Středa, 7 června, 2023
spot_img

Už jste někdy nocovali v kostele? Zkuste champing

Ve Velké Británii můžete strávit dovolenou opravdu originálně. Zažijete výjimečnou noc, třeba v gotickém chrámu z 12. století, a zároveň tím přispějete na záchranu historických památek.

Doba cestování zrovna nepřeje, ale plánovat a snít můžeme bez ohledu na okolnosti. Jestli máte romantickou duši a vášeň pro historii, nebo už jste byli opravdu všude a hledáte něco neotřelého, mohl by vás zaujmout projekt Champing. Termín vznikl kombinací slov church a camping.

Kostel svatého Michala a všech andělů, Booton, Norfolk, foto: Champing.co.uk

Stojí za ním nadace The Churches Conservation Trust zaměřená na památkovou péči o historické kostely. V současnosti spravuje čtrnáct kostelů v různých koutech Británie, které si můžete zabookovat na noc, a tím přispějete na jejich opravu. Některé jsou určeny maximálně pro čtyři dobrodruhy, jinde se vyspí i deset lidí. Ideální pro páry, rodiny nebo třeba skupiny cyklistů. Můžete si s sebou vzít i psa.

Kostel svatého Jakuba, Cooling, Kent, foto: Champing.co.uk

Kostely se nevytápějí, a tak je ideální vyrazit na jaře a v létě. Zkušení cestovatelé přibalí do chladnějších nocí pár vrstev oblečení navíc a zkousnou i to, že se budou muset obejít bez sprchy, protože tekoucí voda je na takových místech spíš raritou. Kde chybí splachovací toalety, jsou přistaveny ekologické suché záchody na solární energii. Jinak je tu ale vše potřebné pro příjemné přenocování: postele, teplé deky, romantické lampičky… Organizátoři zajistili možnost udělat si na místě čaj či kávu, na snídani s případnou možností donášky se dohodli s blízkými restauracemi.

Většina chrámů je připojena k elektrické síti. Opravdový ponor do historie a únik z civilizace nabízejí kostely v Aldwincle, Wolfhampcotu a Emborough, které jsou bez elektřiny. Tak co, kdy vyrazíte?

 

Vychází 29. května

Selena Gomez královnou Instagramu. Sleduje ji 401 milionů lidí!

Americká zpěvačka a herečka na svém profilu na sociální síti Instagram nasbírala rekordní počet sledujících. Definitivně sesadila z trůnu vládkyni Instagramu modelku Kylie Jenner.

První Železný muž s Downovým syndromem, korálový mrakodrap nebo mládě pandy...

Rok 2020 byl příšerný! Taky máte pocit, že se nedělo nic hezkého? Mozek se ovšem automaticky soustředí na negativní informace, protože ty vyžadují reakci...

Trápí vás ekzémy na pokožce hlavy nebo padající a lámavé vlasy? Možná v noci děláte jednu z těchto chyb

Říká se, že vlasy jsou korunou krásy. Ráno to tak ale mnohdy rozhodně nevypadá. Často se totiž budíme se...

Karolína Kurková, Eva Herzigová nebo Hailey Bieber ukázaly na virtuální přehlídce svá těla i vlastní modely. Bojují tak proti koronaviru

Kim Kardashian, Hailey Bieber, Karlie Kloss, Adriana Lima, Irina Shayk nebo třeba české krásky Eva Herzigová a Karolína Kurková. Nejznámější světové modelky, modelové a hvězdy se...

Přijměte pozvání do surrealistického snu s novou módní kolekcí Mi fashion label

Návrhářka Lenka Mulabegovič spojila v nové snové kolekci minimalismus s výrazným vizuálem, jenž je poctou umělcům, jako jsou René Magritte a Man Ray. Představí ji na Designbloku.
Zavří­t reklamu