Středa, 27 září, 2023
spot_img

Jak zvládnout začátek školy bez stresu? Přinášíme 5 praktických rad

Taky se vašim dětem obrací žaludek jen při poslechu jakékoliv reklamy typu: Hola, hola škola volá? Nedivíme se jim. Prázdniny končí a je třeba nastavovat režim, který dva měsíce nikomu nechyběl. Aby nástup zpět do lavic byl co nejklidnější, máme pro vás pár tipů od zkušených maminek.

Režim spánku

Asi to všichni známe. V létě každé dítě má večerku nastavenou trochu později, takže se mnozí domnívají, že když se školní režim nastaví už týden před začátku školy, bude dítě lépe připravené. Na druhou stranu víme, že prvních pár dní ve škole je také trochu klidnějších a děti teprve získávají informace o nastávajícím roce, takže přísnější režim klidně nasaďte den dva před tím, dítě se přizpůsobí (protože na diskuze už nebude prostor) a vy mu neuberete konec prázdnin.

Školní potřeby

Ačkoliv se seznamy do škol můžou lišit a říká se, že lepší být připravený, než pak být zaskočen, většina učitelů dává seznam až osobně v září. Proto radíme nestresujte sebe ani děti pobíháním v obchodech v srpnu, v klidu si počkejte na informace přímo od zdroje a pak společně jedno odpoledne věnujte nákupu.

Úklid pokoje

Dělá se vám už jen při té myšlence zle? Nám po celém létě také, ale nejlépe se začíná s čistým stolem. Proto pokud máte volný den, ideálně ještě týden před startem, dohodněte se s potomkem a věnujte se pouze přípravě stolu a volných přihrádek na nové učebnice a pomůcky. Toto naopak nedoporučujeme nechávat na poslední chvíli. Dítě bude připravené, nebude ve stresu, že nestíhá, a vy budete mít čas i pro sebe.

Psychická podpora

Ještě pár dní před startem by bylo fajn, kdyby se váš potomek setkal se svými spolužáky, samozřejmě těmi, které má rád a baví se spolu. Stačí když společně půjdou na hřiště, na návštěvu nebo si aspoň zavolají. Dítě bude mít pocit většího klidu, že se má na koho těšit a také společně s ostatními proberou, co je čeká, bude připravenější a méně se bát prvního dne.

Poslední den prázdnin patří vám

Než vám začnou všechna pravidla, řády a rozvrhy, je důležité si společně udělat poslední den trochu bez pravidel, zato plný lásky a porozumění. Vyražte si do kina, do parku, na zmrzlinu, zahrajte si deskovky anebo si společně běžte koupit třeba něco nového na sebe. Zkrátka nějakou společnou aktivitu, která vás všechny bude bavit. Večer si můžete společně zalézt do postele nebo na gauč a vzpomínat, co se vám každému v létě nejvíc líbilo. Tím se letní období symbolicky ukončí a vy už se můžete těšit na podzim.

Vychází 2. října

Jak zvládnout začátek školy bez stresu? Přinášíme 5 praktických rad

Taky se vašim dětem obrací žaludek jen při poslechu jakékoliv reklamy typu: Hola, hola škola volá? Nedivíme se jim. Prázdniny končí a je třeba nastavovat režim, který dva měsíce nikomu nechyběl. Aby nástup zpět do lavic byl co nejklidnější, máme pro vás pár tipů od zkušených maminek.

Psi, fazole a hara hachi bu. Objevte tajemství dlouhověkosti podle modrých...

Na světě existuje pět záhadných oblastí, kde se lidé navzdory nápadným kulturním rozdílům běžně dožívají devadesáti a více let a méně často je potkávají srdeční choroby a rakovina. Čím to je?

Rekonstruovaný byt má kuchyň v modré a zlaté. Je to riskantní kombinace, přiznává architektka

V interiéru secesního bytu v centru Varšavy se setkává minimalismus s historickými prvky i výraznými barevnými akcenty. Za návrhem stojí polská architektka Marta Chrapka, kterou při práci ovlivňují vzpomínky na domov prarodičů i pobyt v Africe.

Workoholismus zákonitě vede k vyhoření, záleží jen na tom, kdy nastane, říká psychoterapeut

Cítíte vyčerpání, nemáte na nic náladu a i jednoduché úkoly se vám zdají být příliš náročné? Nebo jste vystresovaní, rychle se rozčílíte a většinu času cítíte frustraci? Možná zažíváte syndrom vyhoření.

Šlapání vína i život naruby. Vyrazili jsme na udržitelnou cestu

Když stojím v kádi s ledovými hrozny a snažím se z nich i ze sebe vymačkat maximum, je mi...
Zavří­t reklamu