Sobota, 9 prosince, 2023

Štědrý mecenáš i problematický alkoholik. Jaké jsou všechny tváře herce Johnnyho Deppa

Hned tři velké hvězdy letos přijedou na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Michael Caine i Ethan Hawke jsou bezesporu zvučná jména, ale zaručeně největší povyk a rozporuplné reakce vyvolala účast Johnnyho Deppa. Právě americký herec, jenž se nám vloupal do srdcí jako bezelstný Střihoruký Edward, se totiž už nějakou dobu soudí s exmanželkou Amber Heard kvůli obvinění z domácího násilí. Co se ale vlastně skrývá za fenoménem umělce, který zanechal nesmazatelnou stopu v dějinách filmu posledních dekád?

Přestože neproměnil ani jednu ze svých oscarových nominací, alespoň tři snímky, v nichž se objevil a podal nezapomenutelný výkon, by vyjmenoval snad každý. Johnny Depp je hereckou legendou. Není tak divu, že se jeho účast na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary těší takové pozornosti. I když kvůli kauze se svou exmanželkou, jež měl údajně fyzicky napadnout, nejsou všechny reakce kladné. I přes protesty převážně zahraničních aktivistů je ale příjezd hollywoodské hvězdy pro tuzemský festival obrovskou událostí, kterou si jeho skalní fanoušci určitě nenechají ujít. A co vy, znáte všechny tváře Johnnyho Deppa?

Muž mnoha závislostí

Že Johnny Depp bojuje s alkoholem a závislostí na nejrůznějších omamných látkách, se vědělo dlouhé roky. Málokdo ale tušil, odkud jeho problematické chování pramení. Že už jako teenager propadl drogám, a dokonce i kradl, bylo výsledkem rodinných problémů, kdy mu chyběla stabilita a jeho matka k němu byla prý až zbytečně přísná, bila ho a často po něm házela nejrůznější předměty. V roce 2005 Depp řekl časopisu People, že už ve svých 12 letech začal kouřit cigarety. Drogy i alkohol přišly okamžitě poté a s pauzami ho provázely prakticky během celé kariéry. Nejviditelnější problémy ale Depp měl v období okolo úspěšného filmu “Co žere Gilbert Grapea”. V rozhovoru z roku 1997 se ho redaktor Vanity Fair zeptal, zda během natáčení bral heroin. Tehdy prý jen odpověděl, že má na natáčení tak špatné vzpomínky, že se na film nikdy nemohl podívat. Depp také přiznal, že ho sláva donutila žít život uprchlíka s nulovou anonymitou, ale drogy bral už dlouho před tím, přičemž vyzkoušel všechny, na které si vzpomenete. „Snažil jsem se věci necítit, což je směšné. Strávil jsem dlouhou dobu tím, že jsem se snažil otrávit sám sebe. A byl jsem v tom sakra dobrý. Jako někdo, kdo se celou řadu let choval dost sebedestruktivně, mám ale docela štěstí, že můj mozek stále ještě funguje,” přiznal pro Guardian herec, který si drogové dýchánky dopřával velmi rád například se zpěvákem Marilynem Mansonem. I přesto, že se Johnny Depp v několika životních etapách uklidnil, absolvoval odvykačky a žil na své poměry spořádaný život, svůj boj se závislostmi nikdy úplně nevyhrál. Média ho tak často vykreslují jako fungujícího alkoholika s nestabilní náladou, který čelí vážným finančním dopadům svého bujarého nočního života. Jen za víno prý totiž měsíčně utratí klidně i 750 tisíc korun.

Nenapodobitelný herec

Je až k neuvěření, že kariéra Johnnyho Deppa byla vlastně náhoda. Díky své první manželce Lori Anne Allison se totiž tehdy herectvím nepolíbený Depp setkal s Nicolasem Cagem, který mu nejprve pronajímal byt a poté se z nich stali i kamarádi. Jednou, když spolu hráli Monopoly, Cage přesvědčoval Deppa, že by měl začít s herectvím. Poté ho poslal za svým agentem a ten mu dohodil první kšeft – roli v hororu Noční můra v Elm Street. A pak už to znáte. Když opomeneme roli Jacka Sparrowa v oblíbeném snímku Piráti z Karibiku, asi nejkultovnější Deppovou rolí byl Střihoruký Edward. Kvůli roli muže s nůžkami místo rukou herec radikálně zhubl, a aby se do své postavy pořádně vcítil, nesundával během natáčecích dní nikdy těsný kostým. Přesto, že z jeho výkonů byli všichni na place nadšeni, Johnny Depp byl přesvědčen, že ho určitě vyhodí a nahradí Tomem Hanksem. „Pamatuji si, že během natáčení jsme žili v jednom venkovském klubu. Jednou, když všichni zkoušeli, ozvalo se zaklepání na dveře. Otevřel jsem a stály tam dvě dívky, které se ptaly po Tomu Hanksovi, který by tam prý měl určitě být. V tu chvíli jsem dostal hrozný strach. Byl to určitě jeden z nejděsivějších momentů v mé kariéře,” přiznal pro Guardian.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock, Johnny Depp ve filmu Piráti z Karibiku

