Úterý, 6 června, 2023

Bára Poláková: Změnila bych vzdělávací systém a zavedla hrubé domácí štěstí

Báru Polákovou můžete potkat v pátek v pražských Kasárnách Karlín, kde vedle Lenky Dusilové a dalších zazpívá na benefičním Koncertě pro planetu. Zajímalo nás, co dalšího dělá pro planetu, v čem naopak hřeší a co by udělala, kdyby byla ředitelkou zeměkoule.

Zpěvačka a herečka je dlouhodobou podporovatelkou dobročinných organizací a propagátorkou udržitelnějšího životního stylu, proto jsme jí položili deset otázek týkajících se ekologie a udržitelnosti, které jsou základem naší rubriky, s níž se můžete na webu setkávat průběžně celý rok. Na stejné otázky odpovídají zajímavé osobnosti z různých oborů.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

To je tedy zapeklitá otázka. Já věřím ve vzdělání. Myslím, že i hrubé domácí štěstí, jako mají v Bhútánu, vychází z toho, jakým způsobem člověk odmalička přistupuje k sobě, k přírodě, ke kamarádům, jaký má rozhled, jakým směrem se rozvíjí jeho intelekt a emoce a jak se s nimi dál pracuje. Takže když se podívám do sebe, co konkrétně dělám já – asi je to nejvíc ukazování světa a všeho, co jsem se naučila, holčičkám, které jsem na tuhle planetu porodila. A přemýšlím nad tím, co chci, aby zůstávalo za mnou. Fyzicky i duchovně.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

To je otázka pro ostatní.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Létání. Ale já nelétám často. Cestujeme víc po Čechách.

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Naposledy kalkulačku. Akorát jsem vrátila špatně číslice, takže je to teď s ní takový napínavý.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu?

Sebe. Podporuju dlouhodobě Greenpeace, Centrum Paraple, Sociální Kliniku, Paměť Národa.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

Všechny plastové hračky. Ale ony nám spíš doma přistály, než že bychom je pořizovali.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

Já kombinuju onewheel s MHD docela často. Je to o dost rychlejší než auto.

Jaká osobnost, kniha nebo třeba značka podle vás stoj za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Teď mě rychle nic nenapadá, ale možná by někoho mohlo inspirovat, že jsem si dala zákaz nakupovat fast fashion. Za to jsem si ale dovolila si koupit něco opravdu krásného jednou za půl roku. A jak se ten čas blíží, zjišťuju, že se těším jako dřív, když jsem byla malá.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

Hm… Změnila bych vzdělávací systém. Včetně školních jídelen a návyků stravování. A zavedla to hrubé domácí štěstí.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Harry Styles HA HA HA.

Koncert pro planetu

Benefiční akce završuje oslavy 50. výročí od založení neziskové organizace Greenpeace a 30 let jejího působení v České republice. Na koncertě, který se koná v pátek 16. září v Kasárnách Karlín na Praze 8, vystoupí vedle Báry Polákové Lenka Dusilová, projekt Himalayan Dalai Lama, Jan2 & Charlie One a DJs Lukáš Turza a IM Cyber. V rámci doprovodného programu se hosté mohou seznámit s projekty Greenpeace, čeká je recyklační dílna, malování graffiti a pro děti bude k dispozici například lezecká stěna. Součástí bude křest Soundtracku pro planetu, který sestavili hudebníci za použití zvuků nahraných na expedicích Greenpeace po celém světě. Program startuje v 16:30. Více info: 50letgreenpeace.cz

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...
Patrik a Petra Eliášovi

Patrik a Petra Eliášovi: Zatím jsme nestrávili společný víkend bez dětí

Když se spojí intelektuálka se sportovcem, vznikne skvělá rodina. Občas dojde na vymezování hracího pole, nebo-li boj o místo u kavárenského stolku, ovšem výsledkem...

Senioři by nikdy nic nevyhodili, říká Zuzana Vránová, která týdně rozdá tunu jídla potřebným

Založila Sousedský klub, prostřednictvím něhož pomáhá seniorům, samoživitelkám a v poslední době také lidem bez prostředků, kteří k nám přicházejí z Ukrajiny.

Doma jako v přírodě: Na Vysočině se rodí nábytek inspirovaný lesem

Za novou značkou Zlesart stojí architektka Daniela Polubědovová a podnikatel Petr Novák. Vyrábějí nábytek a doplňky, které vycházejí z větviček nebo lístků a přenášejí do interiéru kus přírody.

Od džungle po Antarktidu. Výstava fotek ukazuje důležitost ochrany přírody

V galerii Czech Photo Center začala výstava jednoho z porotců letošního ročníku soutěže Czech Nature Photo. Je jím držitel několika ocenění, španělský biolog a fotograf přírody Roberto García-Roa.
Zavří­t reklamu