Čtvrtek, 30 března, 2023
spot_img

Měsíc žen na Wikipedii: Nechceme k svátku kytku, ale článek

Věděli jste, že je na české Wikipedii pětkrát víc článků o mužích než těch o ženách? A že mezi autory je dokonce desetkrát víc mužů než žen? Pojďte to změnit.

Nejen osmý březen je svátkem žen. V USA se v návaznosti na Mezinárodní den žen od konce 80. let 20. století slaví celý březen jako měsíc ženské historie. Knihovny, spolky a média připomínají významné i zapomenuté ženy z dějin. Pořád je potřeba na ženský přínos vědě, kultuře a dalším oborům upozorňovat, protože celosvětově ženám v minulosti bývalo věnováno méně pozornosti než jejich mužským kolegům.

Na genderovou nerovnost nejen na Wikipedii upozorňuje iniciativa WikiGap, která vznikla v roce 2017 ve Švédsku. Od roku 2019 se připojila i česká strana a letos se u nás tedy pořádá pátý ročník akce, která nyní nese název WikiProjekt Ženy.

Dle jejího zjištění bylo v únoru 2023 na české Wikipedii přes 113 tisíc článků o mužích a jen 25 tisíc věnovaných ženám. Z biografií tedy jen 18 % popisuje životy žen. Tato výrazná genderová nevyváženost vychází především z toho, že většina autorů jsou muži. A protože Wikipedie je založena na tom, že ji může spoluvytvářet každý, má akce motivovat ženy, ale samozřejmě i muže k tomu, aby tuto nerovnováhu napravovali.

Až do 8. dubna se tak můžete přidat k autorům obsahu Wikipedie a vytvářet, upravovat nebo aktualizovat texty věnované ženám, případně s nimi nějak související. Pokud nevíte, jak na to, pomůžou vám tipy na stránkách akce. Můžete taky navštívit (osobně či online) zahajovací editaton, který se koná 9. března od 15 hodin v Praze v Americkém centru, kde se dozvíte vše potřebné. Zastaví se tam také některé z letošních ambasadorek, k nimž patří například Lejla Abbasová, Alena Doláková, Terezie Kovalová nebo stand-up komička Lucie Macháčková. První dvě jmenované svůj profil na Wikipedii mají, Terezie a Lucie ovšem ne.

Seznam umělkyň, vědkyň, političek či sportovkyň bez vlastního nebo kompletního článku je dlouhý. Na svůj profil na Wikipedii zatím čekají třeba režisérky Jitka Rudolfová a Karin Krajčo Babinská, zpěvačka a moderátorka Klára Nemravová nebo neurovědkyně Marie Salomonová, která stojí za projektem Nevypusť duši.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. března

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Dobročinný bazar pomůže zvířatům v nouzi

Darujte věci do bazaru nebo si 26. listopadu přijďte něco koupit. Na místě bude k dostání i charitativní kalendář, který už jedenáct let fotí Patricie Pagáčová se svými kolegy a jejich pejsky.

Syndrom podvodníka: Když nevěříte svým úspěchům

Ať se snažíte, jak se snažíte, nepřipadáte si dost dobrá. Je jen náhoda, že jste vůbec vystudovala a v práci vás ještě nevyrazili. Ale až na to přijdou, že vlastně nic neumíte… Zní vám to povědomě?

Veronika Čermák Macková: Les bez zvířat je jako tělo bez duše

Na osobní informace je opatrná, a pokud zabrousíte tam, kam nemáte, rychle bere zpátečku. „Stačí v nějakém rozhovoru nechtěně...

Kde se rodí udržitelné diamanty, jakým fandí i Leonardo DiCaprio?

Ačkoli je tradiční diamantový průmysl považován za ryze mužské odvětví, nová vlna reprezentovaná laboratořemi je naopak zastoupena hlavně ženami....
Vychází 29. března
Zavří­t reklamu