Začalo to docela ne/vinně. Potřebovala jsem zhubnout oněch blbých šest kilo, které dělí obyčejnou pěknou holku od vyštíhlené krasavy s pevným zadkem a plochým břichem. Jelikož zrovna nejsem abonentka salátových barů, rozhodla jsem, samozřejmě po moudré sklence vína, že na to půjdu během. A aby mě ten pohyb víc bavil, začala jsem běhat zážitkově.
Na úvod malá vsuvka pro obránkyně trendu body positivity. V klidu vydechněte. Tohle není ten typ článku, který vám hned v úvodu spočítá, že vyšší BMI, než vy, mají už jen dva hroši toulající se kdesi v Africe, a pokud chcete vypadat jako člověk, měla byste denně sníst dva listy salátu a padesátkrát se nadechnout horského vzduchu ve stoji na jedné noze. Svoje tělo nosíte světem vy, vy se na něj díváte do zrcadla, vy na něj spoléháte v pohodových i náročných situacích. Vaše BMI a celková kondice jsou vaše věc. Za sebe ale řeknu, že pro mě termín body positivity neznamená utěšování se v lenošení na gauči, ale dobrou péči o tělo, které mám jen jedno a mám ho ráda. Což, mimo příjemné údržby v podobě bublinkových koupelí, značí i omezení konzumace brambůrků na jeden pytlík měsíčně a pravidelný tělocvik. Který si umím hezky zpříjemnit.
Běhat jsem sice začala proto, abych každé dva roky nemusela kupovat nové a větší kalhoty, ale v průběhu přeměny lenochoda v běžce jsem zjistila, že mi to o číslo menší tělo dělá dobře i v dalších aspektech života. Organismus vytrénovaný pěti až deseti uběhnutými kilometry třikrát týdně se totiž může pustit do dobrodružství, na které bych dříve jen koukala z okna kavárny. Člověku najednou nedělá potíž vyjít na skialpech na nějaký báječný kopec jen proto, aby z něj mohl pozorovat východ slunce. Může si pronajmout na dva týdny mořský kajak a projíždět se s ním okolo chorvatských ostrovů bez nutnosti volat kvůli vyčerpání maminku nebo jiné záchranné složky. A samozřejmě, vytrénované tělo si může užít zážitkové běhy po celém světě. Za sebe doporučuji ty vinné. Teď na podzim je jejich sezóna.
Tréninkový plán vinného běžce
Než se do nich pustíte, navrhuji trošku tréninku. Některé z běhů vyhlášenými vinnými oblastmi Francie se sice dají absolvovat i chůzí, ale při běhu si užijete daleko víc legrace. Minimálně okolo vás poběží daleko víc lidí, se kterými si můžete povídat, smát se a degustovat víno. Září je pro začínajícího běžce ideální doba. Nadšení z nového školního roku, nových kroužků a vůbec ze všeho nového vibruje vzduchem, který naopak pomalu přestává vibrovat vedrem. Ideální doba. Principem tréninku je tzv. kalorický foršus. Namlsáte se na dluh a pak už vám nezbyde nic jiného, než příště vyběhnout zase nebo poraženecky dovolit vínu/čokoládě/pivu/hranolkám, aby se zlovolně usadily na tom nejnešikovnějším místě vašeho těla. Tedy – zvolte okruh cca 3 km dlouhý nebo takový, abyste ho mírným klusem nebo indiánským během zdolali za třicet minut. Na jeho konci za odměnu pozřete oblíbenou laskominu. Sklenka červeného vína vám do žil přidá asi 250 kJ. Protože jste spíše šli, než běželi, spálili jste je jen tak tak. Máte tedy na výběr – buď se zbytek definitivně usadí, kde nechcete, nebo půjdete za den či dva znovu běhat. Jenže vás to bavilo, takže budete tento styl praktikovat třikrát týdně. Což platí i pro ty, kteří dávají přednost vínu bílému. Pokud pijete prosecco, přidejte na konci běhu pět kliků a deset dřepů.
Běháte-li takto pravidelně dva nebo tři měsíce, zjistíte, že trasa, kterou zdoláte za limit třiceti minut, se příjemně prodlužuje. Jste tedy připraveni na kratší vinný závod. Nemusí to být rovnou půlmaraton nebo maraton, ale deset kilometrů klusu proloženého degustačními zastaveníčky, které vypisují všechny běžecké vinné akce, byste zvládnout měli. Máte na výběr hned z několika. Milovníci červeného vína se mohou registrovat na Marathon du Médoc, který se koná 7.9. 2024, nebo na Marathon de Beaujolais, který se letos běží 23.11. Dáváte-li přednost lehčímu bílému, počkejte si na 22.6. 2025, kdy se běží Marathon d´Alsace. A oblibovatelé bublinek budou mít letos svátek 1.12. na Conegliano Valdobbiadene Prosecco Marathonu v okolí vinic italské oblasti Treviso.
Na startu takového závodu vás čeká různorodá kolekce běžců v kostýmech sahajících od komiksových postaviček, přes helmy Vikingů a kilty Skotů až po nepravé faráře, jeptišky a prostitutky. Nálada na startu je veselá, každá z masek hraje svoji roli. Pak se tisícihlavý dav, přemáhajíc přitom mírné příznaky kocoviny z ladění formy v předchozích dnech, vydá na trať plnou nástrah v podobě stánků s ochutnávkami a neplánovanými grilovačkami, které pro závodníky připravují místní obyvatelé podél trati. Nálada je rozverná, písně čím dál hlasitější. Občerstvovací stanice se směrem k cíli závodu zahušťují až na vzdálenost několika stovek metrů, vinaři se předhánějí v degustacích a většina běžců slibuje před cílem svým nohám, že tohle už nikdy absolvovat nechce, aby v euforii při protnutí cílové pásky rovnou zaplatili registraci na příští ročník. Samozřejmě, konzumace vína, stejně jako konzumace uběhnutých kilometrů, čokolád, cigaret, internetových drbů a neuvěřitelných videí o zvířátkách na TikToku, by měla být umírněná. Však jsou taky vinné běhy jen nevinně lehkonohé a způsobují opilost hlavně hezkým životním zastavením v krásné krajině plné vinic.