Pátek, 9 června, 2023
spot_img

Ty nejlepší trenčkoty do aprílového počasí

Pokud existuje nějaký módní kousek dokonale ztělesňující nadčasovost, pak je to trenčkot. Původně vznikl pro potřeby vojáků, díky filmovým hvězdám se z něj stal ale nepostradatelný kus každého šatníku.

Tento spolehlivý svrchník překročil od dob první světové války svou původní vojenskou roli a přesunul se z vlhkých, krví zbrocených příkopů na okázalá přehlídková mola světových módních značek. Stal se osvědčeným základem šatníku módních kritiků i instagramových trendsetterů. Pro jeho užitnost na něj lidé spoléhají desítky let. „Každý člověk na světě by měl mít trenčkot. Mělo by být dost trenčkotů pro všechny – nezáleží na věku, nezáleží na pohlaví,“ prohlásila výstižně Angela Ahrendts, která v letech 2006 až 2014 působila jako CEO britského módního domu Burberry.

Za vznikem nepromokavé textilie a posléze i samotného pláště, který měl na vývoj trench coatů zásadní vliv, stojí dvojice Thomas Hancock a Charles Macintosh. V roce 1879 vynalezli látku zvanou gabardén, bavlněnou tkaninu odolnou proti povětrnostním vlivům, kterou jsou tyto kabáty proslulé. Hancock a Macintosh se svým počinem navždy zapsali do dějin módy. Původní využití kabátu bylo ale jiné. V první řadě šlo o odolný oděv pro vojsko. První světová válka se odehrávala hlavně v zákopech, což se promítlo do jména kabátu – trench je anglický výraz pro zákop, proto trench coat. Dnes tento vynález oceňuje trendová armáda složená ze širokého spektra zákazníků.

Klasika po sto letech

Díky častému účinkování v hollywoodských filmech se trenčkot záhy stal plnohodnotným módním prvkem. Vzpomeňte si na Audrey Hepburn ve filmu Snídaně u Tiffanyho, Meryl Streep ve filmu Kramerová vs. Kramer, zpěvačku Jane Birkin, modelku Kate Moss nebo divu Marlene Dietrich – díky těmto ženám je trenčkot již více než sto let považován za znak dobrého stylu.

Střih tohoto základního kousku šatníku se ani po uplynutí jednoho století příliš nezměnil. Pravidelně se objevuje na molech předních módních značek i štendrech konfekčních řetězců v jarních i podzimních kolekcích, každý slavný designér si ale tento ikonický kousek rád přemění v duchu svého cítění. Kromě původních odolných pláten tak můžete potkat trenčkot v provedení z nejrůznějších kůží, flitrovaného úpletu, saténu nebo dokonce latexu.

Tradiční značka Mackintosh, v minulosti vytvářející kabáty pro armádu, námořníky a železničáře, se proslavila právě trenčkotem. Poslední roky propůjčuje svoje know how a generacemi prověřené jméno takovým značkám jako Maison Margiela, Alyx, Le Kilt nebo Vetements.

Cena versus hodnota

Ten nejlepší trenčkot je univerzální, praktický a snadno se vrství. Ať už nový, nebo z vintage store, je základním stavebním kamenem šatníku. Pořiďte si proto nejlepší možnou verzi dle vašich finančních možností, tento kousek nikdy nezestárne. Hodnota trenčkotu je zkrátka obří, a přesně z toho důvodu jsou na tom módní domy typu Burberry tak dobře. Svou práci dělají precizně, nepoleví, což je znát na kvalitě (a je to základ, ať už děláte cokoliv). Když si pořídíte dražší kousek, časem vás vysoká pořizovací cena při výpočtu „cost per wear“ přestane pálit.

Trenčkoty jsou mnohem víc než jen hrdinové na přechodnou dobu: zvládnou téměř každou situaci v téměř každém ročním období. Vzhledem k tomu, jak je počasí náladové, není lepšího kousku, do kterého investovat. Trenčkot noste s džínami a teniskami i se saténovými šaty a jehlami.

Na závěr jedna perlička – trench coat byl od svých začátků navrhován tak, aby se pod něj vešel teplý kabát nebo festovní vlněná vsadka. What an idea! Schováte do něj prakticky cokoliv – blbý den, velkorysý nedělní oběd a když na to přijde, tak i dítě.

Vychází 29. května

3 způsoby, jak si letos užít svátek zamilovaných

Večeře při svíčkách už pro vás ztrácí kouzlo, a tak přemýšlíte, jak si nejzamilovanější den v roce udělat zase jedinečný? Naplánujte si na svatého...

Selena Gomez královnou Instagramu. Sleduje ji 401 milionů lidí!

Americká zpěvačka a herečka na svém profilu na sociální síti Instagram nasbírala rekordní počet sledujících. Definitivně sesadila z trůnu vládkyni Instagramu modelku Kylie Jenner.

Vybavte se na léto opalovacím krémem, co zabraňuje bělení korálových útesů

Zázrak, se kterým byste letos měli chytat bronz, se jmenuje Water Soul. Tenhle nový opalovací krém od luxusní italské...

Vzhled, práce, děti… Ženy jsou terčem urážek častěji než muži. A útočí na ně spíš jiné ženy než muži. Proč?

Od časů, kdy nikomu nepřišlo zvláštní, že mnozí muži navštěvují nevěstince, ale od budoucích manželek vyžadují panenství, uteklo hodně vody. Dvojí metr ale nezmizel ani v 21. století. Proč ženám stále neprochází to, co mužům? 

„Pořád jen čučíš na hokej a nikdy doma neuklidíš!“ Co tím vlastně chceme říct?

Chceme-li žít v lásce se sebou samými i s lidmi okolo nás, pomůže, když víme, co v životě chceme. Další důležitý úkol je naučit se dávat své potřeby najevo. Ideálně tak, ať nenaděláme víc škody než užitku.
Zavří­t reklamu