Neděle, 1 srpna, 2021

Zapomeňte na propocené skvrny v podpaží. Jaké triky proti pocení vám neublíží, a jaké metody jsou naopak rizikové? 

I když jde o jednu z nejpřirozenějších funkcí těla, může se postarat o společenské faux pas: koláče jsou vždycky lepší na talíři nežli v průramcích. Uzavírat ekrinní potní žlázy kontroverzním hliníkem ale není optimálním řešením. Jak se potit zdravě a jaké přípravky neublíží?

Pocení je jednou z nejdůležitějších funkcí těla, díky níž dochází k ochlazování organismu, udržuje se stálá teplota těla. Pot sám o sobě nezapáchá, obsahuje ale velké množství bílkovin a tuků, které, když se dostanou na povrch kůže a oxidují se vzduchem, začnou vytvářet velmi nepříjemný, až štiplavý odér, který se může v kombinaci s nevhodnou hygienou či nekvalitními materiály ještě zesilovat.

Vzhůru do boje

Na trhu existuje velké množství přípravků proti pocení. Dělí se na dvě základní skupiny: deodoranty a antiperspiranty. Ty první pracují na povrchu kůže, neovlivňují tok potu a nijak nezabraňují tělu v přirozeném pocení. Obsahují látky, které dokážou působit na bakterie v potu a tím zabraňují oxidaci a jejich rozkladu na kůži. Antiperspiranty jsou silnější a účinnější. Obsahují speciální látky, které mechanicky „uzavřou“ potní žlázy, což potvrzuje i dermatoložka Ilona Procházková z pražské kliniky estetické medicíny Formositas: „Antiperspirační přípravky zabraňují průniku potu na povrch pokožky a redukují bakterie, které vyvolávají tělesný pach.

Kontroverzní složení

Na první pohled se může zdát, že vše hovoří pro antiperspiranty. Krásně po nich celý den voníte, nejste propocení. Jenže aby vše takto „skvěle“ fungovalo, přípravky musejí obsahovat látky na bázi hliníku, nejčastěji jde o aluminiové soli, o které se stále vedou diskuze. Dermatoložka Ilona Procházková vysvětluje: „Škodlivost hliníkových solí v antiperspirantech je velkou otázkou, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. O jejich účincích se vedou debaty již mnoho let a byly na ně vypracovány i lékařské studie. Doposud nebylo prokázáno, že by používání antiperspirantů obsahujících aluminiové soli mělo přímý vliv na vznik rakoviny prsu či jiných závažných onemocnění. Některé výzkumy však poukazují na skutečnost, že hliníkové soli mohou způsobovat změny v estrogenových receptorech. Kdo se ale chce vyhýbat podobným látkám, může vybírat z dnes už poměrně široké nabídky antiperspirantů, případně deodorantů bez hliníku.

Mýty o antiperspirantech

Podle dermatoložky Procházkové je ale nutné vyvrátit pověry, které s používáním antiperspirantů souvisí. „Poměrně rozšířené je tvrzení, že zablokováním potních žláz neumožňujeme tělu, aby vyplavovalo toxiny, které se pak hromadí uvnitř. V této souvislosti je třeba si uvědomit, že pot slouží pro termoregulaci organismu a eliminaci škodlivých látek v těle mají na starosti játra a ledviny. Antiperspirantem dočasně a jen částečně zablokované pocení na malé ploše v podpaží nepředstavuje pro organismus zásadní problém – potíme se po celém těle,“ popisuje.

Na co si dát pozor

Budete-li vybírat svůj přípravek proti pocení a nechcete riskovat, čtěte pozorně jeho složení – ke kontroverzním látkám patří například Alluminium Chlorhydrate, Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex, Aluminum Zirconium Chloride Hydroxide, Aluminum Zirconium Chloride Hydroxide Glycine. Ne všechny typy hliníků však škodí, záleží na velikosti molekul, protože právě ty nejmenší pronikají hluboko do pokožky. Látkou, která může pokožku také dráždit, je například i alkohol.

Zákrokem proti pocení

„Pokud se obáváte aluminiových solí v antiperspirantech a hovoříme-li o přirozeném pocení, často stačí deodoranty, které tyto soli většinou neobsahují, na trhu jich je opravdu velké množství. Jestliže však trpíte nadměrným pocením (hyperhidrózou) nebo třeba stresovým pocením, deodorant většinou stačit nebude. Moderní medicína nabízí různé metody trvalého či dočasného omezení pocení. Ne se všemi se však dovedu zcela ztotožnit, některé považuji za poměrně rizikové. Většinou jde o zákroky, které slibují trvalé odstranění pocení. Nejrozšířenější metodou dočasné redukce pocení je aplikace botulotoxinu do podpaží, tuto metodu lze s úspěchem využít na dlaních, eventuálně na chodidlech. Efekt vydrží průměrně šest měsíců, poté je nutné ošetření zopakovat,“ vysvětluje Ilona Procházková. Přípravků proti pocení existuje na trhu celá řada. Od mechanických sprejů, krémů, tuhých tyčinek přes kuličky až po krystaly. Pokud se rozhodnete pro přírodní cestu, mějte na paměti, že velké množství přípravků nebude hned fungovat stejně jako konvenční kosmetika. Je potřeba více hledat a zkoušet, než najdete ten pravý. Zkrátka jako v životě!

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

spot_img

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Doktor v květináči i zákeřný nepřítel. Proč vám fenomén Aloe vera...

Egyptské královny ho používaly k omlazení pleti, mořeplavec Kryštof Kolumbus si ho vozil na každou svou cestu a Afričané si ho věšeli nad své...

Zákeřná nemoc jí vzala prsa, vlasy i sebevědomí. Nyní televizní producentka založila první beauty platformu pro lidi trpící rakovinou

Když byla v roce 2018 Helen Addis diagnostikována rakovina prsu, postupně přišla o ňadra i vlasy. Musela ale také...

Spisovatelka Alena Mornštajnová: Stát se spisovatelkou nebyl můj sen, byl to můj cíl

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které...

Devatero vánočního cukroví bez cukru

Blíží se Vánoce a k nim neodmyslitelně patří pečené i nepečené cukroví. Sladké mlsání si ale nemusíte odříkat ani...
Zavří­t reklamu