Sobota, 11 července, 2020

Jizvy, strie a kila navíc. Mothercare v kampani svlékl ženy po porodu

Britská společnost Mothercare specializující se na těhotenské výrobky a dětské zboží se rozhodla konečně prolomit tabu. Spustila totiž novou kampaň, která má za cíl zpochybnit často nerealistické zobrazování ženských postav jen pár týdnů po porodu. Hlavními hrdinkami jsou tedy usmívající se ženy oblečené jen do spodního prádla, jenž samozřejmě  odhaluje všechna ta kila navíc, strie i jizvy.

„V Mothercare ale věříme, že všechny maminky jsou krásné a měly by být na sebe i své tělo pyšné,“ říkají zástupci firmy.

Je těžké nespadnout do depresí, když se pár dní po porodu podíváte do zrcadla a rozpadnou se vaše iluze o tom, že se s narozením dítěte vaše tělo vrátí prakticky okamžitě do časů, kdy jste o potomkovi jenom mluvili. A proč mají ženy taková očekávání? Podle průzkumu se totiž osmdesát procent z nich porovnává se známými osobnostmi na internetu a dokonce přes devadesát procent dívek mezi osmnáctým a pětadvacátým rokem věří, že zanedlouho po odchodu z porodnice tak budou vypadat také. Někdy se to samozřejmě povede. Je spousta maminek, na kterých byste po čtrnácti dnech nepoznali, že kdy byly těhotné, velká část ale takové štěstí nemá a někdy s nadváhou, striemi, jizvami a hlavně sebevědomím bojujují i roky. Což dokazuje i další zjištění, které říká, že se svým poporodním vzhledem není spokojeno skoro pětadevadesát procent žen. Zajímavé je, že paradoxně skoro všechny z nich mají názor, že podobnými problémy kromě nich samotných příliš jiných žen netrpí. A to hlavně kvůli tomu, že kolem sebe díky upraveným fotografiím a podobným internetovým lžím nic podobného nevidí. Většinou se tak dostaví pocit selhání i stud před vlastním partnerem.

S podobným vnímáním vlastního těla se rozhodla zatočit britská společnost Mothercare specializující se na těhotenské výrobky a dětské zboží. Spustila totiž kampaň obsahující deset fotografií, na nichž jsou zobrazeny ženy několik týdnů po porodu. Všechny s dětmi v náruči, usmívající se a ve spodním prádle, které odhaluje jejich nedostatky, jako povislou kůži, celulitidu, strie, jizvy a kila navíc. „Tato kampaň se snaží snížit tlaky, které jsou na rodičky vyvíjené z médií, což je skvělá věc. Způsob, jakým se vidíme a poté samy soudíme, totiž může výrazně ovlivnit naše myšlenky, pocity, chování a celkovou kvalitu života,“ svěřila se psycholožka Linda Papadopulous.

Strašně bych si přála vidět tyto plakáty kolem mateřských oddělení nebo v nemocnicích. Jen si představte, jakou moc můžou pro někoho mít,“ řekla v jednom z rozhovorů pro britský deník porodní asistentka Clemmie Hooperová. A jaké jsou ženy, které kampani svá těla i příběhy propůjčily? Přečtěte si, co řekly čtyři z nich. 

Eleanor, 14 týdnů po porodu

 Viděla jsem ženy na sociálních sítích, které se strašně rychle dokázaly dostat zpět na svou váhu před těhotenstvím, takže jsem si myslela, že to také okamžitě zvládnu. Ale zatím se to nepodařilo a já zjistila, že je velmi těžké, abych se na sebe dokázala dívat jako dřív. Ale myslím, že den po dni jsem tomu už blíž a přesto, že jsem takový boj s návratem k původnímu vzhledu nečekala, šla bych do toho znovu.

Jizvy, strie a kila navíc. Mothercare v kampani svlékl ženy po porodu
Instagram

Louise, 29 týdnů po porodu

 Bohužel se mi v těhotenství nevyhnulo onemocnění  a komplikace nakonec způsobily, že mi začaly selhávat játra. Musel jsem jít na transplantaci a strávila první měsíc života mé dcery v nemocnici v Londýně. Po porodu se tak nezměnila jen má postava, ale mám i velkou jizvu a ztratila jsem většinu svých svalů. Když se na jizvu podívám, připomene mi, jak těžké byly úplné začátky. Ale vlastně také lidskou štědrost, protože bez rozhodnutí někoho darovat orgány, bych se svou rodinou být nemohla.

Jizvy, strie a kila navíc. Mothercare v kampani svlékl ženy po porodu
Instagram

Tina, 27 týdnů po porodu

Moje tělo se mi nelíbí. Před otěhotněním jsem měla vypracovanou postavu a neustále na sobě makala, na což už dneska nemám čas. Vím, že se mi odhodlání cvičit časem vrátí, ale právě teď všechny nedostatky zakrývám volným oblečením. Neustále kolem sebe totiž cítím strašný tlak  společnosti a sociálních médií, že takhle by má postava vypadat neměla. Podívejte se třeba na celebrity. Byla jsem překvapená, třeba když tenkrát vyšla Kate Middletonová z nemocnice s princem Georgeem v náruči a po břichu nezůstaly ani stopy.  Ještě víc mě pak tedy samozřejmě překvapilo, že po mém vlastním porodu břicho příliš nesplasklo.

Jizvy, strie a kila navíc. Mothercare v kampani svlékl ženy po porodu
Instagram

Harriet, 26 týdnů po porodu

Jak bych mohla nenávidět své tělo, když mi dalo krásného chlapečka? Moje tělo udělalo něco úžasného a pro mě osobně je to ta nejsilnější věc. Do této kampaně jsem šla proto, abych ukázala všem maminkám, které nosí vytahané oblečení nebo pláčou, když se dívají do zrcadla, že se nemají za co stydět.
Jizvy, strie a kila navíc. Mothercare v kampani svlékl ženy po porodu
Instagram

Konec rozpraskané kůži. Jak o sebe v zimě pečovat?

Jakmile se teploty začnou pohybovat pod nulou, vaše rty, ruce, tváře i paty pokryjí větší či menší prasklinky. Připadá vám tento scénář povědomý? Nezoufejte,...
Konopná kosmetika Canneff

Miliardář Janeček přichází s novou značkou konopné kosmetiky Canneff

O léčivých účincích konopí toho bylo napsáno už hodně, stejně jako o blahodárně působících kosmetických přípravcích obsahujících CBD. Není tak divu, že...

Jak úspěšně ztratit partnera: Zjistěte, co může stát váš vztah „život“

Víme, co bychom měli dělat a jak se správně ve vztahu chovat. Bohužel nám nikdy nikdo neřekl, co nedělat...

Pavel Milan Černý: S Econeou chceme měnit svět

Místo, kde lidé mohou nakupovat vše, co potřebují k udržitelnému životnímu stylu. A ještě se u toho...

Doktor v květináči i zákeřný nepřítel. Proč vám fenomén Aloe vera může pomoci od ekzému i do nemocnice

Egyptské královny ho používaly k omlazení pleti, mořeplavec Kryštof Kolumbus si ho vozil na každou svou cestu a Afričané...
Zavří­t reklamu