Čtvrtek, 28 září, 2023
spot_img

Měsíc žen na Wikipedii: Nechceme k svátku kytku, ale článek

Věděli jste, že je na české Wikipedii pětkrát víc článků o mužích než těch o ženách? A že mezi autory je dokonce desetkrát víc mužů než žen? Pojďte to změnit.

Nejen osmý březen je svátkem žen. V USA se v návaznosti na Mezinárodní den žen od konce 80. let 20. století slaví celý březen jako měsíc ženské historie. Knihovny, spolky a média připomínají významné i zapomenuté ženy z dějin. Pořád je potřeba na ženský přínos vědě, kultuře a dalším oborům upozorňovat, protože celosvětově ženám v minulosti bývalo věnováno méně pozornosti než jejich mužským kolegům.

Na genderovou nerovnost nejen na Wikipedii upozorňuje iniciativa WikiGap, která vznikla v roce 2017 ve Švédsku. Od roku 2019 se připojila i česká strana a letos se u nás tedy pořádá pátý ročník akce, která nyní nese název WikiProjekt Ženy.

Dle jejího zjištění bylo v únoru 2023 na české Wikipedii přes 113 tisíc článků o mužích a jen 25 tisíc věnovaných ženám. Z biografií tedy jen 18 % popisuje životy žen. Tato výrazná genderová nevyváženost vychází především z toho, že většina autorů jsou muži. A protože Wikipedie je založena na tom, že ji může spoluvytvářet každý, má akce motivovat ženy, ale samozřejmě i muže k tomu, aby tuto nerovnováhu napravovali.

Až do 8. dubna se tak můžete přidat k autorům obsahu Wikipedie a vytvářet, upravovat nebo aktualizovat texty věnované ženám, případně s nimi nějak související. Pokud nevíte, jak na to, pomůžou vám tipy na stránkách akce. Můžete taky navštívit (osobně či online) zahajovací editaton, který se koná 9. března od 15 hodin v Praze v Americkém centru, kde se dozvíte vše potřebné. Zastaví se tam také některé z letošních ambasadorek, k nimž patří například Lejla Abbasová, Alena Doláková, Terezie Kovalová nebo stand-up komička Lucie Macháčková. První dvě jmenované svůj profil na Wikipedii mají, Terezie a Lucie ovšem ne.

Seznam umělkyň, vědkyň, političek či sportovkyň bez vlastního nebo kompletního článku je dlouhý. Na svůj profil na Wikipedii zatím čekají třeba režisérky Jitka Rudolfová a Karin Krajčo Babinská, zpěvačka a moderátorka Klára Nemravová nebo neurovědkyně Marie Salomonová, která stojí za projektem Nevypusť duši.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...
Rodičovská Volvo Cars

Být doma s novorozencem až šest měsíců a pobírat u toho...

Malý krok pro společnost Volvo Cars, ale velký skok pro rodiče napříč Evropou a nejen tam. Zaměstnanci švédské automobilky z regionu EMEA můžou od...

Emma Smetana a Jordan Haj jsou sezónní workoholici

Obrazně překračují hranice českého showbyznysového rybníčku a teď mají šanci je se svojí hudbou překročit i fyzicky. Jejich singl...

Petra Hlaváčková: Prales nám dává možnost prožít, že vše je vzájemně propojeno

Po první benefiční akci Forest.ink koupili čeští ochránci přírody v ekvádorské Amazonii první pozemky. Nyní vrací tamní krajinu do...

Nalíčená při sportu? I upocená můžete vypadat upraveně a žensky jako slavná ruská tenistka

Být v kondici je trendy a sociální sítě se jen hemží fotkami vypracovaných těl. Na to samozřejmě reaguje i...
Vychází 2. října
Zavří­t reklamu