Pátek, 21 ledna, 2022
spot_img

Co dělat, když duše potřebuje pomoci?

Současná doba duševnímu zdraví příliš neprospívá. Stres a věčný spěch pro nás byly běžnou součástí života už několik let, pandemie koronaviru ale téma dostala výrazně do popředí. Nemocná duše pomalu přestává být tabu – příkladem pro nás může být nedávno ohlášená pauza známé tenistky Naomi Ósakaové nebo přerušení účasti na letošních LOH ze strany Simone Bilesové. Obě sportovkyně tak učinily právě kvůli své psychice.

Čekárny psychologů a psychoterapeutů jsou plné i na měsíce dopředu. Bohužel v České republice není běžné, že by péči o duševní zdraví proplácely pojišťovny, a ne každý si tyto služby může dovolit platit z vlastní kapsy. Zároveň je toto téma pro mnoho lidí stále ještě citlivé a je to něco, za co se stydí a neradi o tom mluví. Níže proto uvádíme alespoň některé z projektů, které mohou lidem v duševně tíživé situaci pomoci. A to i zcela anonymně.

Nevypusť duši

Kampaň Nevypusť duši vznikla již v roce 2015. Nyní je z ní nezisková organizace, která se v současné době snaží se o celkovou osvětu české společnosti, co se psychických onemocnění týče – pořádá například programy pro středoškoláky, učitele i firmy. Na stránkách https://nevypustdusi.cz/ můžete kromě užitečných informací a infografik nalézt také množství příběhů lidí, kteří žijí s duševní poruchou.

Loono a jeho #dobrenitro

Loono vzniklo původně jako projekt pro prevenci onkologických onemocnění. Projekt se setkal s velkým úspěchem, díky němuž se mohl nadále rozvíjet – nyní se věnuje také prevenci kardiovaskulárních, reprodukčních a duševních nemocí. Psychickému zdraví se Loono věnuje pod značkou #dobrenitro. Kampaň #dobrenitro vám nabídne množství informací o onemocnění duše a zároveň rady, jak mu předcházet. Psychické zdraví by totiž mělo být stejně důležité, jako je pro nás to fyzické.

Loono má také vlastní podcast, ve kterém vystupují odborníci na výše uvedená témata nebo také speciální e-shop, kde můžete jednotlivé kampaně podpořit. Více informací naleznete na https://www.loono.cz/.

K psychologovi

Za projektem stojí Mgr. Tereza Hrušková, vystudovaná psycholožka a mimo jiné také jedna z odbornic Loono, která se snaží bořit mýty o duševním zdraví, poskytuje terapie a věnuje se této osvětě jako takové. Je velmi aktivní také na Instagramu, účet @kpsychologovi sleduje téměř 20 tisíc lidí, kteří už tvoří jednu velkou komunitu.

Tereza v reakci na pandemii COVID-19 spustila také pětitýdenní online program #nekaslinasebe, který vede a do kterého je možné se přihlásit i nyní. Program vám pomůže porozumět duševnímu zdraví a péči o něj. Informace a možnost přihlásit se do programu #nekasli naleznete na https://kpsychologovi.cz.

Na rovinu

Na rovinu vzniklo v rámci projektu Destigmatizace, na kterém se podílí Národní ústav duševního zdraví a je spolufinancován také Evropskou unií. Má pomoci postupné reformě péče o psychické zdraví v ČR. Na webu https://narovinu.net lze nalézt mnoho užitečných informací a také interaktivní mapu, díky které můžete nalézt místa, kam se obrátit, pokud situace vyžaduje i jiné než „online řešení“.

Co dál?

Projektů věnujících se duševnímu zdraví postupně přibývá a téma se postupně stává menším tabu. I tak ale platí, že pokud cítíte, že váš duševní stav vyžaduje okamžitou pomoc, situaci byste měli řešit bezodkladně.

Krizové kontakty

Krizová linka pro dospělé: 116 123

Linka bezpečí (pro děti a studenty do 25 let): 116 111

Modrá linka: 608 902 410 a 731 197 477

Senior telefon – 800 157 157

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Rudo před očima: Co ještě nevíte o rtěnce ikonické barvy?

Rudá barva je odjakživa symbolem vášně, svůdnosti i elegance a v davu je téměř nepřehlédnutelná. Rudá rtěnka, jako základní součást většiny dámských kabelek, asi...

Kristína Nemčková: Jen v kuchyni se cítím sama sebou

Mluví se o ní jako o „gastro zázraku“. Sedmnáctiletá Kristína Nemčková ale veřejnost neokouzlila jen svým dechberoucím talentem a...

Udržitelné diáře papelote oslavují krásu přírody

Pokud se snažíme žít udržitelně, neměli bychom své rozhodnutí zapomínat promítnout ani do těch nejmenších detailů. Třeba zápisníků.  Vyzkoušejte...

Dnes už se nedá tvořit, aniž byste reagovali na celosvětovou problematiku, říká návrhářka Barbora Kotěšovcová

Dva studenti pražské UMPRUM se rozhodli, že pomocí svých děl působivě propojí dva světy. V rukou skláře Františka Jungvirta...
Zavří­t reklamu