Depp ale nakonec o roli nepřišel a už od počátku jeho kariéry byl vyzdvihován pro osobité výkony, které řadě filmů pomohly získat kultovní status. Nezaměnitelnou tvář vtiskl mnohým postavám a snímky jako Co žere Gilberta Grapea, Krycí jméno Donnie Brasco nebo Strach a hnus v Las Vegas se staly klasikou. Johnny Depp se zařadil mezi celosvětově nejžádanější herecké osobnosti a získal hned několik nominací na Oscara, bohužel ale ani jednu z nich neproměnil. V roce 2011 si poprvé vyzkoušel i úlohu filmového producenta, přičemž snímek Hugo a jeho velký objev režírovaný Martinem Scorsesem získal neuvěřitelných 11 oscarových nominací. V poslední době zaujal například ve snímku Minamata, kde ztvárnil žurnalistu Williama Eugene Smitha, který žil v japonském rybářském městě Minamata, kde místní obyvatelé trpěli otravou rtutí, jež do oblasti vypouštěla chemická továrna. Fotky od Eugena Smitha se dostaly do předních světových médií, což mimo jiné vedlo k vyplacení odškodného obětem a továrna musela učinit příslušná opatření k zastavení znečišťování životního prostředí.

Dobrák s velkým srdcem

Johnny Depp je také známý tím, že má srdce na správném místě. Když opomineme desítky nemocničních a charitativních zařízení, kam celé roky posílá nemalé sumy, nahrál například i hlasovou zprávu pro 17letou britskou dívku, která byla pět měsíců v kómatu a její rodiče ho požádali, aby pro ni, jako její nejoblíbenější herec, namluvil nějaký vzkaz, který by jí každý den pouštěli. Doufali totiž, že každodenní přehrávání jeho vzkazu ji pomůže probudit. Když pak v roce 2007 jeho dcera Lily-Rose onemocněla vážnou infekcí, která způsobila, že jí začaly selhávat ledviny, musela být převezena do nemocnice Great Ormond Street. Depp byl tenkrát tak vděčný personálu za péči a pozornost, kterou dceři věnovali, že nemocnici daroval milion liber. Dalším velkorysým skutkem bylo, když věnoval svůj plat ze snímku Imaginárium doktora Parnasse Matildě Ledgerové – dceři zesnulého herce Heatha Ledgera. V roce 2006 pak obdržel ocenění Courage to Care jako uznání za jeho přínos dětské nemocnici v Los Angeles, která poskytuje vážně nemocným dětem lékařskou péči od nejlepších lékařů v zemi bez ohledu na to, zda jsou ji jejich rodiny schopni zaplatit. Depp také například poslal košili, kterou měl na sobě ve filmu The Libertine, britskému fanouškovi hned poté, co ho jeho příznivec kontaktoval s prosbou, že by ji chtěl zpeněžit na pomoc charitě. „Je mi ctí být spojen s odvážným malým Dustinem tím, že nosím tento náramek,“ řekl například Johnny Depp při příležitosti uvedení na Hollywoodský chodník slávy a ukázal šperk, který dostal od pacienta z dětského hospicu zaměřeného na paliativní péči, který finančně podporuje. Podobně Depp přispívá i Helen & Douglas House – registrované britské charitě, která poskytuje odpočinek a péči dětem a dospívajícím na konci jejich života. Právě ve prospěch tohoto zařízení Johnny daroval například i spodní prádlo na charitativní aukci. Vítěz za něj tehdy nabídl 3000 amerických dolarů.

