Středa, 7 června, 2023
spot_img

Australští vědci přišli s přelomovým zjištěním. Ropné skvrny jdou čistit pomocí zajímavé kombinace ochlupení 

Jak efektivně a ekologicky čistit skvrny způsobené ropou? Na to už se dlouhou dobu snaží přijít desítky společností. Nový výzkum University of Technology v Sydney nyní odkryl přelomové zjištění. A tím je, že produkty vyrobené ze psích chlupů a lidských vlasů mohou být stejně účinné, jako jsou používané syntetické alternativy.

Rozlitá nafta z nákladních vozidel nebo třeba kapající ropa ze skladovacích nádrží a ropovodů. Všechny úniky této kapaliny na pevninu způsobují dlouhodobé škody pro společnost, ale znamenají také velkou újmu pro životní prostředí. Toxiny v ropě totiž znečišťují půdu a představují velké riziko kontaminace podzemních vod.

Miliony tun odpadu

K čištění ropných skvrn se nyní nejčastěji používají plastové textilie. Ty sice absorbují skvrny rozlité například na chodnících, dálnicích i betonových plochách, ale jsou drahé a vytvářejí velké množství biologicky nerozložitelného plastového odpadu. Vzhledem k tomu, že se ho každý rok vyprodukuje více než 8 milionů tun, z nichž je jen velmi málo recyklováno, bylo prakticky nevyhnutelné nalézt ekologičtější alternativy.

V současné době je tedy velmi oblíbeným biologicky rozložitelným materiálem k čištění rašelinový mech. A to především k odstraňování skvrn na vodě. Jelikož má ale bohužel nedostatečnou účinnost na souši, a navíc se jeho sklizní výrazně poškozují ekosystémy a je omezeným zdrojem, do budoucna jeho používání nedoporučuje stále více vědeckých studií.

Psí chlupy a lidské vlasy

Nyní ale tým z University of Technology v Sydney vytvořil rohože ze psí srsti a lidských vlasů jako zcela udržitelné prototypy čisticích produktů. Když pak vědci testovali schopnost těchto rohoží absorbovat ropu na třech typech povrchů, tak oproti produktům z plastové tkaniny a rašelinového mechu dopadly ve všech směrech velmi obstojně. „Zejména u psí srsti bylo zjištěno až překvapivě efektivní čištění ropných skvrn a z rohoží, které obsahovaly zvířecí chlupy s lidskými vlasy, se poté nečistota velmi snadno vymývala,“ svěřila se autorka studie Megan Murray pro Euronews. Do budoucna se tedy může počítat s touto levnější a udržitelnější variantou.

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

WOLFGANG: Naše budoucnost se děje právě teď a tady

Vlčí smečka je inspirace. Ta z říše zvířat i ta, kterou potkáváme v ulicích. Jestli milujete sofistikovanou urban módu a máte alespoň jeden kousek...

Po celém světě je potřeba vysázet jeden bilion stromů. Pomoci zabránit klimatickému průšvihu můžete i vy

Naše planeta je jako obrovský organický počítač – o tom už byla řeč ve Stopařově průvodci po galaxii a...

Nejkrásnější fotografie přírody ukazují kouzla, která se dějí kousek od našich vrat

Obrázky z mechu a kapradí, křídla vážky nebo roháč před startem... Prohlédněte si snímky, které bodovaly v soutěži GDT fotograf přírody roku 2022.

Pražská MHD patří k nejlepším na světě

Říká to průzkum cestovatelského webu Time Out, který podle hlasování místních obyvatel sestavil žebříček 19 měst, kde je cestování hromadnou dopravou pohoda. Praha obsadila druhé místo. Kde se taky dobře svezete?
Zavří­t reklamu