Pondělí, 6 února, 2023

V divadle NoD zavládne Logika chaosu

S novou divadelní sezonou přichází na prkna divadla NoD zcela nový počin uměleckého souboru RUN OPERUN. Opera zvaná Logika chaosu se věnuje tématům jako je strach či obsese. Propojuje operní prvky s autorskou tvorbou a je tak velmi unikátním dílem.

Za uměleckým spolkem RUN OPERUN stojí mladí profesionální umělci, které spojuje nadšení pro operu. Úspěšně funguje již šest let a Logika chaosu je tak jejich dalším krokem kupředu. Režie se ujala Vilma Bořkovec, jedna ze zakládajících členek spolku společně s Barborou Pokornou, operní režisérkou a nyní zároveň debutující dramaturgyní. K práci kolektiv také poprvé přizval indie rockovou hudební kapelu Please The Trees. Na tvorbě se podíleli hudebníci Kryštof Kříček a Václav Havelka.

Cílem tohoto díla je poukázat na zranitelná místa, která se nacházejí v každém z nás. Čtyři lidé se v této inscenaci setkají na večírku v cizím bytě – a každý z nich situaci vnímá jinak. Jedním z motivů, který se ve hře zrcadlí, je i obsese a neustále se opakující vtíravé myšlenky patřící k OCD (Obsedantně-kompulzivní poruše). Dalším důležitým prvkem je pak strach z běžných společenských událostí, které patří k životu. Cílem ovšem není tyto prvky rozebírat, ale spíše zachytit tyto emoce jako takové, a nahlížet na ně s pochopením. Inscenační tým se přitom inspiruje svými vlastními životy a zkušenostmi.

Jedinečná je opera také ve složení prvků, které se v ní prolínají – totiž herectví a operní zpěv, které dohromady utvoří umělecký dialog. Každá z postav se totiž řídí svým vlastním hudebním motivem, který se díky přítomným operním pěvcům rozvine a vzájemné napětí těchto dvou prvků tak utvoří kolektivní improvizaci, na kterou nejsme zvyklí.

Logika chaosu bude mít premiéru 1. září v 19:30 v Divadle NoD. Lístky je možno zakoupit na stránkách divadla či na GoOut.

Vychází 31. ledna

Vzniká unikátní sbírka našich zlozvyků. Nebojte se přiznat ten svůj!

Skáču do řeči. Neumím odpočívat. Kupuju si menší oblečení v naději, že zhubnu. To jsou zlozvyky, k nimž se přiznává umělkyně Kateřina Šedá, autorka...

Evropa zná nejlepší fotografie divoké přírody. Bodovali hroši i medvědi

Do soutěže Evropský fotograf divoké přírody se přihlásilo 935 autorů z 35 zemí. Vítězové jedné z kategorií dokumentovali medvědí festival v Rumunsku a důsledky mizejícího přirozeného prostředí pro divoká zvířata.

Emma Smetana: Masochisticky se vystavuju verbální brutalitě

Svou dceru pojmenovala Lennon, pořádala charitativní bazar, vystudovala dvě vysoké školy a říká o sobě, že vyrostla v bublině,...

Hra na oliheň je prvním neanglicky mluveným seriálem s nominací na Emmy

Dnes byly zveřejněny nominace na televizní ceny Emmy. Získat je mohou Zendaya za seriál Euforie, Laura Linney za Ozark, ale také korejští herci ze seriálového hitu Hra na oliheň.

Ještě nemáte dárky? Náš seznam 21 tipů vás zachrání!

Ponožky, deka nebo třeba diář jsou sice praktické, pod stromečkem však obvykle nevyvolají velké překvapení. Ale ani tradiční vánoční...
Zavří­t reklamu