Pondělí, 5 června, 2023
spot_img

Kouzlo vonných afrodiziak: Kde nosit parfém, abyste přilákali opačné pohlaví

Přesně si vybavuji, když jsem ji před lety poprvé ucítila – tuhle omamnou, štiplavě kořeněnou, přitom hřejivou vůni. Byla to láska na první přičichnutí a dodnes mě přitahuje jako magnet. Kdykoliv se mi „dostane do nosu“, okamžitě pátrám po jejím nositeli. Opravdu dokáže vůně přilákat druhé pohlaví a jak fungují vonná afrodiziaka?

Parfémy mají magickou moc a kromě emocí a vzpomínek umějí také precizně pracovat s naší touhou. Mají schopnost v mozku vyvolat speciální biochemické reakce, které působí na naši intuici, instinkty, limbický systém i sexuální pudy. „Už jen tím, že se navoníte, působíte na svoji psychiku, uvolníte se, odplaví se stres a tím také vyzařujete určité informace svému okolí,“ říká Lucie Levenson, specialistka na vůně a majitelka brněnské parfumerie Vavavoom.

Zvířecí instinkty

„Podle mého názoru mají největší afrodiziakální účinek v parfémech animální, tedy zvířecí složky. Dokážou v nás probudit přímo živočišnou touhu. Jednou z nejsilnějších afrodiziakálních složek je pižmo,“ míní Lucie Levenson. K těm, na které náš nos ani mozek nezapomene, patří „vůně“, kterou produkují samičky hlodavců cibetek u pohlavního ústrojí. Další látkou je velice příjemný mošus, který si můžete dopřát díky pižmovému jelínkovi Moschus, který žij e v Himaláji. Nezapomenutelná ambra šedá se také stále nachází v přírodě. Jde o výměšek z žaludku vorvaně, který když se přirozeně dostane z těla velryby ven, plave na mořské hladině i desítky let a tam „zraje“ a oxiduje. S přibývajícími roky mění i svou vůni. „Čerstvá ambra je extrémně silná a působí velmi živočišně, má až fekální podtóny. Zato když „zestárne“ je jemnější, má mořský nádech a je i příjemnější nosu,“ popisuje Lucie.

Květy do ložnice

Podobný účinek jako zvířecí pižmo má také aromatická látka indole, která má však čistě rostlinný původ. Najdete ji například v jasmínu, v tuberóze či v květech pomerančovníku. „Tato složka má také typický hnilobný, až fekální tón a ve velké dávce může působit až vulgárně. Když se ale správně nadávkuje, připomíná vůni čisté kůže,“ říká odbornice. Jedním z nejsilnějších květinových afrodiziak je právě jasmín, který se svými více než 43 druhy připomíná animální pižmo. To dokazují i nejrůznější studie, které tvrdí, že jasmín má velký vliv na podporu libida a přitahuje druhé pohlaví jako magnet. Například v hinduistických a muslimských tradicích je jasmín známý jako „parfém lásky“ a tyto bílé svěží kvítky najdete zejména v Asii jako součást svatebních obřadů. Nevěsty je zde nosí ve vlasech, dodává jim to na svůdnosti a všude kolem nich se line omamná vůně. Jasmín se zaplétá také do květinových věnců, které jsou součástí svatebních ceremoniálů, kde si je páry jako důkaz nekonečné lásky a šťastného vztahu vyměňují.

Hříšné složky

Stejně jako se odborníci shodují na animálních složkách a na jasmínu, nedají dopustit na santalové dřevo. „Traduje se, že žena, která parfém s touto složkou použij e při milostném aktu, vyvolá větší touhu a silnější zážitek z milovaní,“ prozrazuje Lucie Levenson. Zajímavou moderní složkou ve vůních je také sůl. Tato vonná kompozice reaguje s pH pokožky a údajně pak připomíná vůni těla po milostném aktu. „Velmi zajímavé je také spojení kmínu a růže v parfému Rose 31 od newyorské značky Le Labo. Kmín do této unisexové kompozice vnáší živočišný nádech a opět evokuje vůni zpoceného těla po sexu,“ říká Jakub Kopčák z beauty concept store Ingredients. Další ingrediencí, která prokazatelně působí na druhé pohlaví, je Iso E Super. „Složka se sametově dřevitým nádechem se chová podobně jako feromony a svému nositeli propůjčuje nepopsatelnou auru, která na lidi v okolí působí jako magnet. Iso E Super najdete například v kultovní minimalistické vůni Molecule 01 od Escentric Molecules,“ doplňuje Jakub Kopčák.

Správná aplikace

Kde nosit vůni, aby co nejsmyslněji voněla? Lucie Levenson i Jakub Kopčák se shodují, že nejlepším místem je zátylek!

Vychází 29. května

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Hvězdná zpěvačka se bála vyjít nenalíčená z domu. Dnes bojuje proti...

Už před nějakou dobou se americká zpěvačka Alicia Keys rozhodla úplně přestat používat make-up jako vzkaz pro ženy po celém světě, aby se přestaly...

Jak přežít karanténu s dětmi: Nebojte se je vystavit frustraci a budujte jejich samostatnost, říká psycholožka

Na jedné straně rodiče snažící se zvládat práci z domova a na té druhé potomci vyžadující neustálou pozornost. To...

Výstava A Cool Breeze přináší zajímavý pohled na zobrazování lidského těla v současném umění

Sedmnáct mezinárodních umělců s různými technikami, materiály i vizemi představuje svá díla v rámci výstavy A Cool Breeze v pražské...

Vyměňte Black Friday za něco lepšího: Giving Tuesday

Kolik utratíte během slevové akce Black Friday? Průměrný český zákazník prý 5 až 6 tisíc korun. Oproti tomu průměrná hodnota daru na charitu činí ročně 500 korun. Pojďte to změnit.
Zavří­t reklamu