Středa, 27 září, 2023
spot_img

Mateřské oblečení může být funkční a šik zároveň, věří zakladatelka módní značky

Když byla Jaroslava Šnejdarová těhotná, marně hledala oblečení, které by bylo současně funkční, krásné i udržitelné. A tak založila vlastní značku minimalistických oděvů pro maminky WO-MUM, které nabízí k prodeji i pronájmu. Pro WHAT teď vyplnila udržitelný dotazník, který vám přiblíží její tvorbu a životní styl. Sortiment její značky bude k dostání od 13. září až do konce měsíce v pražském Vnitroblocku. Prodejní pop-up tam propojí dva brandy s podobným přístupem – s důrazem na ruční výrobu, kvalitu a udržitelnost. Vedle WO-MUM se představí young_block, originální niche papírnictví vyrábějící prémiové bloky, diáře a dopisní sety.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Jsem hrdá na to, že jsem přispěla k lepšímu životnímu prostředí tím, že jsem založila udržitelnou módní značku. Naše značka je zaměřena na ekologické a etické výrobní postupy. Používáme recyklované a bio materiály, minimalizujeme odpad a dbáme na to, aby naši zaměstnanci byli spravedlivě placeni. Dále nabízíme možnost pronájmu oblečení a tím zvýšíme jeho životnost až o tři cykly. Tímto způsobem se snažíme o snížení negativního dopadu módního průmyslu na planetu.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

Jak kombinovat kreativitu a udržitelnost. Máme za to, že móda může být krásná a zároveň šetrná k životnímu prostředí.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

I když se snažíme minimalizovat negativní dopad našeho podnikání, stále existují výzvy, kterým se nevyhneme. Například doprava zboží na dálku nebo některé aspekty obalového materiálu. Pracujeme však na tom, abychom tyto problémy co nejvíce omezili.

Za mě osobně jsou to například občasná objednání jídla nebo kávy do kelímku s sebou, i když vím, že je to jednorázový odpad, který je zbytečný.

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Za pomoci šikovné dílny jsme zrevitalizovali nábytek po mých prarodičích, který nyní mám doma a využíváme jej. Pravidelně si nechávám opravovat oblečení, které se nějakým způsobem poškodí.

Jsme hrdí na to, že jsme schopni opravit a znovu využít některé naše výrobky. Naše zákazníky také podporujeme v péči o naše produkty, aby jim prodloužili životnost.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?

Nebaví mě věci prodávat, a tak je nejčastěji daruji tam, kde vím, že se znovu využijí. Například veškeré oblečení a použitelné hračky po dětech putují k mojí sestře či kamarádce.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

Boty, které jsem si koupila v průběhu prvního těhotenství. Dostávala jsem mnoho nevyžádaných rad ohledně miminka, ale nikdo mě neupozornil na to, že se mi může zvětšit noha. Moje aktuální boty jsou nyní o víc než číslo větší než předtím. Mám stále doma několik párů drahých bot z tohoto období a nenosím je, protože jsou malé.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

Městskou dopravou jezdím pravidelně. Poslední dobou je to výrazně pohodlnější a mnohdy i rychlejší, než zůstat stát v zácpách ve městě.

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Co se týče cirkulární ekonomiky, tak rozhodně Ellen McArthur a její nadace. Zabývá se udržitelností jednotlivých odvětví ekonomiky od módy po potravinářství či dopravu, i napříč kontinenty. Její platforma zaštiťuje narůstající komunitu startupů, jejíž jsme jako WO-MUM také součástí.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

Nemám ráda nařízení. Snažila bych se motivovat rodiče a učitele, aby byli příkladem pro svoje děti a budoucí generace v oblasti udržitelnosti a zacházení se zdroji.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Dělá mě šťastnou vidět, jak se naše značka stává oblíbenou volbou zákaznic, které se rozhodly podporovat udržitelnou módu. Vidět, jak se naše poselství šíří a jak jsou lidé ochotni měnit své spotřební návyky k lepší budoucnosti.

Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Sopranistka Kateřina Kněžíková: V zahraničí bývám doceněná víc než doma

Letos v Londýně získala prestižní cenu BBC Music Magazine Awards, která se udílí za klasickou hudbu. Operní pěvkyně a stálá členka souboru Národního divadla...

Frida bude zpívat. Chystá se muzikál o mexické malířce a ikoně feminismu

Muzikál vychází z vášnivého a ničivého vztahu Fridy Kahlo s Diegem Riverou. „V životě se mi staly dvě velké nehody. Jedna v autobuse a ta druhá byla Diego. Diego byl mnohem horší,“ napsala si malířka do deníku.

Třeštíkovi: Místo topení obraz na stěně

Nikdy nemuseli překonávat krizi. Shodli se na tom, jak vychovávat děti a že je důležitější mít doma obraz než...

Módní designérka Tereza Rosalie Kladošová: V divném psychickém rozpoložení se ocitám často, smutné věci ale tvořit neumím

Málokdo si dokáže pohrávat s barvami, vzory, nadsázkou i humorem s takovou lehkostí jako Tereza Rosalie Kladošová. Módní designérka,...
Zavří­t reklamu