Sobota, 28 května, 2022
spot_img

Už jste někdy nocovali v kostele? Zkuste champing

Ve Velké Británii můžete strávit dovolenou opravdu originálně. Zažijete výjimečnou noc, třeba v gotickém chrámu z 12. století, a zároveň tím přispějete na záchranu historických památek.

Doba cestování zrovna nepřeje, ale plánovat a snít můžeme bez ohledu na okolnosti. Jestli máte romantickou duši a vášeň pro historii, nebo už jste byli opravdu všude a hledáte něco neotřelého, mohl by vás zaujmout projekt Champing. Termín vznikl kombinací slov church a camping.

Kostel svatého Michala a všech andělů, Booton, Norfolk, foto: Champing.co.uk

Stojí za ním nadace The Churches Conservation Trust zaměřená na památkovou péči o historické kostely. V současnosti spravuje čtrnáct kostelů v různých koutech Británie, které si můžete zabookovat na noc, a tím přispějete na jejich opravu. Některé jsou určeny maximálně pro čtyři dobrodruhy, jinde se vyspí i deset lidí. Ideální pro páry, rodiny nebo třeba skupiny cyklistů. Můžete si s sebou vzít i psa.

Kostel svatého Jakuba, Cooling, Kent, foto: Champing.co.uk

Kostely se nevytápějí, a tak je ideální vyrazit na jaře a v létě. Zkušení cestovatelé přibalí do chladnějších nocí pár vrstev oblečení navíc a zkousnou i to, že se budou muset obejít bez sprchy, protože tekoucí voda je na takových místech spíš raritou. Kde chybí splachovací toalety, jsou přistaveny ekologické suché záchody na solární energii. Jinak je tu ale vše potřebné pro příjemné přenocování: postele, teplé deky, romantické lampičky… Organizátoři zajistili možnost udělat si na místě čaj či kávu, na snídani s případnou možností donášky se dohodli s blízkými restauracemi.

Většina chrámů je připojena k elektrické síti. Opravdový ponor do historie a únik z civilizace nabízejí kostely v Aldwincle, Wolfhampcotu a Emborough, které jsou bez elektřiny. Tak co, kdy vyrazíte?

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Český les

Útěk po Česku: Odpočívejte u mlýnského kola nebo v dubovém pokoji

Potřebujete na pár dní zmizet, ale nevíte kam? Představujeme několik míst, na kterých zapomenete na každodenní stres i nepříjemné povinnosti. Mezi plůtky Pro klidné dušeNa tomto...

7 chyb, které dělají začínající podnikatelé

Není to i váš případ? Zapracujte na tom a ušetříte si spoustu nervů a času, který byste strávili blouděním ve slepých uličkách.

Albert Černý: Kdybych nezpíval, asi bych byl průvodcem

Právě odletěl do izraelského Tel Avivu, aby za pár dní společně se svou kapelou Lake Malawi bojoval v mezinárodní...

Prádlo ve tvaru dinosaura a salát jako pes. Helga Stentzel ve své tvorbě oživuje všední předměty

V Londýně usazená umělkyně fotí věci, které nám denně bez povšimnutí procházejí rukama, v hravých souvislostech. Jejím posledním dílem je košile ve tvaru holubice míru na podporu Ukrajiny.

Art Index Pop Up nabídne to nejlepší ze současné umělecké špičky

Chystá se unikátní výstava české umělecké špičky. Už pošesté totiž připravuje J&T BANKA žebříček popisující vývoj současné výtvarné scény...
Zavří­t reklamu