Středa, 6 prosince, 2023
spot_img

Už jste někdy nocovali v kostele? Zkuste champing

Ve Velké Británii můžete strávit dovolenou opravdu originálně. Zažijete výjimečnou noc, třeba v gotickém chrámu z 12. století, a zároveň tím přispějete na záchranu historických památek.

Doba cestování zrovna nepřeje, ale plánovat a snít můžeme bez ohledu na okolnosti. Jestli máte romantickou duši a vášeň pro historii, nebo už jste byli opravdu všude a hledáte něco neotřelého, mohl by vás zaujmout projekt Champing. Termín vznikl kombinací slov church a camping.

Kostel svatého Michala a všech andělů, Booton, Norfolk, foto: Champing.co.uk

Stojí za ním nadace The Churches Conservation Trust zaměřená na památkovou péči o historické kostely. V současnosti spravuje čtrnáct kostelů v různých koutech Británie, které si můžete zabookovat na noc, a tím přispějete na jejich opravu. Některé jsou určeny maximálně pro čtyři dobrodruhy, jinde se vyspí i deset lidí. Ideální pro páry, rodiny nebo třeba skupiny cyklistů. Můžete si s sebou vzít i psa.

Kostel svatého Jakuba, Cooling, Kent, foto: Champing.co.uk

Kostely se nevytápějí, a tak je ideální vyrazit na jaře a v létě. Zkušení cestovatelé přibalí do chladnějších nocí pár vrstev oblečení navíc a zkousnou i to, že se budou muset obejít bez sprchy, protože tekoucí voda je na takových místech spíš raritou. Kde chybí splachovací toalety, jsou přistaveny ekologické suché záchody na solární energii. Jinak je tu ale vše potřebné pro příjemné přenocování: postele, teplé deky, romantické lampičky… Organizátoři zajistili možnost udělat si na místě čaj či kávu, na snídani s případnou možností donášky se dohodli s blízkými restauracemi.

Většina chrámů je připojena k elektrické síti. Opravdový ponor do historie a únik z civilizace nabízejí kostely v Aldwincle, Wolfhampcotu a Emborough, které jsou bez elektřiny. Tak co, kdy vyrazíte?

 

Vychází 28. listopadu

 Jak se šťastně pohádat: Zjistěte, co může zachránit vypjaté situace ve...

Každý z nás se jistě dostal do situace, kdy byla hádka v plném proudu a již nevěděl jak dál. V takovém případě může pomoci...

Jihotyrolské dožínky: Odskočte si na barevné slavnosti sklizně, kaštanů a vína

Víte, jak se v Jižním Tyrolsku slaví dožínky? Od českých oslav konce sklizně nás ve srovnání s Jižním Tyrolskem dělí mnoho. Slavnosti Törggelen pro...

„Špinarka“ Markéta Matulová: Na konkurzech mi říkali, ať přijdu, až zhubnu

Svůj profesní život dělí na dobu před Špinarkou a po Špinarce. Za to, jak v inscenaci o Věře Špinarové...

Patricie Kaňok o rozšířených stavech vědomí, o cestách na východ a cestách k sobě

Patricie Kaňok je frontmankou dívčí kapely Vesna. Momentálně se v Liverpoolu připravuje na semifinále hudební soutěže Eurovize, kde 9. května zabojuje se svojí písní My sister’s crown. Cest, které zásadně ovlivnily její život, má ale Patricie za sebou mnohem víc. Vyprávěla nám o nich.

Hudba ekologicky: První deska vyrobená z rostlinných bioplastů je na světě

A opravdu hraje. Na desce zní i track od britského DJského dua Bicep, které na konci července vystoupí v Brně na festivalu Pop Messe.
Zavří­t reklamu