Sobota, 9 prosince, 2023
spot_img

Děsivý příběh vůdce polygamní sekty, v níž ženy nemají žádná práva, přitahuje filmaře

Warren Jeffs měl 78 manželek, z toho 24 nezletilých. Zplodil 50 dětí. Zmanipuloval 15 tisíc členů církve. Ovládal jejich mysl, těla i majetek. Na Netflix přišel nový dokument, který sleduje jeho vzestup a pád.

Warren Jeffs je samozvaným prorokem Fundamentalistické církve Ježíše Krista Svatých posledních dní (z angličtiny FLDS), která se oddělila od mormonské církve a na rozdíl od ní zůstala věrná mnohoženství. V roce 2002 po smrti svého otce zdědil jeho 20 manželek a funkci vůdce sekty, z níž vytvořil stroj na moc, sex a peníze.

Žena je majetek

Jeho vzestup ve své knize Prorokova kořist (Prophet’s Prey) zmapoval soukromý vyšetřovatel Sam Bowes, který zkoumání sekty věnoval sedm let. Členové církve se museli vzdát svobody a moderního života. Nesměli nosit současné oblečení, ženy měly přikázaný typ šatů i účesu, mnohem problematičtějsí ovšem byly vynucené sňatky a těhotenství nezletilých. Sedmdesátiletý muž si mohl vzít za ženu teenagerku. Na vůli žen se nebral ohled. Žily v tom, že Bůh to tak chce. Aby mladší muži v komunitě neohrožovali postavení starších a jejich nárok na dívky, chlapci byli klidně vyloučeni z církve a ponecháni bezprizorně venku u cesty. Jeffs také z církve vyhazoval dospělé členy, aby se mohl zmocnit jejich majetku.

Bowes se věnuje i velké policejní razii v sídle církve, které Jeffs vybudoval pro vyvolené souvěrce na ranči obehnaném zdí u texaského města Eldorado. Při zátahu v roce 2008 byly nalezeny snímky, na kterých Jeffs líbá své nezletilé manželky, ale také audio záznam jeho znásilnění čtrnáctileté dívky.

Odsouzen na doživotí

Jeffs se dostal na seznam hledaných osob už po třech letech ve vedení církve, když ho arizonské úřady obvinily ze sexuálního kontaktu s nezletilou. Stát Utah následně přidal obvinění ze spolupachatelství znásilnění čtrnáctileté kvůli tomu, že zprostředkoval sňatek s jejím bratrancem. Jeffs se vydal na útěk a FBI vypsala odměnu 100 tisíc dolarů za jeho dopadení.

Dva roky unikal spravedlnosti. Zatčen byl v roce 2006 díky rutinní silniční kontrole. U sebe měl zásobu mobilních telefonů, paruk a převleků. Po zatčení se v cele pokusil oběsit. Nezdařily se mu ani další pokusy o sebevraždu. Doživotní trest mu nakonec vynesly důkazy objevené při zátahu na texaském ranči, který stále obývali členové církve. Jeffsovi bylo prokázáno sexuální zneužití dvou nezletilých dívek, jedné bylo patnáct a druhé dvanáct let. Považoval je za své spirituální manželky.

Od té doby vyšla na povrch četná svědectví obětí a členů sekty. Jednou z hlavních svědkyň proti němu byla Elisa Wall, kterou ve čtrnácti letech donutil ke sňatku s jejím devatenáctiletým bratrancem. Přestože se narodila v komunitě a odmalička byla vychovávána v hodnotách církve, vždy se jí zdálo, že něco není v pořádku. „Žili jsme velmi utajený život,“ svěřila deníku New York Post. „Nebyli jsme v kontaktu s vnějším světem. Nechodili jsme do veřejné školy. Vychovávali nás a pěstovali jako produkt církve a náboženství.“

Manželovi se vytrvale odmítala podvolit. Ten ji začal psychicky i fyzicky týrat, aby ji donutil k submisivitě. Po čtyřech letech a několika potratech se rozhodla utéct. Když začala státnímu zástupci vyprávět svůj příběh, neměla v úmyslu zničit Warrena. Chtěla jen ochránit své sestry, které na ranči zůstaly. „Jakkoli bolestné je být venku a mluvit nahlas o všech těch vzpomínkách, vidím to jako nezbytné pro osvětu a obecné povědomí,“ zmínila v rozhovoru. V roce 2017 jí soud přiřkl odškodnění ve výši 16 milionů dolarů, které jí Warren má zaplatit.

