Věděli jste, že je na české Wikipedii pětkrát víc článků o mužích než těch o ženách? A že mezi autory je dokonce desetkrát víc mužů než žen? Pojďte to změnit.
Nejen osmý březen je svátkem žen. V USA se v návaznosti na Mezinárodní den žen od konce 80. let 20. století slaví celý březen jako měsíc ženské historie. Knihovny, spolky a média připomínají významné i zapomenuté ženy z dějin. Pořád je potřeba na ženský přínos vědě, kultuře a dalším oborům upozorňovat, protože celosvětově ženám v minulosti bývalo věnováno méně pozornosti než jejich mužským kolegům.
Na genderovou nerovnost nejen na Wikipedii upozorňuje iniciativa WikiGap, která vznikla v roce 2017 ve Švédsku. Od roku 2019 se připojila i česká strana a letos se u nás tedy pořádá pátý ročník akce, která nyní nese název WikiProjekt Ženy.
Dle jejího zjištění bylo v únoru 2023 na české Wikipedii přes 113 tisíc článků o mužích a jen 25 tisíc věnovaných ženám. Z biografií tedy jen 18 % popisuje životy žen. Tato výrazná genderová nevyváženost vychází především z toho, že většina autorů jsou muži. A protože Wikipedie je založena na tom, že ji může spoluvytvářet každý, má akce motivovat ženy, ale samozřejmě i muže k tomu, aby tuto nerovnováhu napravovali.
Až do 8. dubna se tak můžete přidat k autorům obsahu Wikipedie a vytvářet, upravovat nebo aktualizovat texty věnované ženám, případně s nimi nějak související. Pokud nevíte, jak na to, pomůžou vám tipy na stránkách akce. Můžete taky navštívit (osobně či online) zahajovací editaton, který se koná 9. března od 15 hodin v Praze v Americkém centru, kde se dozvíte vše potřebné. Zastaví se tam také některé z letošních ambasadorek, k nimž patří například Lejla Abbasová, Alena Doláková, Terezie Kovalová nebo stand-up komička Lucie Macháčková. První dvě jmenované svůj profil na Wikipedii mají, Terezie a Lucie ovšem ne.
Seznam umělkyň, vědkyň, političek či sportovkyň bez vlastního nebo kompletního článku je dlouhý. Na svůj profil na Wikipedii zatím čekají třeba režisérky Jitka Rudolfová a Karin Krajčo Babinská, zpěvačka a moderátorka Klára Nemravová nebo neurovědkyně Marie Salomonová, která stojí za projektem Nevypusť duši.