Pondělí, 2 října, 2023

Přičichněte si ke svíčkám, které voní jako Sněžka, Macocha nebo Boubínský prales

Manželé Ondra a Katka Becherovi ručně vyrábějí svíčky, které jsou stoprocentně přírodní, zdravé, ekologicky balené a můžete s nimi procestovat kus České republiky. Zapalte si svíčku pojmenovanou po některém z turisticky zajímavých míst a přeneste se třeba na Praděd nebo Pravčickou bránu.

Autoři budou určitě rádi, když vás to zláká ke skutečnému výletu po přírodních krásách naší vlasti. Pak nejspíš oceníte informace a tipy vztahující se k jednotlivým lokalitám, které najdete pod QR kódem na obalu svíček.

A protože ekologie a zdraví jsou nosné pilíře jejich značky Tvoje svíčka, položili jsme Katce deset otázek týkajících se životního stylu a udržitelnosti, které jsou základem naší rubriky, s níž se budete na webu setkávat průběžně celý rok. Na stejné otázky odpovídají zajímavé osobnosti z různých oborů. Třeba vám odpovědi pomohou s motivací či inspirací, když se rozhodnete udělat pro planetu a ostatní lidi něco dobrého. Dotazník o tom, jak děláme svět lepším, dostal název: Upřímně, udržitelně, s úsměvem.

1. Čím jste přispěli k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Recyklujeme. Opravdu poctivě. U pětičlenné rodiny je toho odpadu hodně. Snažíme se dopady snížit na minimum. V rámci našeho šicího projektu liri.cz jsme přivedli na svět látkové pytlíky, tašky, odličovací pomůcky atd.,  tak cokoliv, co bychom normálně použili jednorázové, nahrazujeme udržitelnou variantou. Celá rodina se oblékáme v duchu slow fashion a naše ekologické cítění promítáme i do podnikání. Při výrobě svíček používáme pouze přírodní suroviny. Odléváme je do recyklovaných skleniček a balíme do recyklovaných krabic. Věříme, že žít ekologicky má smysl, a přispět může každý.

2. Co by se od vás ostatní mohli učit?

Hmm… Tak to nevím. Možná to, že i když jsou na cestě překážky, je potřeba jít dál. Rozdělit si velký problém na víc malých části a ty řešit hezky jednu po druhé. Děláme to tak a nakonec vždy zjistíme, že vše jde. A že vše má šťastný konec, a pokud nejsme šťastní, tak to ještě není konec.

Manželé Becherovi si sami vyrábějí i knoty do svíček. Foto: Tvoje svíčka

3. Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Jezdíme autem. Protože jsme velká rodina a často jezdíme na Slovensko (cesta trvá 8 hodin), je pro nás jednodušší naskládat se do auta než jet třeba vlakem.

4. Co jste si zvládli opravit a nemuseli to vyhazovat?

Veškeré vybavení na výrobu svíček si manžel opravuje sám. A taky mi opravil žehličku. Ta potvora vydržela 12 let.

5. Jakou věc jste v poslední době dali na charitu nebo poslali znovu do oběhu?

Pravidelně přispíváme oblečením, hračkami a dalším vybavením po dětech. Když jsme měnili spotřebiče (např. menší lednici za větší), také jsme ji věnovali sociálně slabším. Ve své sociální bublině hodně swapujeme – tedy měníme nepotřebné kousky mezi sebou.

6. Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídili?

Kulmu na vlasy. Strašná blbost.

7. Kdy jste jeli naposled hromadnou dopravou?

Dcera jezdí do školy MHD denně a my asi před čtrnácti dny. Žijeme na vsi, hromadná doprava tu funguje omezeně, využíváme ji hlavně když jedeme „do města“ (Praha).

8. Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Nemám ráda motivační knihy. Přijde mi to jako strašné klišé. Ale pokaždé, když se chci dostat do formy, vracím se ke knize Trénink vězně. Ta se mi líbí moc.

9. Kdybyste se stali prezidentem zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásili?

Zakázala bych války.

10. Co vám v nedávné době udělalo radost?

V osobním životě mám radost z každého malého úspěchu našich dětí. Ten nejmenší třeba špatně viděl, zjistili jsme to až teď a dostal brýle. A já mám velikou radost, když vidím, jak s nimi krásně funguje a jak se mu díky nim otevřely obzory. Co se týče práce, tak je až neskutečné, že nás oslovují velké a významné společnosti na spolupráci. To je obrovské zadostiučinění pro malého tvůrce, jako jsme my. A dělá nám to velkou radost.

Vychází 30. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...
Patrik a Petra Eliášovi

Patrik a Petra Eliášovi: Zatím jsme nestrávili společný víkend bez dětí

Když se spojí intelektuálka se sportovcem, vznikne skvělá rodina. Občas dojde na vymezování hracího pole, nebo-li boj o místo u kavárenského stolku, ovšem výsledkem...

Vybavte se na léto opalovacím krémem, co zabraňuje bělení korálových útesů

Zázrak, se kterým byste letos měli chytat bronz, se jmenuje Water Soul. Tenhle nový opalovací krém od luxusní italské...

Dárky nejen pro zamilované

Nažhaví vás myšlenky na Valentýna, nebo vás svátek zamilovaných nechává chladnými? Máme pár tipů na dárky, ale kdo říkal, že si je mezi sebou musejí dávat jen partneři? A kdo říkal, že je vůbec musíte dávat někomu jinému? Co udělat radost sami sobě?

Když knihy ožívají: Příběhy o pandemii, které si přečíst během večerů v karanténě

Asi každý rozumný a zodpovědný člověk tráví v těchto dnech večery doma. Pokud už vás nebaví přepínat televizi z...
Zavří­t reklamu