Sobota, 9 prosince, 2023
spot_img

Detox šatníku: 13 tipů na módní očistu a nákupy oblečení, které nezůstane ležet ve skříni

Kdo si nikdy nepřinesl z výprodeje nesedící kousek, který už pak zůstal zahrabaný na dně skříně, nebo v euforii neobjednal přes internet něco, čeho se při vybalování krabice téměř lekl? Víme, jak chytře nakupovat a jak poskládat snadno kombinovatelný šatník, aby se vám už nikdy nestalo, že si budete zoufat: „Nemám co na sebe!“

Každá značka a s ní spojený designér chce co půl roku přinést aspoň dvě, někdy i pět nových kolekcí. Pokud se tento systém razantně nezmění, budeme neustále zahlcováni věcmi. Už nejde o objekty zájmu, ale spíš o povrchní předměty. Módní průmysl je druhý největší znečišťovatel planety. Svět je dnes doslova zaplaven oblečením a nabídka již dávno překonala poptávku. Lidé obecně neunosí ani půlku svého šatníku, spousta věcí putuje z obchodů přímo na skládku. Módní průmysl totiž víc než s lidskými potřebami pracuje s emocemi. Primárně se tedy neprodává to, co lidé potřebují, ale co chtějí nebo by chtít měli.

Ženy obvykle nosí 40 až 60 procent svého šatníku. Podle mé vlastní zkušenosti na tom muži nejsou o moc lépe. Když vyřkneme: „Nemám co na sebe!“, nemyslíme tím, že máme prázdnou skříň, ale že je všechno v koši na prádlo. Naopak jsme zavaleni věcmi. Syslíme, hromadíme, archivujeme. Někdo sbírá lístky z divadelních představení a koncertů, další špunty od šampaňského, jiný keramické izolátory z vedení elektrického napětí. Nesmírně rozšířené je však právě hromadění oblečení (autor článku tím trpí taky). Loučení s oblíbenými kusy, které nenosíme, nám rve srdce.

Z obrovské masy nesourodých věcí jsme ráno při oblékání zmatení a bezradní. Nakonec stejně nejraději nosíme ty nejvíc basic kousky. Proč? Jsou nejsnadněji kombinovatelné i v časovém presu a umožňují vytvářet zábavné stylingy, na rozdíl od efektních solitérních kousků, které nemáme s čím kombinovat. A zlatem vyšívané sako stejně nemůžete nosit moc často, protože si ho lidé zapamatují a bude to vypadat, že nic jiného na sebe nemáte.

Neplňte šatník věcmi na jedno použití. Ne primárně kvůli dětem z Bangladéše. Ani zdaleka ne kvůli trendům či kvůli kondici vašeho bankovního účtu. Ale jen kvůli sobě. Právě kvůli sobě. Čistka v šatníku je akt estetické hygieny a vizuálního zklidnění. Uděláte si místo nejen ve skříni, ale i v životě.

13 pravidel módního detoxu
1. ORGANIZUJTE

Jeden z nejlepších způsobů jak začít, je rozdělit si šatník na jarní, letní, podzimní a zimní. Následně si udělat malou inventuru. Lehce tak zjistíte, co vám v šatníku chybí a proč máte například patery džíny, z nichž nosíte pouze jedny.

2. PRAVIDELNĚ TŘIĎTE

Velký detox šatníku provádějte minimálně dvakrát ročně a to vždy s nástupem nové módní sezony (jaro/léto a podzim/zima), ideálně čtyřikrát se začátkem každého ročního období.

3. ČISTĚTE A OPRAVUJTE VČAS

Než věci po končící sezoně uložíte k zimnímu spánku, zkontrolujte jejich stav a posuďte, co si necháte, co bude třeba vyčistit, co opravit a s čím se případně rozloučíte. Ruku na srdce – nikdy nejste tak důslední, jak byste chtěli. Až budete pospíchat na pondělní poradu, můžete být nemile zaskočení tím, že na saku máte ještě stopy jahodového sorbetu z loňského září.

4. BUĎTE SOUDNÍ

Už třetí sezonu čekáte, že oblečete tu extra úzkou pouzdrovou koženou sukni, a vaše boky se pořád ne a ne zmenšit? Nemilosrdně ji vyřaďte!

5. NEČEKEJTE NA DĚTI

Nespoléhejte na to, že vaši džínovou bundu bude jednou chtít nosit vaše dítě. Nebude. Pokud to není vintage Chanelka nebo Hermès Kelly, s největší pravděpodobností bude bunda dál jen zabírat místo ve skříni.

6. ZAČNĚTE OD ZÁKLADŮ

Dokud nemáte základní části šatníku, nepouštějte se na tenký módní led. Šatník je jako stavba. Až budete mít nakoupené všechny basic kousky (v posledních letech se jim trendově říká essentials), teprve poté se vrhněte do nákupu módních výstřelků. Už budete vědět, s čím je budete ladit.

7. UKLÁDEJTE EFEKTIVNĚ

Šatník by měl být organizován prakticky a efektivně. Výběr by měl probíhat stylem: přijít – vidět – vybrat – obléct. Ne každé ráno ztrácet čas prohrabováním tun oblečků a teprve zjišťovat, zda nemá sako upadený knoflík.

