Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Rouška je pohromou pro pleť. Zjistěte, jak o namáhanou pokožku správně pečovat a předejít jejímu stárnutí

Náš vzhled již nějaký čas dostává nový rozměr – rouška se stala naší každodenní součástí a vypadá to, že se jí jen tak nezbavíme. Co se pod zahalenou tváří děje s pletí a jak o ni pečovat, abychom předešli zbytečným problémům a vypadali hezky a upraveně?

Když jsem poprvé na svůj obličej nasadila povinný kus „korona výbavy“, připadala jsem si jako v kukle. Nejprve mi dalo zabrat uvázání, pak mi látka sjížděla do očí a špatně se mi dýchalo. Dnes už je téměř jako moje druhá kůže: střih, materiál i design mám vychytané, roušku ladím dokonce i s běžeckými legínami. Naučila jsem se s ní běhat, nakupovat, v pohodě s ní vyjdu i několik pater v domě. Avšak kdykoliv ji můžu sundat a zase se zplna nadechnout, je to pocit k nezaplacení. A oceňuje to i pleť, která v této době obzvlášť trpí.

Co se děje pod rouškou?

Ať chceme, nebo ne, rouška je pro naši pleť takovou malou pohromou a více to pociťujeme zejména se změnou počasí a se stále stoupajícími teplotami. Doktorka farmacie a spolumajitelka Concept Store Pure District Lucia Havlíková k tomu říká: „Jakákoli rouška vede ke tření a podráždění pokožky. Kůže nemůže dýchat, je zarudnutá, tvoří se na ní pupínky, a hlavně je dehydratovaná, což má za následek vznik akné a stárnutí. Zvláště v parných dnech proto doporučuji používat roušky z přírodních materiálů. Důležité je denně ji měnit a pokud to jde, klidně i častěji!“ To potvrzuje i druhá odbornice, dermatoložka Ilona Procházková z pražské kliniky estetické medicíny Formositas: „Velké problémy teď zažívají lidé s problematickou a aknózní pletí. U pleti pod rouškou se rychleji a snadněji množí nežádoucí bakterie a při dlouhodobém nošení může dojít ke zhoršení stavu. Optimální je roušku pravidelně vyměňovat, jakmile zvlhne, je nutné ji vyměnit za jinou. Pak je třeba ji pravidelně prát a následně ošetřit horkou párou.”

Co dělat každý den

Podle Lucie Havlíkové není vhodné pod rouškou nosit make-up ani pudr. „Vytvářejí totiž na pleti další nepropustný film, kde se pak lépe daří různým mikrobům a zhoršuje se akné. Proto hned po sundání roušky pleť důkladně, ale šetrně dvojfázově vyčistěte. Nebojte se použít i peeling,” radí odbornice. Exfoliační krémy jsou nyní velmi důležité, protože dokážou díky brusným částečkám pleť vyčistit opravdu do hloubky a odstranit z ní také odumřelou a suchou kůži. Tím se pak pleť rychleji obnovuje a může lépe „dýchat“. Peeling je ideální dvakrát týdně, ale nikdy jím kůži nedřete. Stačí jen nanést malé množství na důkladně odlíčenou a vyčištěnou pleť a udělat jen pár krouživých tahů. Lucia Havlíková je také pro jemný přístup k péči o pleť: „Všechny produkty musejí být šetrné, aby se takto namáhaná pleť ještě více nepoškodila. Co je ale v péči nejdůležitější, je důkladná hydratace. Výživné pleťové oleje a reparační séra používejte raději na noc. Doporučuji také pleťové masky (i několikrát týdně). Vystresovanou pleť zklidní, hydratují a vyživí a připraví ji na další den s rouškou.“

Líčit se, ano, nebo ne?

Pokud se bez sjednocené pleti prostě neobejdete, měla byste se podle dermatoložky Procházkové vyhýbat zejména těžkým, hutným make-upům a vyměnit je za minerální pudr nebo lehký tónovací krém. Avšak věřte, že většina těchto přípravků stejně skončí na roušce. K zamaskování nedokonalostí použijte raději lokálně kvalitní korektor, díky kterému také krásně rozjasníte oči – tedy část, která je stále dobře vidět.

Oko, do duše okno

Jak nalíčit oči, aby jim nevadila vlhkost, která jde z roušky? Pořiďte si kvalitní korektor, který nemá toxické složení a pokožka díky němu může volně dýchat. Zakryjte jím kruhy pod očima, budete pak vypadat rozzářeně a pohled se „otevře“. Korektor neroztírejte, ale konečky prstů ho jemně vklepávejte, tím dosáhnete většího krytí. Pokud nevlastníte podkladovou bázi pod oční stíny, můžete na celé horní pohyblivé víčko nanést právě korektor. Oční stíny používejte nejlépe na mastné nebo krémové bázi – jejich základem je tuk, který odpuzuje vodu a nevadí mu ani vlhkost. Oční linky využívejte ty klasické v tužce, mají opět mastný základ, takže vydrží. Volte takové řasenky, které se odličují teplou vodou nad 38 stupňů. Pot, vlhkost, ani slzy je nerozpustí a jsou opravu odolné, avšak k řasám jsou šetrnější než voděodolné maskary. Pokud se bez rtěnky cítíte jako nahá, nyní volte dlouhotrvající. Nemívá sice přírodní složení, ale zase na rtech dlouho vydrží. Odlíčíte ji pouze mastnými, dvoufázovými odličovači. Kráse zdar!

Vychází 31. ledna

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Jak úspěšně ztratit partnera: Zjistěte, co může stát váš vztah „život“

Víme, co bychom měli dělat a jak se správně ve vztahu chovat. Bohužel nám nikdy nikdo neřekl, co nedělat a co spolehlivě drahou polovičku...

Zpěvačka Sia se spojila s NASA. Hudebním videem oslavují misi sondy Perseverance a let vrtulníku Ingenuity na Marsu

NASA se připravuje na vzlétnutí vrtulníku Ingenuity na Marsu, které se stane prvním lidmi kontrolovaným letem na jiné planetě....

Lidi ze štábu se pořád trochu stydí, když si domů berou zbylé jídlo, říká producentka bojující proti plýtvání

Hromady PET lahví a jednorázových plastů, létání velkých štábů přes kontinenty... Odvrácenou stranou natáčení filmů a reklam je velké plýtvání materiálem i energií. Eva Dvořáková Pérez to chce změnit.

Vývar z řepy jako rtěnka a místo stínů kakaový prášek. I tak může vypadat životní styl bez odpadu

Nic nekupuj, všechno máš. Ten billboard jste určitě někde viděli. Je jeden z mála, který to s námi a...
Zavří­t reklamu