Čtvrtek, 2 února, 2023

„Když vidím, jak si někteří z nás neváží přírody, tak mi je z toho smutno.“

Adriana Šoltésová se dřív pohybovala ve světě médií, nyní se ale naplno věnuje ruční výrobě přírodní kosmetiky, kterou prodává pod značkou Puaree. Vytváří šetrné produkty pro lidi, ale také pro psy.

Puaree [pjuri] je spojením dvou slov – pure (anglicky čistý) a pua (havajsky květina). Česká kosmetika tohoto jména obsahuje pouze příznivě působící látky, které neškodí pleti. Položili jsme zakladatelce této značky deset otázek o udržitelnosti a životním stylu, na něž nám v průběhu roku odpovídají inspirativní osobnosti z různých oborů, které mají pozitivní vztah k přírodě a není jim lhostejný osud naší planety.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Mou přírodní kosmetikou. Téměř všechny produkty nabízíme buď ve skle, nebo ve vratném obalu. Recyklujeme obalový materiál (výplně, krabice, bublinkové fólie). Doposud jsem ještě žádnou výplň nekupovala. Díky našemu udržitelnému přístupu jsme obdrželi certifikát Udržitelný e-shop, z kterého vám velkou radost.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

Úctu a respekt k přírodě a ke všemu živému. Když vidím, jak si někteří z nás neváží přírody, tak mi je z toho smutno.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

I přesto, že jím víc vegetariánsky, tak maso do mého jídelníčku patří. Zkoušela jsem na pár dní maso úplně vyřadit, ale tělo si o maso řeklo. Spotřebu masa se snažím alespoň omezovat a nakupovat ho od eko farem.

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Já nejsem úplně nejlepší opravář, na tyhle věci jsem docela nešikovná. Ale prarodiče a přítel jsou zručnější, takže babička mi třeba opravila bundu, děda ulomený podpatek a přítel třeba stojánek, který se mi ulomil. Pokud to jde, tak se vždy snažíme věci spíše opravit než rovnou vyhodit.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?

Puaree přispívá na psí útulek. V nabídce máme balzám na psí packy a z každého prodeje putuje 10 Kč na psí útulek Dočasky DeDe. Také jsem posílala balíčky s dezinfekcí a mýdlem na Ukrajinu a na Moravu, kde řádilo minulý rok tornádo.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

Dlouho jsem nad touto odpovědí přemýšlela a vlastně mě nenapadá nic, co bych si kdy koupila zbytečně. Vše mělo a má nějaký svůj smysl. Jediné, co mě napadá, je oblečení. Musím se přiznat, že si čas od času ráda koupím nějaký nový kousek na sebe, a to i přesto, že nemám zrovna prázdnou skříň.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

Hromadnou dopravou skoro vůbec nejezdím a to z důvodu úspory času. Navíc často vozím těžké krabice nebo dělám závoz pro velkoobchodní spolupráce, takže by to hromadnou dopravou ani nešlo. Ale koupila jsem si elektrickou koloběžku. Během jara a léta jsem ji hodně využívala.

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Určitě kniha Mnich, který prodal své ferrari od R. S. Sharma. Hodně zajímavá knížka, kterou bych všem doporučila.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

Světový mír, respekt, úctu a lásku k sobě, k sobě navzájem a ke všemu živému. Zní to jako velké klišé pro přehlídková mola, ale myslím si, že kdyby existoval světový mír, kdyby se lidé navzájem respektovali a měli úctu ke zvířatům a přírodě, tak by se na světě žilo skvěle.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Pracovní křeslo. Pracovala jsem na židli, protože jsem si říkala, že mi to přece musí stačit, ale dlouho jsem pokukovala po starorůžovém semišovém křesle se zlatými nohami a nakonec jsem neodolala a pořídila si ho. Jsem z něho každý den nadšená.

Vychází 31. ledna

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Iva Pazderková: Celý život jsem chtěla být někdo jiný

Iva Pazderková je herečka, nikoli komička, to označení nesnáší, přestože dokáže lidi pořádně rozesmát. Jaká je ve skutečnosti? Netají se tím, že prošla těžkým...

Ponořte se do tajů japonského umění květinové výzdoby

Za Šárkou Pospíšilovou a Michalem Řáhou přišla před několika lety kamarádka Jitka s nápadem obnovit v Česku aranžovací pomůcku,...

Připravte pleť na zimu: nejlepší krémy a kosmetická péče do mrazu

Není špatného počasí, chybou je jen nesprávně ošetřená pleť. Tito skvělí pomocníci ochrání pokožku před větrem, teplotami pod nulou i dalšími povětrnostními výkyvy.

Senioři by nikdy nic nevyhodili, říká Zuzana Vránová, která týdně rozdá tunu jídla potřebným

Založila Sousedský klub, prostřednictvím něhož pomáhá seniorům, samoživitelkám a v poslední době také lidem bez prostředků, kteří k nám přicházejí z Ukrajiny.
Zavří­t reklamu