Neděle, 10 prosince, 2023

„Kabelka je naše vizitka,“ říká designérka Lucie Kalousová

Kabelkám, které prodává pod značkou Patrick Poppet, říká poppetky. Název vznikl složením jména jejího syna Patrika a anglického výrazu poppet, který znamená zlatíčko. Ke kabelkám v roce 2021 přidala „zero waste“ obrazy ze zbytkových materiálů.

Lucie vystudovala sportovní management a pracovala v oblasti PR, stále ji to ale táhlo k módě a umění. Do tvorby vlastních kožených kabelek se vrhla s přesvědčením, že každá žena by měla vlastnit aspoň jednu kvalitní kabelku. První kolekci, inspirovanou černým diamantem, uvedla v roce 2019. Její poppetky se vyznačující vyladěným designem a použitím prémiových usní, které pocházejí výhradně od hospodářských zvířat. Každý model vytváří s láskou a zápalem pro dokonalou estetiku.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp? 

Snažím se žít a chovat zodpovědně ve všem, co dělám. Myslím na svého syna Patrika a na budoucí generace. A ač se někomu móda může zdát jako povrchní a zbytečná věc, já ten názor nesdílím. Estetično působí na naše duše, proto bychom se (s rozumnou mírou samozřejmě) měli obklopovat jen těmi věcmi, které se nám líbí a dělají nám dobře. I proto jsem založila značku Patrick Poppet – aby si ženy mohly pořídit nadčasovou českou kabelku z prémiové kůže, o kterou když se budou řádně starat, tak ji ještě předají své dceři. Vždyť každá žena potřebuje kabelku, je to naše vizitka. Dále trvám na tom, aby všechny usně, které se pro výrobu mých kabelek zpracují, pocházely výhradně z evropských koželužen, které dodržují legislativu, dbají na bezpečnost práce a životní prostředí a aby byly pouze z hospodářských zvířat. Odmítám pracovat s kůžemi a kožešinami zvířat, která padnou jen a pouze pro svou kůži nebo srst.

Co by se od vás ostatní mohli učit? 

Jsem narozená ve znamení Panny, což mě předurčuje k tomu, že jsem velmi praktická, organizovaná a zodpovědná. Pro život jsou to, myslím, dobré vlastnosti. Akorát díky tomu někdy kladu vysoké nároky na okolí a především pak na sebe. Na druhou stranu jsou to vlastnosti, které mě pohání vpřed a pomáhají mi jít si za svým snem, když buduji značku Patrick Poppet. Do jejího portfolia však nepatří jen poppetky, tedy kabelky. S kamarádkou Terezou Franc, první českou Madame Cognac & Champagne, jsme vytvořily mini kolekci triček s tematikou módy a šampaňského a já se dále věnuji tvorbě obrazů, do kterých umisťuji plíšky od šampaňského nebo odřezky usní z výroby kabelek, což přispívá k hodnotám zero waste.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit? 

Rádi s manželem chodíme do dobrých restaurací, máme to jako zážitek a odměnu. Když to ale v době covidové nešlo, objednávali jsme si jídlo domů. To nám bohužel (v menší míře) zůstalo, takže když nemáme čas vařit, jídlo si objednáme. Je to na jednu stranu velká úspora času a energie, na druhou stranu mě ale děsně štvou ty vyhozené obalové materiály. Na tom musíme zapracovat.

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat? 

Troufám si říct, že si zvládnu opravit spoustu věcí, jsem manuálně zručná. Takže nějaký defekt na botách nebo oblečení spravím, vždyť i prototypy kabelek si dělám sama v ruce.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu? 

Nedávno jsme se stěhovali, což pro mě byla vítaná příležitost k tomu probrat a uspořádat si věci. Zbavila jsem se starého oblečení a „chemické“ kosmetiky. Snažila jsem se toho vytřídit opravdu hodně a nebýt nostalgická, ale praktická. Jinak pravidelně třídím šatník celé své rodině. Mým cílem je mít tzv. kapsulový šatník, proto za normálních okolností těch věcí, které dávám znovu do oběhu, není mnoho. Výjimku tvoří věci po synovi, kterému je nyní šest let a roste jako z vody. Často tedy věnuji jeho oblečení a sportovní výzbroj a výstroj kamarádům nebo je dávám do Klokánku.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila? 

