Pátek, 1 prosince, 2023
spot_img

Vyzkoušeli jsme pleťový půst. Máte do toho jít taky?

Máme tu nový trend, který nechává pokožku hezky „vyhladovět“ a navrací se k jejím přirozeným biologickým funkcím. Funguje, nebo je to naprostý beauty hazard?

Nedávno jsem otevřela svoji kosmetickou skříňku a letmým pohledem jsem zjistila, že i když jsem za ta léta v kosmetickém průmyslu mnoho věcí vytřídila, stále je těch lahviček, kelímků a sér nepočítaně. Co by se stalo, kdybych cestovala a zapo#mněla doma úplně všechno nebo kdyby mi, nedejbože, ukradli kufr?

Rozhodla jsem se vyzkoušet pleťový půst a alespoň večer na pleť nic nedávat. Měla jsem intenzivní pocit, že mi kůže jde všemi směry – napíná se a kroutí. Vzhledem připomínala zmuchlaný svačinový papír a zmenšila svůj objem, takže jsem si připadala jako hrozinka. Chtěla jsem test vydržet déle, ale nešlo to. Později jsem zjistila, že to jednou za čas vlastně není špatný nápad.

Co je skin fasting?

Trend výstižně popisuje název „pleťový půst“. Jeho cílem je minimalizovat pleťovou rutinu, nebo ji dokonce na určitou dobu vynechat úplně. To umožní pleti „resetovat se“ a obnovit přirozené funkce.

Co na to odborníci? „V poslední době se v oblasti péče setkáváme s doporučením na přechodnou dobu a částečně (skin diet) nebo úplně (skin fasting) vyřadit dosud používané přípravky. Zdánlivě může jít o nový trend v dermatologii nebo v kosmetice. My dermatologové však tento postup běžně používáme např. u diagnózy periorální dermatitidy, která je velmi častá a v období nošení roušek představovala opravdu závažný problém. Je to velmi úporné a poměrně složitě léčitelné onemocnění, vzniká zejména v souvislosti s nadměrným používáním kosmetických produktů nebo líčidel na pleť v obličeji, můžou hoale způsobit i klimatizace, stres nebo porucha rovnováhy kožního mikrobiomu,“ vysvětluje dermatoložka Lucia Mansfeldová z kliniky Almiaderm.

Jak s půstem pracovat?

Zatímco koncept skin fastingu je poměrně přímočarý, v praxi se jeho snášenlivost může lišit od člověka k člověku. Je to jako s půstem v jídle. Pro někoho je blahodárný a někomu vůbec nesedí. Gró skin fastingu spočívá v tom nechat pokožku obnovovat její ochrannou vrstvu (odborně zvanou stratum corneum), aby se ozdravila a byla odolnější. Díky půstu lze pak také poměrně snadno zjistit, které produkty pleť jinak dráždí, způsobují jí pupínky nebo jiné kožní problémy. Pokud byste chtěli dodržet skin fasting opravdu důsledně, znamenalo by to kromě péče vynechat také čištění za pomoci přípravků, což může být velkým problémem. Asi těžko se úplně přestanete líčit a kromě líčidel je třeba odstranit z pleti špínu, pot a prach.

Nohama na zemi

Dermatoložka Mansfeldová doporučuje držet se zásady: všeho s mírou a rozumně. „Čas od času je dobré omezit nebo na několik dní vynechat některé produkty z péče, zejména když máte pocit, že se pleť zhoršila. Můžete tak přehodnotit, zda budete pokračovat v zavedené rutině, nebo si vaše pleť vyžádá změnu v podobě jiného režimu či nové dermokosmetiky. Není potřeba dělat velmi dlouhé pauzy, klidně postačí několik hodin nebo jeden až dva dny. Nakonec i v noci by měla kvalitně odlíčená pleť odpočívat. Apelovala bych však na správné používání fotoprotekce, pravidelnou hydrataci i občasnou exfoliaci, jen tak si udržíte zdravou a krásnou pleť,“ popisuje odbornice.

Čeho se vyvarovat?

Nic není vhodné přehánět. Náhlé vynechání veškeré kosmetiky může v pleti způsobit zmatek. Proto pokud se pro pleťový půst rozhodnete, je lepší začít odebírat jeden produkt po druhém, abyste viděli, jak vaše pleť reaguje. Každopádně pokud vaše pleť trpí ekzémy, rosaceou, těžkým akné nebo nějakými jinými závažnými kožními problémy, neexperimentujte a raději se nejprve poraďte s dermatologem. Vynechávat dermatologické přípravky na předpis také není úplně nejlepší věc.

Vychází 28. listopadu

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Je přírodní parfém lepší než klasický? A může vůně uškodit?

Stejně pečlivě jako studujeme složení potravin, zkoumáme kosmetiku. Jsme hrdí na své krémy a make-upy, které nezatěžují zdraví ani planetu. Ale co oblíbený parfém, který sice krásně voní, ale je plný chemie?

Plus size modelka Natálie Debnárová: Nebyla jiná cesta, než se začít mít ráda taková, jaká jsem

Natálii v roce 2019 oslovila návrhářka spodního prádla Tereza Vu, aby pro ni šla módní show. Natálie tehdy vážila 83 kilo. Nakonec se nechala přesvědčit a takřka přes noc se stala plus size modelkou.

Channing Tatum a jeho Pes: Jak se natáčelo dojemné road movie?

Víte, že 22. únor je dnem venčení psů? Když zrovna nemáte psího kamaráda, kterého byste vzali na procházku, oslavte...

Millie Bobby Brown spisovatelkou: Inspirovala se tragédií z války, o níž jí vyprávěla babička

Devatenáctiletá herečka, která se proslavila jako Jedenáctka v seriálu Stranger Things, letos v září vydá svoji první knihu. V románu čerpala ze života své babičky.
Zavří­t reklamu