Úterý, 26 září, 2023
spot_img

Jak se kvalitně vyspat během horkých nocí? Známe 6 triků, které fungují

Někdo se v létě vyspí jen s klimatizací a někdo, kdo ji nemá (anebo ji nechce), si musí vystačit s několika chytrými triky, jak horké noci nejen přežít, ale taky se v jejich průběhu dobře vyspat. Prozradíme vám je.

1. Vypněte si své mobilní telefony, prosím

Ano, pro někoho jednoduchý, ale ruku na srdce, pro většinu z nás (a autorka článku se k nim řadí také) velmi náročný úkon. Ale pokud chcete dobrý spánek, aspoň hodinku před usnutím telefon odložte. To samé se týká televize i počítače. Melatonin, který našem utělu určuje dobu spánku, toto modré světlo skutečně nemá rád. V laboratoři doktora Charlese Czeislera na Harvardu proběhl experiment, při němž byli lidé vystaveni modrému nebo zelenému světlu podobné intenzity po dobu 6,5 hodiny. Zatímco zelené světlo posunulo přirozený biorytmus o 1,5 hodiny, modré světlo bylo dvakrát zákeřnější. Pokud se vám tedy běžně chce spát kolem půlnoci, víc než šestihodinové zírání do mobilu nebo notebooku vám může odsunout doba ospalosti až na třetí hodinu ranní.

2. Spinkání nalehko

Že ani v létě nedokážete odložit pyžamo? Zkuste zapřemýšlet. Takové klasické pyžamo nebo dlouhá noční košilka vám pocitově v místnosti přídá ještě o několik stupňu navíc. Stále vás neláká se svléct? Pokud nemůžete spát zcela nazí nebo vám to nevyhovuje, zkuste jen lehounké, vždušné prádlo z kvalitních materiálů. Nemáte-li zrovna noční oděv z pravého hedvábí, které chladí, nenahrazujte ho napodobeninami z umělých vláken, která postrádají jeho vlastnosti. Vyhněte se především polyesteru a volte spíše bavlnu nebo třeba bambus.

3. Zhasnout a vyvětrat

Pokud nehodláte zvát domů komáry a jiný hmyz na večerní party končící až za rozbřesku, nejlépe uděláte, když před večerkou zhasnete a pak teprve vyvětráte. Světlo totiž kromě toho, že vábí hmyz, brání tvorbě melatoninu. Navíc doporučujeme celý den během veder neotvírat okna (pokud to je samozřejmě únosné), večer bude při větrání příjemná změna teploty znát.

4. Teplý čaj v létě? Cože?

Neklepejte si na čelo. Kineziolog Anthony Bain v jedné ze svých studií uvedl, že za určitých okolností horký nápoj našemu tělu zevnitř poslouží skutečně lépe než ledová voda. Horký čaj totiž napomáhá pocení a tím naše tělo bojuje s horkem. Než se tedy rozhodnete osprchovat, jeden šálek dobrého čaje na usnutí není vůbec špatný nápad. Vhodné jsou samozřejmě ty z bylinek s uklidňujícími účinky, třeba z meduňky.

5. Studená sprcha

Možná si říkáte, že jsme tímto bodem objevili Ameriku, ale divili byste se, kolik lidí se ledové sprchy bojí i během tropického počasí. Takže pokud jste se nebáli otužování přes zimu, zvládnete to i nyní. Vaše pokožka se během sprchování nebo ledové koupele ochladí, a než se opět teplotně přizpůsobí vnějšímu teplu, vy už budete spát.

6. Aromaterapie podle vašeho vkusu

Každému vyhovuje něco jiného, ale obecně platí, že levandule pomáhá k lepšímu a kvalitnímu spánku. Pokud ovšem ve vedru nesnesete už jen pohled na cokoliv hořícího, svíčky nebo aroma lampy si nechte na podzim a pořidte si kvalitní sprej na polštář nebo do vzduchu, který vám zlepší spánek a vaši mysl ukolébá jako pohádka na dobrou noc.

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Kam za duhovými prázdninami? V těchto zemích si LGBTQ komunita prý...

Přestože se toho ve vnímání LGBTQ komunity za posledních dvacet let změnilo hodně k lepšímu, projevů homofobního smýšlení i neuctivých poznámek na transgender jedince...

Thajské taxíky se přeměnily na malé zahrádky. Mají pomoci řidičům bez práce s obživou

Na hromadném “taxi pohřebišti” v Bangkoku se dvě stovky červených a růžových nevyužívaných aut proměnily v malé zahrádky a...

Bronz forever! Odborníci radí, jak si udržet opálení co nejdéle

Zeptali jsme se profesionálů, co se dá dělat před opalováním, během něho i po něm, aby sluncem políbený odstín kůže vydržel ještě dlouho po dovolené.

Chcete posílit svou imunitu? Vyzkoušejte přírodní červenou řasu

Podzim a zima jsou již tradičně obdobími, která znamenají pořádnou zatěžkávací zkoušku pro náš organismus i obranyschopnost. Nejrůznější virózy,...
Zavří­t reklamu