Myslím, že jich bylo bohužel několik, než jsem dospěla k tomu, že míň je víc. Ale vzpomínám si třeba na koženkové lodičky na 10cm podpatku. Nikdy jsem je samozřejmě nevynesla, protože na nich jednoduše nešlo chodit. Koženka se navíc postupně začala loupat, takže i kdyby je někdy někdo chtěl nosit, nevydržely. Takových šílených a nekvalitních bot i kabelek jsem měla víc a všechny dopadly stejně. Kdybych si místo nich pořídila kvalitní pár obuvi a k tomu koženou nadčasovou kabelku, jsem bohatší – v součtu bych ušetřila peníze a ty věci bych si užívala ještě teď. Mohu tedy říct, že už jsem se poučila a dnes již dávám přednost kvalitě před kvantitou.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou? 

Mám to štěstí, že bydlím blízko stanice metra i tramvaje, takže MHD využívám velmi často. Obzvlášť, když jezdím na schůzky s klienty nebo do butiku CONCEPT Haštalská 9, který sdílím s dalšími designéry a kde každou středu zároveň i prodávám. Přijde mi bizarní, když vidím, jak je Praha ucpaná a v každém z aut sedí pouze jeden člověk. Na druhou stranu přiznávám, že na delší cesty mimo město, například za dodavateli, jezdím autem. Ale vzhledem k tomu, že většinou vezu nějaký materiál, prototypy nebo si zrovna jedu pro zakázku, by to ani jinak nešlo.

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Každý, komu není lhostejná budoucnost dalších generací a naší Země. Všeobecně si myslím, že čeští designéři dělají vše pro to, aby se nám žilo lépe, byla menší spotřeba a tím i odpad. Považuji za důležité neustále vzdělávat širokou veřejnost a vysvětlovat to, co už jsem zmínila – že méně je více. Vždyť módní průmysl je druhým největším znečišťovatelem planety. Toho já nechci být součástí, proto nechrlím velké a neustále nové kolekce nekvalitních produktů jako fast fashion řetězce. A jinak mě v poslední době zaujala třeba nová česká značka Just Love Label, která se zaměřuje především na výrobu oblečení z kašmíru.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?  

Aby každý muž obdaroval svou ženu kvalitní kabelkou. 🙂

Co vám v nedávné době udělalo radost? 

Z těch materiálních věcí, když mi Ježíšek přinesl mulierky – nadčasové kožené lodičky slovenské značky Catherine Mulier. Takové, na kterých se dá konečně fungovat. A z těch nemateriálních věcí to byl pobyt na horách s rodinou. Počasí nám sice moc nepřálo, ale i tak jsme si to užili. Hlavně jsme se na chvíli mohli zastavit a být spolu, to je nejvíc.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

„Špinarka“ Markéta Matulová: Na konkurzech mi říkali, ať přijdu, až zhubnu

Svůj profesní život dělí na dobu před Špinarkou a po Špinarce. Za to, jak v inscenaci o Věře Špinarové odehrála a odzpívala titulní part,...

Giving Tuesday: Pomoct změnit svět může každý z nás. A nejen v úterý

Giving Tuesday je den, který podporuje lidi ke štědrosti. Ideální příležitost pořídit vánoční dárky, jejichž koupí někomu pomůžete. A to díky platformě znesnáze21, prostřednictvím níž můžete nejen pomáhat, ale také otevírat společensky důležitá témata.

Upeč třeba chleba. Recept na výtečný voňavý domácí chléb

Není na škodu se v době, kdy se zdražuje pečivo, naučit upéct voňavý bochník. O kvásek můžete požádat v jakékoli řemeslné pekárně, kde ho mívají běžně k dispozici. Hodně štěstí!

Lenka Kabrhelová: Práce zahraniční zpravodajky je obrovský fyzický i psychický nápor

Pět let v Rusku a poté čtyři roky v Americe. Teď má Lenka Kabrhelová každý všední den podcast 5:59 na Seznam Zprávách. Na co je pyšná a kdy se bála?
Zavří­t reklamu