8. UDRŽUJTE ROVNOVÁHU

Jedno z přísných pravidel, které dodržuje mnoho žen, zní, že každý nový kousek, jejž chcete zařadit do šatníku, bude vykoupen vyřazením jiného. Vyhnete se tím hromadění, které pak vede k tomu, že ztrácíte přehled o tom, co kde vlastně máte.

9. KOMBINUJTE V HLAVĚ

Pokud uvažujete o nákupu, ještě v kabince si před zrcadlem vzpomeňte alespoň na tři jiné kousky ve stávajícím šatníku, se kterými danou věc můžete kombinovat. Nevybavíte si takové? OK, nekupujte.

10. ZVAŽTE, JAK SE V TOM BUDETE CÍTIT

Až si budete chtít pořizovat extravagantní model, držte se jednoduchého pravidla. Představte si, že máte daný kousek na sobě v nějaké nepříjemné situaci. Zlepší vám náladu, nebo se spíš budete cítit ještě víc nesví? Jste v přetopené restauraci na pracovní schůzce s člověkem, kterého nemůžete vystát, současně na něj chcete udělat dojem. Jídlo je studené, pití teplé a konverzace vázne. Chcete mít v takové situaci na sobě právě tohle? Asi ne. Takže nebrat.

11. NENAKUPUJTE NALAČNO

Nevyrážejte mezi štendry a neotevírejte e-shopy o hladu a s hladinkou. Kdo nikdy nekoupil něco s lahví vína vedle notebooku a za tři dny se pak nedivil…

12. NEŘIĎTE SE JEN CENOU

Kolik vzorečků ze školních let si pamatujete? Tenhle si ale oblíbíte. Označuje se jako CPW tedy Cost Per Wear, česky volně přeloženo jako cena za jedno oblečení (nošení). Není to vysoká matematika. Vezmete cenu daného kousku a podělíte ji počtem, kolikrát jste jej oblékli. Dostanete hodnotu, kterou vás takové oblečení opravdu stálo. Levný výstřelek, který jste nikdy nevynesli, pak vyjde dráž než nákladnější model, v němž chodíte každý týden.

13. MYSLETE ZODPOVĚDNĚ

Nošené věci, které ještě mohou někomu jinému udělat radost, můžete prodat (nebo si nakoupit) na českém portálu Vinted nebo na globální platformě Vestiaire Collective, kde najdete skutečné módní unikáty. Můžete je taky měnit na swapech a za oblečení v dobrém stavu budou samozřejmě rády i charitativní šatníky.

 

Postavte si základy šatníku

TRIČKO: Jednoduché bílé tričko či košile je základní a přímo povinný stavební kousek každého šatníku. Vybírejte z kvalitních přírodních materiálů, na které se zaměřuje například česká značka Zagh.

LODIČKY: Nabídka Louis Vuitton se rozrůstá o model inspirovaný teniskami Archlight. Jde o lodičky typu slingback s otevřenou patou a řemínkem přes patu.

DŽÍNY: Texasky, rifle, denimky. Říkejte jim, jak chcete. Jediné pravidlo, které platí bez ohledu na cokoli – hlavně, ať vám sedí! Protože do zítřka do nich určitě nezhubnete. Džíny šité na míru pořídíte třeba u značky Chatty.

DŽÍNOVÁ BUNDA: Neodmítejte ji. Adorujte ji. Noste ji. Zdobte ji honosnými brožemi a rebelsky ohrnujte rukávy. Vrátí vám to stokrát!

SAKO: K formálním kalhotům, k džínám, k šatům, k sukni… Klasické sako je evergreen, který nikdy neomrzí. Pokud je navíc šité na míru, je to kousek na mnoho budoucích let.

3 V 1: Šifonová halenka a sukně z dílny Petry Balvínové vytvářejí dojem šatů. Výhodou je, že každý kousek užijete také zvlášť.

TENISKY: Užitnost základních kousků v šatníku či botníku se nemění. Bílé tenisky v čistém designu neomrzí, i když na ně budete koukat stejně často jako na televizi. Nekonečný seriál.

MALÁ ČERNÁ KABELKA: Stejné must-have jako malé černé šaty. Jednou ji koupíte a vydrží vám celý život. Právě do ní se vyplatí investovat ušetřené peníze.

Vychází 28. listopadu

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Nový trend v beauty světě zkoumá propojení psychiky a stavu pokožky....

Být krásná uvnitř je fajn, ale vypadat dobře i navenek je ještě lepší. Co když se to všechno smíchá dohromady? Beauty světu teď vládne...

Nábytek ze starých pneumatik? I tak se dá zachraňovat životní prostředí

Stolečky pod televizi, taburety, květináče. To všechno dokáže Jeffrey Yeboah pomocí různých technik vyrobit ze starých pneumatik. A není...

Za miliony i pár set korun: Jaké náušnice nosí princezna Kate nebo Barbora Strýcová?

Známé osobnosti ze světa filmu, hudby, sportu nebo třeba z královského paláce jsou obvykle velkým zdrojem inspirace, ať už se jedná o kosmetiku, životní styl nebo módu. Inspirujte se šperky, kterými si úspěšné ženy u nás i ve světě zdobí uši.

Soutěžte s námi o hypoalergenní galvanický peeler Reclar

Náš vánoční speciál, v němž můžete od 6. do 18. 12. soutěžit o produkty 12 skvělých značek, pokračuje. Další...
Zavří­t reklamu