Úterý, 7 února, 2023
spot_img

10 skladeb, které naladit do sluchátek i v roce 2021

Na začátku roku se často zamýšlíme nad tím, co nám uplynulých 365 dní dalo a vzalo. I když by možná věci, o něž jsme loni přišly, měly na seznamu víc položek, stále zůstala spousta těch, které nám těžké chvíle zpříjemňovaly. Třeba hudba. I přesto, že právě muzikanti si během posledních měsíců často sáhli na dno svých sil a možností, vznikla celá řada skladeb, které stojí za to zapnout do sluchátek i v roce 2021. A tady je deset z nich.

Róisín Murphy

Murphy’s Law

Funky diskotéka nestárnoucí irské divy vás postaví na nohy, ať už jste kdekoliv. Bývalá zpěvačka legendární skupiny Moloko totiž ani ve svých letech neztratila nic ze své energie, citu pro vytvoření tanečního hitu a neskutečné pozitivity, která dokáže sálat i z hitovky o zlomeném srdci.

Květy

Do tmy

„Řítíme se do tmy tou největší rychlostí, co bude dál, to nikdo neví, nejsou žádný mapy…” Zdánlivě pesimistická skladba brněnské kapely Květy je o současné situaci i o nás samotných. Má v sobě ale ukrytý i kus naděje. Jen je dobře schovaný.

Zea

Hold Me

Alternativní pop v podání slovenské zpěvačky Zey vás vystřelí daleko za hranice českých a slovenských standardů. Možná je až neuvěřitelné, že v našich končinách dokáže vzniknout hudba, kterou tady není k čemu přirovnat. Těžko tedy vybírat, jaká skladba z jejího debutu je nejpovedenější. Hold Me má ale ještě navíc brilantně natočený videoklip. Audiovizuální lahůdka.

Daði Freyr

Think About Things

Elektropopový kousek Tkink About Things je spíš tak trošku pro odlehčení. Islandský zpěvák Daði Freyr měl totiž tuto skladbu připravenou na loňskou Eurovizi, o které se ví, že se na ní často objevují poněkud bizarní počiny. Ta byla ale zrušena a ze skladby se tak nakonec díky karanténní taneční výzvě, v níž se objevila, stal virální hit sociálních sítí. Úsměv vám zaručeně vykouzlí.

Kateřina Marie Tichá

Sami

Kateřina Marie Tichá léta hostovala v kapele Jelen, ale svou debutovou desku vydala až loni. A počkat se vyplatilo. Singl Sami je pak už jen třešničkou na dortu. Naléhavý, energický, ze života.

Bob Dylan

Key West

Pokud chcete cítit klid, vůni dálek, cenných chvil jen sami se sebou a všechna ta dobrodružství kočovného života, pusťte si Boba Dylana. Devětasedmdesátiletá ikona dokázala všechny tyhle pocity nacpat do příběhu chlápka, co se rozhodne odjet po slavné Overseas Highway do Key West, nejjižnějšího města Spojených států amerických. V době, kdy je bezstarostné cestování prakticky nemožné, vás tahle pecka dostane zaručeně tak daleko, jak jen potřebujete.

Mac Miller

Good News

Singl z posmrtné desky Maca Millera, jedné z největších rapových senzací, by se po hudební stránce mohl jevit jako příjemná oddechovka do auta nebo k povalování se na kanapi. Jenže text vás vtáhne přímo do umělcovy hlavy, v níž bojoval s depresemi i závislostí na drogách, na jejichž náhodné předávkování před třemi lety zemřel. Ve skladbě si tak může najít své i posluchač, který má rád silné příběhy. Vyprávění o cestě z temnoty, hledání síly, neustálém boji s negativními myšlenkami, ale i o optimismu a vyhlížení lepší budoucnosti vás možná nakopne k tomu, jak vidět svět z jiného úhlu pohledu.

Hans Zimmer a Alan Walker

Time Remix

A teď něco pro filmové nadšence. Německého skladatele filmové hudby Hanse Zimmera asi netřeba představovat. Velikán, který svými melodiemi dokreslil snímky jako Gladiátor, Piráti z Karibiku, Interstellar, Temný rytíř nebo Inception, mi zařídí husí kůži při každém poslechu jeho díla. A jinak tomu není ani u prvního oficiálního remixu jeho skladby Time z trháku Počátek. Ten má na svědomí britsko-norský hudební producent a DJ Alan Walker, kterého máte asi v povědomí díky hitu Faded. Walker, který většinu inspirace pro svou práci získává z filmových partitur a soundtracků, zejména pak těch, které složil Hans Zimmer, si tak splnil sen. Na naprosto strhujícím remixu s dokonalým vizuálem se tak tím nejlepším způsobem potkaly dvě generace a každému, kdo rád v myšlenkách uniká do zavřených světů hluboko své mysli, doporučuju dát volume naplno.

Tata Bojs

Kraftwerk in Saint Tropez

Vtip, ironie, rukopis sobě vlastní. To jsou Tata Bojs ve skladbě, kde se vydávají do Saint Tropez ve stylizaci do německé elektro skupiny Kraftwerk. Vydejte se na netradiční, humornou a hlavně pohodovou jízdu na francouzskou riviéru.

Katarzia

Hoří i voda

Slovenská zpěvačka Katarzia v době pandemie vydala čtvrtou desku Celibát, která je opět bravurně nastaveným zrcadlem společnosti i pocitům mnohých z nás. Jednou z nejsilnějších záležitostí je pak skladba Hoří i voda, v níž zpěvačka namíchala emotivní koktejl, který v sobě ukrývá pohled na současný stav světa i poselství o mezilidských vztazích, sounáležitosti a důležitém souznění s přírodou. A to všechno je dobré si připomínat stále dokola.

Vychází 31. ledna

Pozorování hvězd z luxusního kontejneru i chůze po kakaových slupkách: Zjistěte,...

Že jsme národ chalupářů, je zřejmé nejen z neutuchající obliby stejnojmenného seriálu, ale i z toho, že nějaký ten víkendový domek chce čím dál...
Co vařit na Valentýna

Co vařit na Valentýna? Zabodujte s exkluzivním menu Kristíny Nemčkové

Přinášíme exkluzivní valentýnské menu, které přímo pro nás sestavila sedmnáctiletá Kristína Nemčková. Dívka, jež svůj obrovský talent právě předvádí v soutěži MasterChef. No a...

Tip na dárek, který potěší každého

Přemýšlíte, co speciálního dát letos blízkým? Darujte jim odpočinek v podobě pečujících masáží inspirovaných lákavou exotikou Thajska, Bali a...

Nový dokument Evy Toulové je o cestě vozíčkáře s roztroušenou sklerózou do Černobylu

Vozíkem život nekončí – to je poselství, jež režisérka Eva Toulová ukryla do svého dokumentu Camino na kolečkách. Tehdy...

Filip Krampla lepí nábytek lepidlem z rýže. A sklízí úspěchy

Student Filip Krampla si zatím jako jediný Čech osvojil tradiční japonskou techniku, která spočívá v používání ekologického lepidla vyrobeného...
Zavří­t reklamu