylo dokázat, že lze vytvořit modely ze zcela biologicky rozložitelných materiálů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Korvaa at HDW #korvaa #headphones @korvaa_themicrobialheadset @helsinkidesignweek

Příspěvek sdílený Aivan (@aivan_design_agency),

Čelenka” sluchátek je vytvořena pomocí 3D tiskárny a to z bioplasů vyrobených z kyseliny mléčné a do polstrování se přidávají například látky produkované houbami a celulóza. Právě houby jsou základem napodobeniny kůže na obou sluchátkách. Potah přes reproduktory by pak zase mělo tvořit pavoučí hedvábí.

Pokroková sluchátka byla představena na summitu v Helsinkách a zatím nejsou vybaveny žádnými potřebnými elektronickými komponenty, díky kterým by přístroj hrál. To ale neznamená, že se tak nestane. Vývojáři totiž mají v plánu sluchátka zcela zprovoznit a zařadit je na trh. Pro všechny ekologicky smýšlející jedince se tak možná stanou další položkou na seznamu přání.

Vychází 31. ledna

Tichá domácnost a emoční vydírání: Pasivní agrese jako začátek konce vztahu

„Co se děje?“ zeptal se. „Nic,“ odpověděla. Bylo to takové to nic, které o pár vteřin později zdemoluje půlku bytu jako tornádo. Pasivní agresivita...

Řešit faldy nebo žebra je out! Mějte se rádi, bude se...

Trend body positivity vtrhnul už před nějakou dobou i k nám a začíná se v českých luzích a hájích usazovat. To je tak dobře!...

Každý chce dnes podnikat z pláže a vydělávat miliony. Je ale třeba být realista, říká byznys mentorka

Proč se některým začínajícím podnikatelům tolik daří a dalším nikoli? V čem nám škodí pozice oběti? A podle čeho vůbec poznat schopného kouče? Nejen o tom je rozhovor s mentorkou Erikou Bach.

Když knihy ožívají: Příběhy o pandemii, které si přečíst během večerů v karanténě

Asi každý rozumný a zodpovědný člověk tráví v těchto dnech večery doma. Pokud už vás nebaví přepínat televizi z...

Konec roku bez ohňostrojů?

Zaznamenali jste v tisku varování vědců před mixem jedů a karcinogenů, které vdechujeme při pálení zábavní pyrotechniky? Ohňostroje u nás přitom legislativa téměř neřeší. Podepiště petici, která to chce změnit.
Zavří­t reklamu