Neděle, 1 října, 2023
spot_img

Kosmetika šetrná k pleti i k přírodě pomáhá také s obnovou lesů

„Musíme vrátit přírodě vše, co nám předala,“ řekl kdysi pan Yves Rocher, zakladatel stejnojmenné značky. Tato slova rezonují ve všem, co tato společnost vytváří, ve způsobu, jakým vyrábí produkty a přistupuje k okolnímu světu.

Produkty Yves Rocher se vyrábějí v Bretani podle unikátního modelu, kdy značka funguje současně jako botanik, pěstitel, výrobce, distributor i prodejce. Od roku 2020 je členem Unie pro etický BIO obchod (UEBT) a zavázala se tak získávat přírodní složky odpovědně a s ohledem na společnost a biologickou rozmanitost.

Pěstování s maximální péčí

Na polích v bretaňském La Gacilly, kde pěstuje rostlinné složky do produktů, pečlivě dodržuje udržitelné zemědělské postupy. A protože zdravé rostliny vyrostou jen ze zdravé půdy, už od počátků se pracuje na zachování přirozeného ekosystému. Každé z bretaňských polí nese ekologický certifikát Ecocert, samozřejmostí je pěstování bez pesticidů a GMO.

Tato pole jsou domovem ikonických rostlin – rostou zde například chrpa, měsíček, arnika, heřmánek, lichořeřišnice, rmen sličný, máta peprná, kosmatec krystalový, kosmatcovník a další. Zemědělský model umožňuje pěstovat a sklízet rostliny podle přirozených cyklů ročních období, díky čemuž je zajištěno jejich zdraví a odolnost. Rostliny plné živin poskytují své jedinečné schopnosti, které jsou využívány v účinných produktech pro péči o pokožku. V okolí polí najdete ptačí budky, přístřešky pro motýly a berušky a útočiště pro netopýry, díky čemuž se udržuje místní biodiverzita.

Rostlinné složky celkově pocházejí z více než 400 přírodních zdrojů z celého světa. U těch z jiných míst Yves Rocher spoléhá na síť partnerů, kteří respektují principy UEBT a jsou schopni zajistit dobré pracovní a životní podmínky svých zaměstnanců a férově je odměňovat. Zároveň hlídá, aby mělo pěstování a sklízení minimální dopad na životní prostředí. Zajišťuje také sledovatelnost dodávek. V současnosti je již u 90 % dodávek plně vysledovatelná země původu.

Ve vesničce La Gacilly můžete navštívit botanickou zahradu a dům Yvese Rochera s muzeem, kde se konají multisenzorické prohlídky. Foto: Emmanuel Berthier, Yves Rocher

Obnova lesů po celém světě

Nestará se však o pouze o kvalitu pozemků, na nichž získává rostliny pro své produkty. V roce 1991 založil Yves Rocher se synem Jacquesem nadaci Fondation Yves Rocher, která zaštiťuje program Plant for Life. Jeho cílem bylo vysadit do roku 2020 po celém světě 100 milionů stromů. A to se podařilo a pocítili jsme to i u nás – v CHKO Kokořínsko a v Ralské pahorkatině. V České republice se Yves Rocher v rámci programu podílí na obnově původních lesů, které byly poškozené vysazováním monokultur. Do sázení nových stromů se zapojili i zaměstnanci české pobočky Yves Rocher, zákazníci nebo influenceři. Úspěšný projekt dále pokračuje s novou metou: do roku 2025 zasadit ve 30 zemích světa dalších 35 milionů stromů.

„Vize projektu má nejen ekologickou a environmentální, ale i sociální rovinu. Přispíváme k utváření komunit, podporujeme aktivity místních obyvatel a lokálních zaměstnavatelů,“ říká předseda nadace Jacques Rocher. „Snažíme se tak naplňovat ideu, která je od počátku naším mottem: zanechávat pozitivní otisk na nejrůznějších místech naší planety.“

Za každý nákup jeden strom

Na sázení stromů se můžete na dálku podílet i vy. Za každé založení věrnostní karty Yves Rocher nebo zakoupení některého z produktů, kterým v Yves Rocher říkají „green heroes“, bude vysazen jeden strom.

K těmto „zeleným“ kosmetickým produktům patří tuhý šampon pro jemnou péči o rychle se mastící vlasy obohacený o olej z heřmánku nebo koncentrované sprchové gely. V nabídce je osm druhů: například levandulový, olivový, s granátovým jablkem nebo nejnovější s monoï. Jejich zásadní výhoda tkví v tom, že jsou čtyřikrát koncentrovanější než běžné sprchové gely. Jedno 100ml balení vystačí na čtyřicet mytí a vyrovná se tak 400ml balení jiného sprchového gelu. Na jednu koupel stačí množství velikosti lískového oříšku, což znamená nižší spotřebu plastů. Má taky další benefity, třeba 97 % složek přírodního původu a žádné konzervanty. Flakon je 100% recyklovatelný a složení snadno biologicky odbouratelné.

Kompletně udržitelné

Recyklace a udržitelnost nejsou pro Yves Rocher jen prázdnými marketingovými hesly. Už v roce 2006 začali zákazníkům místo igelitových tašek nabízet opakovaně použitelné nákupní tašky. V továrnách se zaměřují na snižování spotřeby vody a energie. Dnes dokonce 100 % energie pochází z obnovitelných zdrojů. Od října 2020 je 100 % lahví vyrobených v jejich továrnách ze 100% recyklovaného a recyklovatelného polyethylentereftalátu (PET). Všechny skleněné obaly jsou z recyklovatelného skla a 100 % kartonových a papírových obalů je vyrobeno z recyklovatelných materiálů nebo pochází z trvale udržitelných lesů.

Yves Rocher myslí i na to, co se bude dít s produkty po jejich vypotřebování. Proto se při výrobě obalů nekombinují materiály, které by znemožnily jejich plnou recyklaci. Myšlenku udržitelnosti se značka snaží předávat zákazníkům také prostřednictvím tipů na ekologičtější životní styl. Zkrátka myslí udržitelně na 100 %.

Vychází 2. října

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Seriálová hvězda Sydney Sweeney má novou práci – jako beauty ambasadorka

Herečka známá z televizních hitů jako Euforie nebo Bílý lotos okouzlila Giorgia Armaniho a stala se novou tváří jeho parfému My Way.

Obaly z hub, které se samy rozloží, nebo vzpomínky na porcelánových talířcích

To jsou příklady projektů, jejichž autoři se dostali mezi finalisty nominované na Cenu kreativních hrdinů. Platforma vyzdvihuje šikovné lidi a jejich nápady, které mají pozitivní dopad na společnost nebo životní prostředí.

Růže z Brna a klobouky z Vysočiny. Jirka Hofbauer představuje novou kolekci

Designér přináší první samostatnou dámskou kolekci s kousky na denní nošení i výjimečné přiležitosti. Žádné z modelů ale nejsou skladem - všechny se budou šít a upravovat klientkám na míru.

The Art Evening představí novinky z různých oblastí umění. A to ve velkém stylu

V luxusních prostorech KARE Design se sejdou zástupci prestižních značek ze světa fashion, design, art a beauty, aby představili...
Zavří­t reklamu