Víra versus fakta

Hororový případ od začátku zajímal novináře a filmaře. Ihned po Jeffsově zatčení vznikl dokument The Man with 80 Wives (Muž s 80 ženami). V roce 2014 byl natočen hraný film Warren Jeffs: Prorok mimo zákon. Další velká vlna zájmu přišla loni v souvislosti s novými dokumentárními pořady.

„Lidé už před tím příběh Warrena Jeffse vyprávěli,“ sdělil magazínu Salt Lake režisér jednoho z nových dokumentů Don Argott, který už se sám v minulosti tématu také lehce dotkl. V roce 2018 natočil dokument Believer o snahách frontmana kapely Imagine Dragons Dana Reynoldse zmodernizovat mormonskou církev. (Reynolds vyrostl v mormonské víře, nemohl se však smířit s jejím postojem k LGBT+ lidem, církev totiž považuje homosexualitu za ďábelskou.)

Loni v listopadu měl na streamu Discovery+ premiéru Argottův dokument Keep Sweet o tom, co se s komunitou FLDS dělo po Warrenově zatčení. Nechal v něm vyprávět obě strany a nikoho nesoudil. Promlouvají tu exkomunikovaní členové církve, kteří chtějí žít normální život, i ti, kteří si odmítají připustit, že jejich vůdce spáchal zločiny, za něž sedí ve vězení. V oblasti Short Creek na hranici Arizony a Utahu, historicky ovládané mormonskými fundamentalisty, FLDS operovala s velkým majetkem a řadou nemovitostí. Ty se teď pod nenáboženskou správou částečně vrací původním majitelům, kteří byli dříve z církve vyloučení. Chtějí v Short Creek zavést demokracii a moderní život, což ve FLDS nebylo možné. Tím vzniká konflikt s lidmi, kteří jsou stále pod Jeffsovým vlivem. „V tomto městě se děje něco, o čem se nemluví. Je to jako v tlakovém hrnci, protože všichni ti lidé žijí vedle sebe. Tohle je příběh, který ještě nikdo nevyprávěl,“ vysvětloval Argott.

Dokument má širší platnost v tom, že demonstruje jev v současnosti viditelný i mimo náboženskou oblast: rozdělení společnosti a rodin kvůli osobnosti vůdce, který polarizuje názory a radikalizuje své příznivce. Film ukazuje, jak těžké je porozumět si, když jsou odmítána fakta ve prospěch přesvědčení, víry a předsudků a lidé se skálopevně drží své vlastní „pravdy“.

Prorokovi se neodmlouvá

O tom, že Jeffs stále sektu ovládá i zpoza mříží, nepochybuje Sean Keveney z amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb. Autorům dokumentu Preaching Evil: A Wife on the Run with Warren Jeffs sdělil: „Máme důkazy, že i nadále řídí každodenní operace církve včetně exkomunikací nebo rozhodování o tom, které ženy by měly být umístěny ke kterým opatrovníkům.“

Tento snímek, který v dubnu uvedla americká streamovací platforma Peacock, vypráví příběh proroka očima jeho oblíbené manželky. Objevují se v něm nové rozhovory s některými jeho dětmi a právě s jeho favoritkou a osobní písařkou Naomie Jessop. Patřila k manželkám jeho otce, které si vzal po jeho smrti.

Naomie tu poprvé podává veřejné svědectví o dvou letech strávených s Warrenem na útěku před FBI. Jeffs prchal přes 48 států a věřil, že jeho kroky vede Bůh. Naomie ho následovala a nepochybovala o tom, že je Jeffs božím prorokem, nepochopeným a pronásledovaným zlým vnějším světem. Byla jen zmanipulovanou obětí, nebo jeho komplicem? V dokumentu vystupují také zástupci soudů a médií, podle nichž je s podivem, že je Naomie na svobodě. Na ranči se účastnila seancí, při nichž měl Jeffs sex s více ženami najednou a zneužíval nezletilé dívky včetně dvanáctileté Merrianne, která je sestrou Naomie. „Prostě se to snažím vytěsnit,“ odpověděla na to v dokumentu. „Prorokovi se přece neodmlouvá.“

Žádná hudba, internet ani hračky

Vypovídá v něm také jeden z Warrenových synů Wendell, který si jako krok k osvobození od církve změnil příjmení z Jeffs na Jeffson. Několik let mu trvalo, než si v sobě srovnal otázku víry a než sebral odvahu o všem mluvit. Mediální pozornost, která se ke kauze obrací, vítá a plánuje o tom napsat knihu. Chce všem lidem, kteří jsou zneužívaní komunitou nebo partnerem, dodat odvahu se odstřihnout.

