Neděle, 1 října, 2023
spot_img

Čtyři cesty k sobě

Rady, jak být v míru sama se sebou, mohou ve své jednoduchosti působit až banálně. Ale slibujeme vám, že díky nim budete brzy naplno vnímat svou vnitřní rovnováhu a krásu.

Vyzkoušejte je, protože vaše myšlenky jen čekají na okamžik, kdy si budou moci trochu odpočinout.

Ticho jako balzám …
„Vždy, když potřebuji nalézt nějakou odpověď, na cokoliv, nejvíc mi funguje být v opravdovém tichu. Až pak jsem schopen odpověď najít, někde hluboko v sobě, pod kakofonií zvuků z aut, kulis rádia, zvuků telefonu… Hledáme ticho kolem nás, a také ticho v nás,“ říká Erling Kagge, norský cestovatel, který rád obráží místa, jako jsou severní a jižní pól, a zároveň autor aktuálního bestselleru Ticho v období hluku. Přednášky na téma ticha vykládá po celém světě a vždycky je začíná právě minutou ticha. Podle něj je totiž v dnešní době důležitější, než bylo kdykoliv předtím.Ticho a mlčení jsou o znovuobjevení, zastavení se a nalezení věcí, které nám přinášejí radost. „Uvědomil jsem si, že moje děti se téměř nezastavují. Pořád jsou v nějaké interakci, pořád jsou on-line, nikdy nejsou úplně samy,“ všiml si Kagge, který chvíle ticha hledá, kdykoliv to jde. A i když k osvojení si ticha doporučuje meditaci, jógu a třeba i hypnózu, není podle něj z toho třeba dělat vědu a prostě to zkusit.
Japonské umění života
Obyvatelé japonského ostrova Okinawa bývají často terčem zkoumání. To proto, že na ostrově je největší zastoupení stoletých a všechny zajímá, co je jejich elixírem dlouhého života. Možná strava bohatá na zeleninu, mořské řasy a čerstvé ryby, ale dalším aspektem, který může prodlužovat život, je umění ikigai. Co to znamená? Smysl pro společenství – obyvatelé ostrova jsou zvyklí oslavovat všemožné a radovat se každý den. Většina z nich patří do nějakého spolku, který je tak rozšířenou rodinou a všichni si vzájemně pomáhají. Ikigai pudí člověka zůstat aktivní, i když už nemusí pracovat, vede nás v průběhu života a podněcuje potřebu vytvářet něco krásného a užitečného. V každé době a v každém věku. Každý něco takového má – ať už jde o pečení chleba, pěstování bylinek na zahradě, vyšívání, malování obrazů, nebo o psaní románů.
Zdroj: Shutterstock
 
Lagom a vnitřní nastavení rovnováhy
Jedním z nejfrekventovanějších slov, které vyhlašuje lexikografický tým Oxfordského slovníku, byl v roce 2016 výraz hygge. Obtížně vyslovitelný termín označuje i nejednoznačně definovaný dánský pojem pro pohodu a útulnost. Teplý čaj, pletené ponožky, měkké polštáře, voňavá bábovka, zapálené svíčky, tohle všechno se skloňuje s uměním vytvořit si hygge atmosféru. Dalším výrazem, který by se mohl zabydlet v našich slovnících, je lagom. Ani lagom, stejně jako hygge, nemá zcela definovaný český protějšek, ale volně se dá přeložit obratem „tak akorát“. A spíš než o atmosféru jde o vnímání sebe sama a o vnitřní spokojenost. Obrazně lze lagom předvést na šálku kávy s mlékem. Aby byl lagom a chutnal perfektně, musí být plný kávy v poměru mléka tak akorát – příliš kávových zrn ani přehršle mléka bude výsledku k neprospěchu. A stejně to má lagom se vším. Práce musí být tak akorát, volného času také… Jde o umírněnost – v jídle, v tom, že méně je více, ať už jde o vybavení interiéru, v počtu přátel, v blahobytu a udržitelnosti. Lagom nejspíš nebude tak populárním heslem jako hygge. Už proto, že nejde tak jednoduše popsat na fotografii a tu pak zavěsit na sociální sítě. Lagom se dotýká spíše našeho nitra než prožívání navenek. Ale o to víc je pravdivější.
 
Hand made a hlína
Jednu dobu všichni praktikovali jógu, pak se staronovým trendem stalo vyšívání a domácí vaření a aktuálním lifestylovým hitem, který umí napomoci utěšit rozháranou mysl a zároveň protáhnout prsty zkoprnělé z tance po klávesnici, je keramika! Ano – z točení hrnčířského kruhu se stává čím dál oblíbenější kratochvíle. A proč zrovna keramika? Kvůli tomu, že jde o hand made techniku, která zažívá boom, jde i o tradici a spojení se zemí. Hlína pochází ze země, první hliněné nádoby byly nalezeny i ve starém Egyptě, a tak právě hrnčířství můžeme mít zaseté hluboko v naší DNA. Práce s keramickou hlínou vyžaduje soustředění, jemnost a trpělivost. Je to ta nejlepší meditace!
 
GALERIE
 
Vychází 2. října

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Značka Gucci si pro novou kampaň vybrala modelku s Downovým syndromem....

Že hvězdou kampaní a přehlídek světoznámých značek nemusí být jen klasické krásky, jsme už mohli vidět například na show Victoria's Secret, kde se po...

V Berlíně vystavují hudební nástroje ozdobené toaletním papírem i suchým ledem

Čtyřiadvacet pian a klavírů je k vidění v KW Institutu pro současné umění v Berlíně. Nejde ale o žádnou...

Originální velikonoční dort podle blogu Na skok v kuchyni

Že se letos Velikonoce asi ani vzdáleně nebudou podobat těm minulým, je už jasné. Občas ale změna nemusí být...

Objevte módní trendy plavek na rok 2023 i pro ženy plnějších křivek!

Zas je tu léto v plné parádě a chystá pro nás nejeden příjemný zážitek v podobě vychlazených drinků, hřejivých paprsků, volna a samozřejmě i temp v nových plavkách! Jestli ještě nemáte jasno, jaké si s sebou letos za relaxem zabalit, máme pro vás přehled těch nejžádanějších modelů sezóny, která vám padnou, i pokud patříte mezi ženy s nadměrnými velikostmi.
Zavří­t reklamu