Pondělí, 6 února, 2023
spot_img

Bitcoin dál roste a drží se nad bájnou hranicí 60 tisíc dolarů. Víte, kam uložit svou první kryptoměnu?

Bitcoin na cestě do mainstreamu. Poprvé překonal bájnou hranici 60 tisíc dolarů. Budí emoce a zažívá nejlepší časy. Elon Musk na kryptovlně. To je jen zlomek titulků, kterými se to teď všude hemží. Co si z toho vzít? Nebo ještě lépe, kam uložit svou první kryptoměnu?


První komodita objednaná za bitcoiny? Pizza. Jeden hladový Američan za ni 22. května 2010 utratil 10 tisíc bitcoinů. Tehdy bezcenná transakce v řádech centů by dneska znamenala hodnotu přes 500 milionů dolarů. Slušná pochoutka. V současnosti existuje více než čtyři tisíce kryptoměn. Velké části z nich se nepřipisuje zase tak velký význam, což dokládá fakt, že asi dvacet nejlepších kryptoměn tvoří 90 procent trhu. Tou nejznámější je bezesporu bitcoin. Ať už patříte do skupiny, která jeho kurz kontroluje každou hodinu, nebo je vám tento svět na kilometry vzdálený, stejně jste o něm určitě slyšeli. Bitcoin je první oficiální virtuální měnou. V roce 2008 ho vytěžil programátor (nebo skupina) pod přezdívkou Satoshi Nakamoto. Dodneška nikdo nezná pravou identitu.

Cena bitcoinu na rekordní hranici

Cena bitcoinu aktuálně vystoupala na více než 62 tisíc dolarů (1,36 milionu korun). Celkově tak nyní trh dosahuje hodnoty desítek bilionů korun. Roste to. Hlavně díky investorům a podnikům, kteří tuhle měnu začínají přijímat. Velký rozruch před časem vzbuzoval především Elon Musk. Stačilo jen napsat na svůj twitterový účet v popisu profilu #bitcoin a cena směřovala vzhůru. Tesla nakoupila bitcoin za 1,5 miliardy dolarů, začne ho akceptovat i jako jednu z forem platby za své elektromobily.

Kde uchovávat kryptoměny?

Nebudeme tu rozebírat, jak na něm vydělat, od toho jsou jiné platformy. Spíš si ještě poodhalíme pár základních informací a zajímavostí. Bitcoin je decentralizovaný, to znamená, že není napojený na žádnou banku nebo centrální systém. Žádná vláda, firma, skupina nebo jednotlivec ho nemůže ovládat, způsobovat inflaci nebo padělat. Jede na tzv. trustless systému. Nikdo nemá výhradní kontrolu, hodnota je dána trhem a je to měna aplikovatelná po celém světě. Teda skoro. Nelegální je dosud v Číně, Kolumbii, Bolívii, Rusku a Vietnamu. V roce 2021 je v oběhu přes 18,5 milionu bitcoinů a jeho finální množství známe předem. Satoshi Nakamoto naprogramoval maximum 21 milionů, poslední by se měly vytěžit kolem roku 2140. Díky blockchainu se nedá duplikovat nebo jinak šidit. Obsahuje záznam všech proběhnutých transakcí a každý držitel do něj může nahlížet. Bitcoin se nedá vracet. Jakmile se při převodu omylem přepíšete, máte smůlu. To samé platí, když ztratíte svou „peněženku“ (respektive vygenerovaný privátní klíč), v níž máte svou měnu uloženou. To se takhle stalo jednomu 35letému Britovi, který při vyklízení domu omylem vyhodil pevný disk s 7500 bitcoiny. Vynásobte si to aktuální cenou. Au. Právě peněženka slouží k uchovávání kryptoměn. Existují k tomu on-line, softwarové i mobilní programy, popřípadě si můžete pořídit hardwarovou v podobě Trezoru. 

Jak takový Trezor funguje, proč by si ho měl držitel bitcoinu pořídit a jsou kryptoměny opravdu měnou budoucnosti? To se dočtete v aktuálním vydání WHAT. 

Vychází 31. ledna

Oslava ženské spirituality: Žítkovské bohyně, česká královna senzibilů nebo papežka v...

Jak nejlépe oslavit dnešní Mezinárodní den žen? Co třeba připomínkou osudů odvážných, nonkonformních a moudrých žen, které historie nespravedlivě opomíjela. Teď je vyzdvihuje projekt...

Každé dítě má právo vyrůstat v rodině. Podívejte se, kdo z...

Možná si často ani neuvědomujeme, jakou výsadou je, že jsme mohli nebo můžeme vyrůstat v teple rodinného krbu. Že se máme na koho obrátit...

Ekologické trendy v architektuře: Omítka z konopí i kompostovací záchodky

Udržitelnost a architektura se v posledních letech propojují čím dál tím více. Není tak divu, že se studia i...

Dnes už se nedá tvořit, aniž byste reagovali na celosvětovou problematiku, říká návrhářka Barbora Kotěšovcová

Dva studenti pražské UMPRUM se rozhodli, že pomocí svých děl působivě propojí dva světy. V rukou skláře Františka Jungvirta...

Zapomeňte na propocené skvrny v podpaží. Jaké triky proti pocení vám neublíží, a jaké metody jsou naopak rizikové? 

I když jde o jednu z nejpřirozenějších funkcí těla, může se postarat o společenské faux pas: koláče jsou vždycky...
Zavří­t reklamu