Úterý, 7 února, 2023

Bára Poláková: Změnila bych vzdělávací systém a zavedla hrubé domácí štěstí

Báru Polákovou můžete potkat v pátek v pražských Kasárnách Karlín, kde vedle Lenky Dusilové a dalších zazpívá na benefičním Koncertě pro planetu. Zajímalo nás, co dalšího dělá pro planetu, v čem naopak hřeší a co by udělala, kdyby byla ředitelkou zeměkoule.

Zpěvačka a herečka je dlouhodobou podporovatelkou dobročinných organizací a propagátorkou udržitelnějšího životního stylu, proto jsme jí položili deset otázek týkajících se ekologie a udržitelnosti, které jsou základem naší rubriky, s níž se můžete na webu setkávat průběžně celý rok. Na stejné otázky odpovídají zajímavé osobnosti z různých oborů.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

To je tedy zapeklitá otázka. Já věřím ve vzdělání. Myslím, že i hrubé domácí štěstí, jako mají v Bhútánu, vychází z toho, jakým způsobem člověk odmalička přistupuje k sobě, k přírodě, ke kamarádům, jaký má rozhled, jakým směrem se rozvíjí jeho intelekt a emoce a jak se s nimi dál pracuje. Takže když se podívám do sebe, co konkrétně dělám já – asi je to nejvíc ukazování světa a všeho, co jsem se naučila, holčičkám, které jsem na tuhle planetu porodila. A přemýšlím nad tím, co chci, aby zůstávalo za mnou. Fyzicky i duchovně.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

To je otázka pro ostatní.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Létání. Ale já nelétám často. Cestujeme víc po Čechách.

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Naposledy kalkulačku. Akorát jsem vrátila špatně číslice, takže je to teď s ní takový napínavý.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu?

Sebe. Podporuju dlouhodobě Greenpeace, Centrum Paraple, Sociální Kliniku, Paměť Národa.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

Všechny plastové hračky. Ale ony nám spíš doma přistály, než že bychom je pořizovali.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

Já kombinuju onewheel s MHD docela často. Je to o dost rychlejší než auto.

Jaká osobnost, kniha nebo třeba značka podle vás stoj za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Teď mě rychle nic nenapadá, ale možná by někoho mohlo inspirovat, že jsem si dala zákaz nakupovat fast fashion. Za to jsem si ale dovolila si koupit něco opravdu krásného jednou za půl roku. A jak se ten čas blíží, zjišťuju, že se těším jako dřív, když jsem byla malá.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

Hm… Změnila bych vzdělávací systém. Včetně školních jídelen a návyků stravování. A zavedla to hrubé domácí štěstí.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Harry Styles HA HA HA.

Koncert pro planetu

Benefiční akce završuje oslavy 50. výročí od založení neziskové organizace Greenpeace a 30 let jejího působení v České republice. Na koncertě, který se koná v pátek 16. září v Kasárnách Karlín na Praze 8, vystoupí vedle Báry Polákové Lenka Dusilová, projekt Himalayan Dalai Lama, Jan2 & Charlie One a DJs Lukáš Turza a IM Cyber. V rámci doprovodného programu se hosté mohou seznámit s projekty Greenpeace, čeká je recyklační dílna, malování graffiti a pro děti bude k dispozici například lezecká stěna. Součástí bude křest Soundtracku pro planetu, který sestavili hudebníci za použití zvuků nahraných na expedicích Greenpeace po celém světě. Program startuje v 16:30. Více info: 50letgreenpeace.cz

Vychází 31. ledna

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Simona Krainová

Sedím na domluveném místě v kavárně a čekám na osobnost z únorové obálky WHAT. Když přichází, nelze si ji nevšimnout. Její jemně nalíčená tvář je výrazná...

Outdoor luxusně a ekologicky: peří šťastných kachen a zrecyklované rybářské sítě

Značky Gucci a The North Face v lednu představily už druhou várku nápaditých modelů vzešlých z jejich ojedinělé spolupráce....

Věřím v anděly a miluju pivo, říká zpěvačka LP v exkluzivním rozhovoru

Skládala pro Rihannu nebo Ritu Oru, v roce 2001 vydala vlastní debut. Autorka mnoha hitů v čele s písní Lost On You u nás našla věrné publikum a ráda se k nám vrací. Naposledy vystoupila v září 2022 v pražském Foru Karlín, kde představila poslední desku Churches.

Horolezkyně Klára Kolouchová: Někdy je potřeba vypnout mozek a věřit intuici

Jako jediná Češka zdolala tři nejvyšší hory světa. Stíhá to jen tak mimochodem vedle péče o dvě děti. O jejích cestách vypráví kniha Himálajský deník a film K2 vlastní cestou. V listopadu jí vyšla druhá kniha Nahoře fouká.
Zavří­t reklamu