Čtvrtek, 30 listopadu, 2023

V divadle NoD zavládne Logika chaosu

S novou divadelní sezonou přichází na prkna divadla NoD zcela nový počin uměleckého souboru RUN OPERUN. Opera zvaná Logika chaosu se věnuje tématům jako je strach či obsese. Propojuje operní prvky s autorskou tvorbou a je tak velmi unikátním dílem.

Za uměleckým spolkem RUN OPERUN stojí mladí profesionální umělci, které spojuje nadšení pro operu. Úspěšně funguje již šest let a Logika chaosu je tak jejich dalším krokem kupředu. Režie se ujala Vilma Bořkovec, jedna ze zakládajících členek spolku společně s Barborou Pokornou, operní režisérkou a nyní zároveň debutující dramaturgyní. K práci kolektiv také poprvé přizval indie rockovou hudební kapelu Please The Trees. Na tvorbě se podíleli hudebníci Kryštof Kříček a Václav Havelka.

Cílem tohoto díla je poukázat na zranitelná místa, která se nacházejí v každém z nás. Čtyři lidé se v této inscenaci setkají na večírku v cizím bytě – a každý z nich situaci vnímá jinak. Jedním z motivů, který se ve hře zrcadlí, je i obsese a neustále se opakující vtíravé myšlenky patřící k OCD (Obsedantně-kompulzivní poruše). Dalším důležitým prvkem je pak strach z běžných společenských událostí, které patří k životu. Cílem ovšem není tyto prvky rozebírat, ale spíše zachytit tyto emoce jako takové, a nahlížet na ně s pochopením. Inscenační tým se přitom inspiruje svými vlastními životy a zkušenostmi.

Jedinečná je opera také ve složení prvků, které se v ní prolínají – totiž herectví a operní zpěv, které dohromady utvoří umělecký dialog. Každá z postav se totiž řídí svým vlastním hudebním motivem, který se díky přítomným operním pěvcům rozvine a vzájemné napětí těchto dvou prvků tak utvoří kolektivní improvizaci, na kterou nejsme zvyklí.

Logika chaosu bude mít premiéru 1. září v 19:30 v Divadle NoD. Lístky je možno zakoupit na stránkách divadla či na GoOut.

Vychází 28. listopadu

Muzeum místo lihovaru nebo rezidence z továrny na šunku: Nejpovedenější přestavby...

Otázka konverze zchátralých industriálních budov pro nové účely není v soudobé architektuře ničím novým. Mnoho fantastických přestaveb se týká areálů, ve kterých se v...

Designérské duo Janský Dunděra pracovalo pro Lasvit i Cappellini

Šéf slavné nábytkářské firmy a lovec talentů Giulio Cappellini objevil jejich křeslo na Designbloku, kde však původně chtěli vystavovat něco úplně jiného...

Barču srazil řidič na přechodu a od nehody ujel. „Řidič je mi ukradený, hlavně ať se Barča uzdraví!“ říká maminka

V roce 2021 se stalo na našich silnicích téměř sto tisíc dopravních nehod. Z policejních statistik vyplývá, že od 17 tisíc z nich řidiči a řidičky odjeli. Osm lidí po nehodě zemřelo, devatenáct si následky těžkých zranění nese dodnes. Mezi nimi je i Bára. Řidič ji srazil na dobře osvětleném přechodu pro chodce a zmizel.

Syndrom podvodníka: Když nevěříte svým úspěchům

Ať se snažíte, jak se snažíte, nepřipadáte si dost dobrá. Je jen náhoda, že jste vůbec vystudovala a v práci vás ještě nevyrazili. Ale až na to přijdou, že vlastně nic neumíte… Zní vám to povědomě?

V době největší krize mě podpořila Ewa Farná, říká zakladatelka projektu Za Normální Holky Kristýna Dolejšová

Na Instagramu ji sleduje téměř sto padesát tisíc lidí, vydala knihu a její projekt #ZaNormálníHolky pomáhá dívkám řešit především...
Zavří­t reklamu