Čtvrtek, 26 května, 2022
spot_img

Energická Zuzana Vránová rozdává seniorům a samoživitelkám jídlo i dobrou náladu

Zakladatelka Sousedského klubu na Praze 10 se stala první oceněnou v pátém ročníku projektu Laskavec. Vadilo jí plýtvání jídlem a to, že někteří ho mají nedostatek, a tak se s tím rozhodla něco dělat.

Zuzana Vránová je rozená organizátorka, což prokázala při své dlouholeté praxi fotoprodukční. Posledních pár let už něbehá kolem celebrit, ale kolem matek v nouzi nebo seniorů, k nimž měla vždy blízko. Nově se zaměřila ještě na lidi, kteří k nám přicházejí bez prostředků z Ukrajiny. Všem bez rozdílu vydává jídlo z Potravinové banky Praha a také ošacení nebo hračky pro děti. Mimo to spolek poskytuje psychologickou a právní pomoc a někdy se lidi zastaví jen tak, na kafe a popovídat si.

„Je to pořád to stejné v tom smyslu, že je to zařizování věcí, jen má jiný účel,“ komentuje Zuzana se smíchem svoji změnu profese. Její pozitivní přístup a živelná energie jsou nakažlivé a strhly k pomoci i další lidi, kteří jí pomáhají.

Na titul laskavce ji nominovalo hned několik osob, což je prý podle Tomáše Řemínka, ředitele Nadace Karla & Lilie Janečkových, vždy dobré znamení. V úterý 12. dubna předal Zuzaně šek, který je s oceněním spojený, a oficiálně tak zahájil pátý ročník projektu. Znáte-li někoho, kdo by si také zasloužil být laskavcem, můžete ho nominovat prostřednictvím formuláře.

O projektu

„Projekt Laskavec vznikl díky Karlu Janečkovi, který se rozhodl prostřednictvím své nadace oceňovat a vyhledávat dobrosrdečné lidi v naší společnosti. Historicky prvním laskavcem se stal učitel matematiky a fyziky Jindřich Hašek, který se dětem věnuje nad rámec své pracovní doby a některé podporuje i finančně ze svého učitelského platu,“ vysvětluje Dominika Trčková z nadace, která stála u zrodu této aktivity.

Od roku 2016 uděluje nadace každý měsíc titul laskavec někomu, kdo se nezištně stará o druhé a o své okolí. Tomu se kromě uznání dostane finanční odměny v hodnotě 6⁶ Kč. Nemusíte to počítat, je to 46 656 korun, které dotyčný může využít, jak bude zrovna potřebovat. Ke konci loňského roku už nadace rozdala téměř dva a čtvrt milionu, které rozdělila mezi 48 laskavců. Za tu dobu tak vznikla rozsáhlá síť šikovných a aktivních lidí, kteří se vzájemně podporují. „Dobré skutky si zaslouží pozornost, uznání a poděkování. Zároveň věříme, že laskavost je nakažlivá a dokáže být opravdu silnou inspirací pro ostatní,“ říká Barbora Růžičková, která vede programovou oblast Laskavost.cz.

Zuzana s ředitelem nadace Tomášem Řemínkem, foto: Jan Tichý

Nadace ovšem nevybírá oceněné sama. Do projektu je navrhují jejich blízcí, spolupracovníci i široká veřejnost. Mnozí z oceněných často bývají překvapení, když se o nominaci dozví. Obvykle své bohulibé aktivity považují za normální a nemají pocit, že dělají něco výjimečného. Lidé okolo nich ale jejich činnost vidí jako důležitou a záslužnou.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...
Spring Yoga Day

Vyrazte si pročistit mysl a protáhnout tělo na Spring Yoga Day

Chtěli byste zažít jarní očistný rituál? Můžete. Jógové studio Yoga Movement ve spolupráci s učitelkou jógy Klárou Pokornou pořádá již pátou zastávku svého úspěšného...

Zpěvák skupiny Mirai: Z Japonce ve mně zbyla jen hrubost a hustota vlasů

Frýdeckomístecká skupina Mirai je považována za nejúspěšnější mladou českou kapelu. Za pár let existence zvládla natočit dvě alba, posbírat...

Punková enviromentální aktivistka Vivienne Westwood mění planetu v pustinu

Žena, která byla u zrodu punkového hnutí, ikona, jež řadu let ovlivňuje svět módy i zarytá enviromentální aktivistka, která...

Holky, které paří Counterstrike. Rozhovor s členkou jediného ženského týmu v klubu Entropiq

Hraní her je seriozní disciplína s turnaji o stovky tisíc dolarů. Esportové scéně však dominují muži a ženy v cestě vzhůru musejí překonávat víc překážek.
Zavří­t reklamu