Pondělí, 5 června, 2023
spot_img

První Železný muž s Downovým syndromem, korálový mrakodrap nebo mládě pandy červené. Jaké dobré zprávy nám přinesl rok 2020?

Rok 2020 byl příšerný! Taky máte pocit, že se nedělo nic hezkého? Mozek se ovšem automaticky soustředí na negativní informace, protože ty vyžadují reakci a nutí ho být ve střehu. Když je vše v pořádku, nemusí nic řešit. Připomeňme si tedy, co dobrého se v poslední době stalo.

  1. 1. V americkém státě New Jersey bylo v referendu schváleno užívání marihuany pro rekreační účely. Stát Oregon si odhlasoval dekriminalizaci držení veškerých drog a od února 2021 přestane za malé množství drog posílat lidi za mříže.

 

  1. 2. Od roku 1991 se na Harvardu uděluje Ig Nobelova cena – parodie na Nobelovu cenu. Zprvu mířila na triviální a nesmyslné výzkumy, nyní oceňuje práce, které přimějí lidi se zasmát i zamyslet. Letos získal cenu za akustiku výzkum hlasových projevů krokodýlí samice ve zvukotěsné komoře naplněné heliem. Cena za psychologii vyzdvihla metodu identifikace narcistů podle obočí.

 

  1. 3. V Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR po patnácti letech výzkumu objevili molekulu, díky níž se výrazně hubne. Vykrmené myši po týdenní kúře touto látkou zhubly o 20 procent. Případný lék na obezitu by mohl být dostupný v horizontu pěti až osmi let.

 

  1. 4. V červnu se v Zoo Ostrava narodilo mládě pandy červené. Teprve nedávno se zjistilo, že je to samec. Vykukovat z úkrytu totiž začalo až v září. I v přírodě je běžné, že se mládě 90 dní po porodu zdržuje v bezpečí doupěte. Od roku 2015 patří tato plachá asijská šelma mezi ohrožené druhy. V ostravské zoo je to už druhé zdárně odchované mládě.

 

  1. 5. Nadace H & M ve spolupráci s hongkongským výzkumným institutem HKRITA v říjnu představila linku Looop, která recykluje staré nepotřebné oblečení v nové. Recyklační linka je k vidění v jednom ze stockholmských ochodů H & M. Systém staré látky vyčistí, rozmělní na vlákna a znovu z nich splete nové výrobky. Technologie má nízký dopad na životní prostředí, protože nespotřebovává žádnou vodu ani nevyžaduje chemikálie.

 

  1. 6. Tým analytického chemika Michala Holčapka z univerzity v Pardubicích získal patent na detekci rakoviny slinivky. Metoda má 90procentní úspěšnost a může odhalit nádor v počátečním stádiu, kdy člověk ještě nemá žádné příznaky. Právě se řeší zavedení metody do praxe.

 

  1. 7. Vítězi projektu Zdravá myšlenka, který pořádá Moravskoslezský kraj na podporu užitečných chytrých technologií, se staly aplikace Daruju krev, jež motivuje nové dárce, a Nepanikař, což je první česká aplikace pro lidi s psychickým onemocněním. Cenu získalo také České centrum signálních psů, které se zabývá trénováním psů k odhalení nádorů a jiných nemocí u lidí.

 

  1. 8. UNESCO v říjnu zveřejnilo zprávu o vzestupu ženské gramotnosti. Na vzdělání teď dosáhne 89 procent žen, což je šestnáctiprocentní nárůst od roku 1995. Oproti předchozí generaci nastoupilo na základní školy o 180 milionů dívek více, především v subsaharské Africe a jižní Asii. Zároveň trojnásobně narostl počet žen na univerzitách. Například v Maroku se v roce 2018 ženy zastoupením na vysokých školách vyrovnaly mužům.

 

  1. 9. Dvě běluhy po deseti letech v šanghajském akváriu, kde sloužily k pobavení publika, v létě konečně znovu pocítily, jak chutná moře. Akvárium koupila společnost Merlin Entertainment, která bojuje proti držení velryb a delfínů v zajetí, a několik let trvalo, než se pro běluhy podařilo najít nový domov a zorganizovat přesun. Na volném moři by nepřežily, proto se přepravily na Island a staly se prvními obyvatelkami záchranné stanice u ostrova Heimaey.

 

  1. 10. Kvalita vody v šumavském jezeře Laka se zlepšila natolik, že se do něj po padesáti letech vrátili pstruzi.

 

  1. 11. Chris Nikic se stal prvním Železným mužem s Downovým syndromem. Nejnáročnější verzi triatlonu (3,8 km plavání + 180 km na kole + maraton) absolvoval 8. 11. na Floridě a zapsal se tak do Guinnessovy knihy rekordů. Kromě dalších sportovních cílů si dal za úkol pomáhat jiným znevýhodněným atletům.

 

  1. 12. Korálový mrakodrap překvapil vědce v australských vodách. Nedaleko Velkého bariérového útesu našli přes půl kilometru vysoký korálový útvar plný života.

 

  1. 13. Brooklynský start-up Air Company loni představil vodku vyrobenou přístrojem na solární pohon za pomoci oxidu uhličitého zachyceného ze vzduchu. Letos šel ještě dál a navrhl uhlíkově negativní palivo, které zmírní ekologické dopady dopravy. Zaměřil se na raketový pohon a tvrdí, že tato metoda by mohla pohánět lety z Marsu, jehož atmosféru z 95 procent tvoří oxid uhličitý.

 

  1. 14. Zoo Brno začala v létě zdarma distribuovat hmatové mapy, které pomohou v orientaci nevidomým. Papírový plánek s vytlačovanou vrstvou vznikl ve spolupráci se střediskem pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity Teiresiás. Chystají se i hmatové popisky v areálu.

 

  1. 15. Na Jesenicku houbař našel bronzový meč starý přes 3300 let.
Vychází 29. května

Vaše tělo po dvaceti letech v kanceláři? Chlupy v uších, hrb...

Seznamte se s Emmou. Nezdravě vypadající shrbenou paní s křečovými žilami a chlupy v uších. Přesně jako tato figurína v životní velikosti prý můžete...

Pozorování hvězd z luxusního kontejneru i chůze po kakaových slupkách: Zjistěte,...

Že jsme národ chalupářů, je zřejmé nejen z neutuchající obliby stejnojmenného seriálu, ale i z toho, že nějaký ten víkendový domek chce čím dál...

Biohackerka Veronika Allister: Vyhoření se týká stále mladších ročníků. Čtrnáctileté děti mi běžně píšou, že nevědí, co se životem

Odmalička ji bavilo mapovat vlastní hranice. Zkoušet, kam až ji realita pustí, a pohybovat se v extrémech. Po každém...

Jak přežít karanténu s dětmi: Nebojte se je vystavit frustraci a budujte jejich samostatnost, říká psycholožka

Na jedné straně rodiče snažící se zvládat práci z domova a na té druhé potomci vyžadující neustálou pozornost. To...

WOLFGANG: Naše budoucnost se děje právě teď a tady

Vlčí smečka je inspirace. Ta z říše zvířat i ta, kterou potkáváme v ulicích. Jestli milujete sofistikovanou urban módu...
Zavří­t reklamu