Vášnivý hudebník

Johnny Depp už jako dítě miloval hraní na kytaru a hudba pro něj byla až takovou vášní, že se stala i jedním z důvodů, proč odešel ze školy. Tehdy společně s dalšími nadšenými hudebníky založil kapelu Kids, která ho sice na přední místa hitparád nedostala, ale zdokonalil se díky ní právě ve hře na kytaru a často tak dodnes vystupuje jako host v jiných kapelách. V roce 2015 Depp společně s Alice Cooperem a Joe Perrym založili kapelu Hollywood Vampires, která hraje coververze rockových hitů 70. let. Depp se tedy během let své lásky k hudbě nikdy nevzdal a střihl si i několik hodně zajímavých spoluprací. S Ryanem Adamsem pracoval na písni „No Shadow“, vystupoval s Iggy Popem a zazpíval si i doprovodné vokály v jedné z písní na albu kapely Aerosmith Music From Another Dimension. Zahrál si ale i na bicí a kytaru po boku legendární Patti Smith na jejím albu Banga a hned několikrát jeho talentu využila i matka jeho dětí Vanessa Paradis. V dnešních dnech se Podle Daily Mail zase Depp spojil s Jeffem Beckem, aby společně nahráli materiál pro jeho nadcházející desku.

Milovník žen

Johnny Depp a ženy je kapitola sama o sobě. Jeho první manželkou byla Lori Anne Allison, kterou si vzal v roce 1983, ale manželství jim dlouho nevydrželo. Pak už to byla jízda. Náruče mnohých neznámých dívek, zásnuby s herečkou Winonou Ryder i bouřlivý vztah okořeněný drogami s modelkou Kate Moss, před níž v roce 1995 rozbil newyorský hotelový pokoj, čímž způsobil škodu 10 000 dolarů. Než poznal herečku a zpěvačku Vanessu Paradis, byl Depp známý bouřlivák. Až její vliv ho trošku zklidnil, čemuž přispělo i narození jejich dvou dětí. Dá se s jistotu říci, že právě ona byla jeho osudovou ženou, i když se nikdy nevzali. Poprvé se Johnny a Vanessa setkali v Paříži při natáčení filmu Devátá brána od Romana Polanského v roce 1998. Deníku Daily Mail o jejich prvních chvílích Depp řekl: „Měla na sobě šaty s odhalenými zády a já je obdivoval stejně jako její krk. Pak se otočila a já uviděl ty oči a – bum! Nedokážu přesně vysvětlit, co to bylo, ale cítil jsem to, když jsem ji potkal. Viděl jsem ji přes celou místnost a říkal si, co se to se mnou děje.” Přesto, že jejich vztah po 14 letech nakonec skončil, byla to právě Vanessa, kdo se Deppa nedávno zastal poté, co ho jeho další bývalá partnerka Amber Heard označila za násilníka.

Foto: Shutterstock, Johnny Depp a Amber Heard

Právě herečku Amber Heard si Depp vzal v roce 2015 po ukončení vztahu s Vanessou Paradise. Jejich manželství ale vydrželo jen 15 měsíců a herečka navíc Deppa označila za násilníka, který ji bil a ponižoval. Poté už se rozjel kolotoč soudních stání, veřejného praní špinavého prádla a Depp tak přišel hned o několik filmových rolí. Jeden soudní proces, kdy Depp zažaloval vydavatelství listu The Sun za články, v nichž byl označován za „,manželkobijce“ už herec prohrál, jelikož soud rozhodl, že Depp skutečně Amber Heard napadl. Stále ale vycházejí napovrch nové skutečnosti, z nichž je zase zřejmé, že útočníkem byla často sama herečka a s místy činu manipulovala. Soudní pře tedy ještě rozhodně nejsou u konce.

Vychází 28. listopadu

Malířka Jelly Green používá své obrazy k záchraně pralesa

Sedmadvacetiletá britská malířka Jelly Green se rozhodla, že její pomoc Amazonskému deštnému pralesu neskončí pouze u sdílení tragických obrázků masivního odlesňování. A za výtěžky...

Antipearle: Když moře dostane křídla

Do říše perlových šperků ANTIPEARLE přibyla nová živelná kolekce. Další zhmotnění dokonalosti mořského světa. Jmenuje se Ailes de mer – Křídla moře a designérka...

Jedna velká rodina. Michaela a Alexander Salákovi spolu vychovávají šest dětí

Původně byli jen kamarádi a ani jeden z nich si neuměl představit, že by spolu chodili, natož se stali...

5 tipů na organické suché šampony, které vás zachrání na letních festivalech

Slunce, kamarádi, spousta osvěžujících drinků a několikadenní večírek za doprovodu těch nejlepších světových kapel a interpretů. To jsou letní...

Nechte starosti na pojišťovně

Zabouchnuté klíče, vyplavená koupelna, sršni na verandě nebo viry v počítači? Všechny tyhle nečekané trable všedních dnů dokáže rychle a jednoduše vyřešit asistenční služba k pojištění majetku.
Zavří­t reklamu