Úterý, 3 října, 2023
spot_img

Sluchátka budoucnosti jsou vyrobeny z hub a pavoučího hedvábí

Představte si, že byste si cestou do práce svoje oblíbené hitovky pouštěli do sluchátek, které jsou z části vyrobené z hub. A hlavně nezatěžují životní prostředí. Pokud se vám to zdá nemožné, jste na omylu. Finská designérská společnost se totiž rozhodla pojmou výrobu elektroniky v duchu udržitelnosti.

 


Většina z nás vlastní hned několik elektronických přístrojů a není nic neobvyklého, že je stále měníme za novější a novější modely. Každý rok tak vzniká více než padesát milionů tun elektronického toxického odpadu a žádný překvapením pak samozřejmě není ani fakt, že většina z vyhozených věcí není recyklována. Pod tíhou hrozivých scénářů mnohých výzkumů a předpovědí o budoucnosti naší planety se tak i velké firmy pomalu rozhoupávají k tomu, aby své produkty vyráběly alespoň z části z přírodních materiálů.

Bambusový gramofon i pokroková sluchátka

Svůj ekologický dopad si už například uvědomila firma Apple, která přislíbila používat recyklované materiály ve svém výrobním procesu a k vidění jsou na trhu třeba i gramofony vyráběné mimo jiné z bambusu namočeného v konopí a včelím vosku. Naprostou novinkou je nyní nápad finské designérské společnosti Aivan, která připravila prototyp udržitelných sluchátek. Cílem společnosti bylo dokázat, že lze vytvořit modely ze zcela biologicky rozložitelných materiálů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Korvaa at HDW #korvaa #headphones @korvaa_themicrobialheadset @helsinkidesignweek

Příspěvek sdílený Aivan (@aivan_design_agency),

Čelenka” sluchátek je vytvořena pomocí 3D tiskárny a to z bioplasů vyrobených z kyseliny mléčné a do polstrování se přidávají například látky produkované houbami a celulóza. Právě houby jsou základem napodobeniny kůže na obou sluchátkách. Potah přes reproduktory by pak zase mělo tvořit pavoučí hedvábí.

Pokroková sluchátka byla představena na summitu v Helsinkách a zatím nejsou vybaveny žádnými potřebnými elektronickými komponenty, díky kterým by přístroj hrál. To ale neznamená, že se tak nestane. Vývojáři totiž mají v plánu sluchátka zcela zprovoznit a zařadit je na trh. Pro všechny ekologicky smýšlející jedince se tak možná stanou další položkou na seznamu přání.

Vychází 30. října

Pětina Čechů trpí syndromem vyhoření z přepracování. Vyzkoušejte meditační aplikace, které...

Co v životě dělají ti nejúspěšnější lidé? Odpočívají. Přepracování je jednou z nejčastějších vizitek moderního života, podle odborníků dokonce každý pátý Čech trpí syndromem...

Dýně na talíři – zázrak proti nachlazení

Zkuste některý náš oblíbený recept z dýní. Jsou zásobárnou vitaminu A, který hraje významnou roli v boji proti infekcím. Tělo tak dostává dostatek obranných látek proti virům i bakteriím, a to je přesně to, co na podzim potřebujeme.

Víte, kdo šije vaše oblečení? Podívejte se, jak uspěly velké módní značky v žebříčku transparentnosti

Víte, kdo šije oblečení, které nosíte, nebo kde se na ten stylový letní top shání materiál? A jak moc...

Vysvlečené ženy odhalující jizvy po zákeřném onemocnění. Výstava fotografií má pomoci s osvětou

Víte, co je endometrióza? Mnoho lidí teď pravděpodobně odpoví, že absolutně netuší. Přitom jejími následky trpí jedna z deseti...

Správnou výživou k lepšímu myšlení. Ale i k dobré náladě a lepším vztahům

O výživě těla už máme celkem zevrubné povědomí – málo smaženého, hodně zeleniny –, výživa samotného mozku je ale neméně důležitá. Co všechno má vliv na naše mentální rozpoložení?
Zavří­t reklamu