Warren Jeffs s Vicki Thompson, matkou Wendella Jeffsona, foto: Peacock

Wendell o svém dětství v církvi vyprávěl i v rozhovoru pro New York Post: „Warren kontroloval všechno od toho, co jste jedli, přes to, co jste nosili, až po to, co jste si mysleli.“ Děti musely vstávat v 5 ráno, pomáhat se snídaní a úklidem a pak celé dny trávit prací na zahradě. „Nebyla tam žádná hudba, internet, televize, filmy, nic takového. Měl kontrolu nad tím, jak jsme viděli svět ve všech aspektech.“ Když na ranč vtrhla zásahová jednotka, bylo Wendellovi sedm let. „Nevěděl jsem, jestli přežiju. Učili nás, že tihle lidé nás chtějí zničit. Zdálo se, že se tím jen potvrzuje to, co nás Warren Jeffs naučil.“

K církvi se poté vrátil, ale nechápal, proč nemohou nosit krátké rukávy, jíst sladkosti, hrát si s hračkami a mít partnery přiměřeně svému věku. Jedné z jeho „matek“ bylo patnáct let. Také nerozuměl tomu, proč církev tvrdí, že černoši jsou zlí. Když mu bylo čtrnáct, s biologickou matkou a sestrou FLDS opustili. Zbytek rodiny, která setrvává v církvi, je zavrhl a myslí si o nich, že mají vymytý mozek a propadli ďáblovi. Jeffson dnes žije relativně klidným životem a je zasnoubený s dívkou tmavé pleti, kterou si sám vybral.

Modli se a mlč

Netflix, který buduje početnou videotéku true crime pořadů, teď přidává vlastní pohled na kult Warrena Jeffse. Dokusérii Modlit se, poslouchat a neodmlouvat (Keep Sweet: Pray and Obey) natočila režisérka a producentka Rachel Dretzin, která už pro Netflix vytvořila seriál Kdo zabil Malcolma X.

Název dokumentu vychází z hesla Keep Sweet hojně používaného ve FLDS, které nabádá obecně ke slušnému chování, ale také k naprosté poslušnosti. Čtyřdílná série, která měla premiéru tento týden, obsahuje dosud neviděné archivní záběry a osobní příběhy odvážlivců, kteří se dokázali osvobodit.

Vychází 28. listopadu

V jakém povlečení nejraději usínáte?

Milujete sametově hebký dotek plyšového povlečení, ale váháte s jeho pořízením kvůli syntetickému materiálu? Máme pro vás dobrou zprávu: objevili jsme bavlněnou alternativu. S kolekcí...

Galeristka se srdcem dobrodruha

Iva Nesvadbová je výraznou postavou české umělecké scény. Založila galerii Gambit, stojí za veletrhem Art Prague a projektem Prague Photo, a kromě toho je majitelkou dnes už legendárního pražského podniku Café Montmartre. Popsala nám svoji profesní cestu.

Půvabná Ruska bude hlavní hvězdou prvního filmu z vesmíru. Kdo je Julija Peresildová?

Vypadá to, že se hvězdy stříbrného plátna začnou pomalu přesouvat z filmových studií na oběžnou dráhu. Ruský režisér Klim...

Longchamp předvedl kolekci inspirovanou dílem umělkyně Judy Chicago

Na newyorském fashion weeku  Maison Longchamp  již potřetí předvedl svou novou kolekci, tentokrát jaro/léto 2020, jejímž hlavním tématem je...

Sjezdovka nad spalovnou odpadu i lesní věže. Tyto ekologické budovy jsou nejsdílenějšími na Instagramu

Udržitelný design a architektura jsou v posledních letech stále oblíbenější záležitostí. Do starých budov se implementují udržitelné technologie a...
Zavří­t reklamu