Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Už jste někdy nocovali v kostele? Zkuste champing

Ve Velké Británii můžete strávit dovolenou opravdu originálně. Zažijete výjimečnou noc, třeba v gotickém chrámu z 12. století, a zároveň tím přispějete na záchranu historických památek.

Doba cestování zrovna nepřeje, ale plánovat a snít můžeme bez ohledu na okolnosti. Jestli máte romantickou duši a vášeň pro historii, nebo už jste byli opravdu všude a hledáte něco neotřelého, mohl by vás zaujmout projekt Champing. Termín vznikl kombinací slov church a camping.

Kostel svatého Michala a všech andělů, Booton, Norfolk, foto: Champing.co.uk

Stojí za ním nadace The Churches Conservation Trust zaměřená na památkovou péči o historické kostely. V současnosti spravuje čtrnáct kostelů v různých koutech Británie, které si můžete zabookovat na noc, a tím přispějete na jejich opravu. Některé jsou určeny maximálně pro čtyři dobrodruhy, jinde se vyspí i deset lidí. Ideální pro páry, rodiny nebo třeba skupiny cyklistů. Můžete si s sebou vzít i psa.

Kostel svatého Jakuba, Cooling, Kent, foto: Champing.co.uk

Kostely se nevytápějí, a tak je ideální vyrazit na jaře a v létě. Zkušení cestovatelé přibalí do chladnějších nocí pár vrstev oblečení navíc a zkousnou i to, že se budou muset obejít bez sprchy, protože tekoucí voda je na takových místech spíš raritou. Kde chybí splachovací toalety, jsou přistaveny ekologické suché záchody na solární energii. Jinak je tu ale vše potřebné pro příjemné přenocování: postele, teplé deky, romantické lampičky… Organizátoři zajistili možnost udělat si na místě čaj či kávu, na snídani s případnou možností donášky se dohodli s blízkými restauracemi.

Většina chrámů je připojena k elektrické síti. Opravdový ponor do historie a únik z civilizace nabízejí kostely v Aldwincle, Wolfhampcotu a Emborough, které jsou bez elektřiny. Tak co, kdy vyrazíte?

 

Vychází 31. ledna

Björk na nové desce vzdává hold Islandu, houbám a matriarchátu

Fossora ‒ desáté album islandské zpěvačky a producentky vyjde 30. září. Otiskly se do něj pocity vyvolané smrtí její matky nebo pandemií. Ke zpěvu přizvala i svoji dceru.
Láká vás dovolená na Mauríciu? Vybrali jsme ty nejlepší hotely

Láká vás dovolená na Mauríciu? Vybrali jsme ty nejlepší hotely

Přemýšlíte, kam se letos vydat za sluncem a zaslouženým odpočinkem? V posledních letech raketově stoupá obliba ostrova Maurícius. Naštěstí si zatím ostrov zachovává svůj původní...

Harry a Meghan už mají další pořad pro Netflix

Princ Harry s manželkou Meghan Markle se pořádně obuli do své nové televizní kariéry. Po kontroverzním dokumentu ze soukromí ještě tento rok uvedou nový pořad.

Malíř Milan Sodoma se snaží zachytit ženskou energii

Minimalistická díla Milana Sodomy se vyloženě hodí do designových interiérů. Zeptali jsme se ho, jaké umělecké dílo by chtěl...

Klára Nademlýnská: Když jsem přijela do Paříže, neměla jsem ani na lístek na metro

Hned po maturitě se vydala do Paříže. Bylo to rok před revolucí a i přes těžké začátky se jí podařilo otevřít cestu do velkého světa módy.
Zavří­t reklamu