Pondělí, 30 ledna, 2023
spot_img

Kouzlo vonných afrodiziak: Kde nosit parfém, abyste přilákali opačné pohlaví

Přesně si vybavuji, když jsem ji před lety poprvé ucítila – tuhle omamnou, štiplavě kořeněnou, přitom hřejivou vůni. Byla to láska na první přičichnutí a dodnes mě přitahuje jako magnet. Kdykoliv se mi „dostane do nosu“, okamžitě pátrám po jejím nositeli. Opravdu dokáže vůně přilákat druhé pohlaví a jak fungují vonná afrodiziaka?

Parfémy mají magickou moc a kromě emocí a vzpomínek umějí také precizně pracovat s naší touhou. Mají schopnost v mozku vyvolat speciální biochemické reakce, které působí na naši intuici, instinkty, limbický systém i sexuální pudy. „Už jen tím, že se navoníte, působíte na svoji psychiku, uvolníte se, odplaví se stres a tím také vyzařujete určité informace svému okolí,“ říká Lucie Levenson, specialistka na vůně a majitelka brněnské parfumerie Vavavoom.

Zvířecí instinkty

„Podle mého názoru mají největší afrodiziakální účinek v parfémech animální, tedy zvířecí složky. Dokážou v nás probudit přímo živočišnou touhu. Jednou z nejsilnějších afrodiziakálních složek je pižmo,“ míní Lucie Levenson. K těm, na které náš nos ani mozek nezapomene, patří „vůně“, kterou produkují samičky hlodavců cibetek u pohlavního ústrojí. Další látkou je velice příjemný mošus, který si můžete dopřát díky pižmovému jelínkovi Moschus, který žij e v Himaláji. Nezapomenutelná ambra šedá se také stále nachází v přírodě. Jde o výměšek z žaludku vorvaně, který když se přirozeně dostane z těla velryby ven, plave na mořské hladině i desítky let a tam „zraje“ a oxiduje. S přibývajícími roky mění i svou vůni. „Čerstvá ambra je extrémně silná a působí velmi živočišně, má až fekální podtóny. Zato když „zestárne“ je jemnější, má mořský nádech a je i příjemnější nosu,“ popisuje Lucie.

Květy do ložnice

Podobný účinek jako zvířecí pižmo má také aromatická látka indole, která má však čistě rostlinný původ. Najdete ji například v jasmínu, v tuberóze či v květech pomerančovníku. „Tato složka má také typický hnilobný, až fekální tón a ve velké dávce může působit až vulgárně. Když se ale správně nadávkuje, připomíná vůni čisté kůže,“ říká odbornice. Jedním z nejsilnějších květinových afrodiziak je právě jasmín, který se svými více než 43 druhy připomíná animální pižmo. To dokazují i nejrůznější studie, které tvrdí, že jasmín má velký vliv na podporu libida a přitahuje druhé pohlaví jako magnet. Například v hinduistických a muslimských tradicích je jasmín známý jako „parfém lásky“ a tyto bílé svěží kvítky najdete zejména v Asii jako součást svatebních obřadů. Nevěsty je zde nosí ve vlasech, dodává jim to na svůdnosti a všude kolem nich se line omamná vůně. Jasmín se zaplétá také do květinových věnců, které jsou součástí svatebních ceremoniálů, kde si je páry jako důkaz nekonečné lásky a šťastného vztahu vyměňují.

Hříšné složky

Stejně jako se odborníci shodují na animálních složkách a na jasmínu, nedají dopustit na santalové dřevo. „Traduje se, že žena, která parfém s touto složkou použij e při milostném aktu, vyvolá větší touhu a silnější zážitek z milovaní,“ prozrazuje Lucie Levenson. Zajímavou moderní složkou ve vůních je také sůl. Tato vonná kompozice reaguje s pH pokožky a údajně pak připomíná vůni těla po milostném aktu. „Velmi zajímavé je také spojení kmínu a růže v parfému Rose 31 od newyorské značky Le Labo. Kmín do této unisexové kompozice vnáší živočišný nádech a opět evokuje vůni zpoceného těla po sexu,“ říká Jakub Kopčák z beauty concept store Ingredients. Další ingrediencí, která prokazatelně působí na druhé pohlaví, je Iso E Super. „Složka se sametově dřevitým nádechem se chová podobně jako feromony a svému nositeli propůjčuje nepopsatelnou auru, která na lidi v okolí působí jako magnet. Iso E Super najdete například v kultovní minimalistické vůni Molecule 01 od Escentric Molecules,“ doplňuje Jakub Kopčák.

Správná aplikace

Kde nosit vůni, aby co nejsmyslněji voněla? Lucie Levenson i Jakub Kopčák se shodují, že nejlepším místem je zátylek!

Vychází 31. ledna

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Hi-tech krása: Pusťte si k tělu technické novinky

Nejnovější technologie, léta výzkumu. Vybrali jsme chytré kosmetické pomůcky, díky kterým budou váš úsměv, vaše pleť i vlasy v nevídané kondici.

Karolína Erben: Zakládám si na osobním přístupu

Karolíně Erben bylo čtyřiadvacet let, když se rozhodla založit vlastní cestovní kancelář. Měla obavy, ale věděla, že chce dělat...

Zázrak nad Českým Krumlovem. Dva senioři vzkřísili poutní místo a otevřeli ho lidem

„To, co jsou pro Prahu Petřín a Vyšehrad, to je dohromady Křížová hora pro Český Krumlov. Petřín jako nejkrásnější výhled a Vyšehrad jako památné a duchovní místo,“ říká Dalibor Uhlíř, který se s Věrou Petrovičovou postaral o vzkříšení barokní památky.

Slavná zpěvačka se přiznala k temné minulosti a spustila kampaň pro prostitutky. Má jim pomoci v době pandemie

Nejstarší řemeslo prochází v době pandemie obrovskou krizí a pracovnice lásky prý často nemají ani na zaplacení nájmů nebo...
Zavří­t reklamu