Sobota, 28 ledna, 2023
spot_img

Konec roku bez ohňostrojů?

Zaznamenali jste v tisku varování vědců před mixem jedů a karcinogenů, které vdechujeme při pálení zábavní pyrotechniky? Ohňostroje u nás přitom legislativa téměř neřeší. Podepište petici, která to chce změnit.

Většinou po zákazu ohňostrojů volali pejskaři nebo ochránci přírody, teď se k nim přidali vědci z Akademie věd České republiky. Před pár dny vydali tiskovou zprávu, v níž doporučují ohňostroje omezit nebo rovnou zakázat. Lidé podle nich často netuší, jak moc si škodí vdechováním zplodin z petard a ohňostrojů.

Ročně se podle vědců prostřednictvím zábavné pyrotechniky uvolní do ovzduší zhruba 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu, 1,2 tuny rubidia, tuna stroncia, 0,5 tuny mědi a 10,5 tuny barya, které se do ohňostrojů přidává kvůli zelené barvě. Za nepříznivé povětrnostní situace se ale během třičtvrtěhodinových ohňostrojů znásobí jeho přítomnost v ovzduší 580krát, uvedl chemik Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR.

„Kdyby takové množství nebezpečných látek vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření. Lidé ale tento podivný mix jedů a karcinogenních látek přímo vdechují,“ upozornil Petr Klusoň.

Zvýšené hodnoty v ovzduší přetrvávají i několik dní po ohňostrojích. Podle ředitele Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR Martina Pivokonského se toxické látky zároveň dostávají do vody a půdy i do potravních řetězců.

Problémem je také to, že dle údajů České obchodní inspekce některé petardy pocházejí z nelegálních zdrojů a mohou obsahovat látky, které v EU nejsou povolené.

Od klasického ohňostroje ustoupila už v minulosti Praha, ve městě navíc platí vyhláška zakazující odpalování zábavní pyrotechniky v památkové rezervaci v centru, na náplavkách nebo například v blízkosti zoo a nemocnic. Ohňostroj nebude třeba ani v Brandýse nad Labem.

Petice za klidné svátky

Po regulaci zábavní pyrotechniky volá petice, kterou založili spolupředsedové Strany zelených Michal Berg a Magdalena Davis s ekologem Petrem Orlem,  vedoucím Záchranné stanice pro divoká zvířata v Bartošovicích. Upozorňují na to, že legislativa u nás pyrotechniku zatím omezuje pouze na území národních parků.

„Buďme ohleduplní a naučme se oslavovat bez zbytečného strachu a stresu zvířat, ničení životního prostředí a našeho zdraví,“ píše se v petici. „Často se při používání pyrotechniky a pořádání ohňostrojů jedná v zásadě o týrání zvířat. Jednoduše řečeno, zábavní pyrotechnika přináší do života zvířat zmatek, úzkost a strach. V mnoha evropských zemích je zábavní pyrotechnika regulována mnohem přísněji než u nás. Prosím, přibližme se tímto vyspělé Evropě a zpřísněme pravidla!“

V Rakousku například rozhodují obce o tom, zda se ohňostroj bude moct konat. V Irsku mají agentury ochrany přírody pravomoc ohňostroje omezit. V Rumunsku se nesmí odpalovat zábavní pyrotechnika blíž než 50 metrů od bytové zástavby nebo v oblastech blíž než 500 metrů od lesa. V Chorvatsku si koupíte pyrotechniku pouze ve specializovaných obchodech a to jen od 15. do 31. prosince, v Nizozemsku dokonce jenom 29. až 31. prosince a odpalovat se smí výhradně na silvestra do 2 hodin po půlnoci.

Souhlasíte-li s tím, že je i u nás na místě větší regulace, můžete podpořit petici pod odkazem Opravduklidnesvatky.cz.

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Björk na nové desce vzdává hold Islandu, houbám a matriarchátu

Fossora ‒ desáté album islandské zpěvačky a producentky vyjde 30. září. Otiskly se do něj pocity vyvolané smrtí její matky nebo pandemií. Ke zpěvu přizvala i svoji dceru.

Objevil se další odvážný návrh na rekonstrukci Notre-Dame. Jak by mohla pařížská katedrála v budoucnu vypadat?

Skleník, park nebo třeba luxusní byt. To jsou jedny z mnoha nápadů, jak by mohla vypadat slavná katedrála Notre-Dame...

Oslavte Valentýn s filmovou hudbou z Lásky nebeské nebo La La Landu

Nejkrásnější romantické melodie ze slavných filmů zazní 14. února v pražském Rudolfinu na speciálním koncertě Filmové filharmonie. Ještě pár...

Holky, které paří Counterstrike. Rozhovor s členkou jediného ženského týmu v klubu Entropiq

Hraní her je seriozní disciplína s turnaji o stovky tisíc dolarů. Esportové scéně však dominují muži a ženy v cestě vzhůru musejí překonávat víc překážek.
Zavří­t reklamu