Úterý, 6 června, 2023
spot_img

Filmová studia a televize jdou společně do boje proti obtěžování a šikaně

BBC, HBO a další hercům mimo jiné slibují zajistit na place při erotických scénách koordinátory intimity. Herec Sean Bean přitom nedávno prohlásil, že takový koordinátor zabíjí atmosféru.

Velká americká studia, britské televize a streamovací platformy v pondělí vydaly společné prohlášení, v němž se zavazují aplikovat opatření proti šikaně, obtěžování a nevhodnému chování v televizi. Dohodu iniciovala britská odborová herecká unie Equity, která poprvé sezvala k jednomu stolu zástupce 21 společností z televizního průmyslu. Nechybí mezi nimi také Apple TV+, Disney nebo Warner Bros. Chybí naopak Netflix nebo Amazon.

O nahotě vždy info předem

Jak Equity uvedla v tiskové zprávě, cílem setkání bylo prodiskutovat možnosti, jak přispět k většímu bezpečí a respektu na pracovišti a jak konkrétně a efektivně řešit případy, kdy dojde k nevhodnému chování.

Dohoda se týká například zajištění bezpečného prostoru a profesionálního přístupu na castinzích. Herci a štáb by ještě před započetím práce měli absolvovat školení proti šikaně a obtěžování. Měli by vždy jasně vědět, jak a kde mohou oznámit informace o nevhodném chování, ať už se stalo jim, nebo ho viděli. Ve štábu by měl být proškolený člověk, kterého bude možné bezpečně kontaktovat v případě problémů. Jeden bod se přímo týká nahoty a simulovaného sexu před kamerou. Herci mají být o těchto scénách a jejich rozsahu předem písemně informováni. Dohodě s hercem by měla předcházet diskuze o rozsahu scén. Pokud to bude pro aktéry přijatelné, má být při choulostivých scénách přítomen koordinátor intimity.

Kdo je koordinátor intimity

Tato funkce je na place relativní novinkou. Teprve v roce 2020, po vlně MeToo, zavedl americký svaz SAG-AFTRA v audiovizuálním průmyslu pravidla pro využívání koordinátorů intimity. Informoval o tom magazín Vanity Fair. Takový člověk má za úkol plánovat a připravovat sexuální scény a scény obsahující nahotu a pak dohlížet na jejich průběh, aby se při tom všichni zúčastnění cítili bezpečně a pohodlně.

Téma koordinátora intimních scén pozvedla začátkem srpna herečka Amanda Seyfried. V rozhovoru pro magazín Porter si posteskla, že by snad raději začínala kariéru v dnešní době, kdy jsou intimní koordinátoři běžným požadavkem a herci jsou v lepší pozici a mohou se ozvat, když jim něco vadí. „Je mi devatenáct a chodím tam bez spodního prádla. Děláte si srandu? Jak jsem to mohla dopustit?“ vzpomínala v rozhovoru na své začátky. „Aha, už vím proč: Bylo mi devatenáct, nechtěla jsem nikoho naštvat a chtěla jsem si udržet práci. Tak proto.“

Konec spontánnosti?

Ve stejné době ovšem herec Sean Bean, představitel Neda Starka ze seriálu Hry o trůny, řekl britskému deníku The Times, že koordinátorům intimity není nakloněn a že by ho spolupráce s nimi „brzdila, protože přitahují pozornost k věcem. Někdo říká: Udělej tohle, dej tam ruce a dotkni se jeho věci… Zkazilo by to spontánnost.“ A pak ještě dodal: „Myslím si, že by to zničilo přirozenost, s jakou se milenci chovají, protože z toho někdo udělá technické cvičení.“

Vanity Fair si všímá kritiky, které se za to herci dostalo. Beanova herecká kolegyně Lena Hall, která s ním točila intimní scény v seriálu Ledová archa, na Twitteru napsala: „Když se s partnerem a ostatními v místnosti při scéně cítím příjemně, nebudu potřebovat koordinátora intimity. ALE pokud se nějaká má část bude cítit divně, vulgárně nebo moc odhalená a tak dál, buď zpochybním nezbytnost scény, nebo si vyžádám koordinátora intimity.“

Na Beanovo prohlášení zareagovala na Twitteru také Rachel Zegler, která hrála v nové verzi romantického muzikálu West Side Story. „Koordinátoři intimity vytvářejí pro aktéry bezpečné prostředí. Byla jsem nesmírně vděčná za koordinátorku na place West Side Story,“ napsala. „Spontaneita v intimních scénách může být nebezpečná. Proberte se.“

Nikdo není nedotknutelný

Jak připomíná magazín Deadline, iniciativa Equity přichází v době, kdy britské televize řeší skandální případy jako třeba ten, kdy dvacítka žen obvinila herce a producenta Noela Clarkea ze slovního i sexuálního obtěžování. Clarke obvinění popírá.

Lynda Rooke, prezidentka Equity, k uzavření dohody proti šikaně, obtěžování a nevhodnému chování v televizi řekla: „Jménem každého umělce, který během svého pracovního života v televizi zažil šikanu a obtěžování, vítám tento závazek zástupců odvětví vytvořit bezpečné pracovní prostředí, kde se s každým bude zacházet s důstojností a s respektem. Vytvořit inkluzivní a respektující prostředí ovšem vyžaduje činy, nejen slova, a chtěla bych dodat odvahu všem, kteří pracují v tomto sektoru, aby uznali individuální odpovědnost nahlásit nevhodné chování a spojili se proti jakémukoli tlaku, který by na ně byl vyvíjen, aby mlčeli.“ Nikdo by se neměl bát na problémy upozornit, protože nikdo není nedotknutelný, shodli se signatáři dohody.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Loosova vila, Baťův památník nebo brněnské podzemí se o víkendu otevírají...

Letos se v rámci Festivalu muzejních nocí zpřístupní zdarma či za symbolický poplatek rekordních 601 institucí. Současně probíhá také festival otevřených domů Open House Praha.

Nová kampaň Gucci v kulisách filmů 2001: Vesmírná odysea nebo Osvícení

Kreativní ředitel Alessandro Michele je velkým milovníkem filmu a modely pro nadcházející sezónu zasadil do ikonických filmů Stanleyho Kubricka.

Odpočinek v zahraničí: Ubytování ve skalách i filmová romantika

Odjeďte si vyčistit hlavu za hranice naší republiky. Dny strávené v cizině totiž rozhodně patří mezi ten největší luxus, který  si můžeme dopřát. Pojďme si ho tedy užít...

Zpověď Veroniky Fey Křen: Bývalý manžel byl přesvědčen, že všechno je moje chyba

Pro terapeutku, autorku dvou knih a matku tří dětí Veroniku Fey Křen je sebeláska silné téma. Už zdaleka není jen „biomanželka“ vláčená texty knížek svého bývalého muže Michala Viewegha. Svěřila nám svůj životní příběh.
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu