Sobota, 9 prosince, 2023
spot_img

6 rad, jak vyzrát na podzimní úzkosti

Smutek, nervozita, podrážděnost, úbytek energie i přemýšlení o tom, zda se váš život ubírá tím správným směrem. To jsou podzimní úzkosti. Stavy, kterými podle průzkumů trpí stále větší procento lidí. Jak ale s psychickým náporem ponurých dní co nejefektivněji bojovat? Zkuste nějakou z našich rad. 

Takzvaná podzimní deprese asi někdy potkala většinu z nás. I když si ji jeden rok nepustíme k tělu, tak ten další už se můžeme zmítat v silných úzkostech, trpět bolestmi hlavy, žaludku, neustálou únavou, poklesem energie či problémy se spánkem. Přestože se totiž u podzimní deprese nejedná o jednu událost, která by vám nechuť k čemukoliv zapříčinila, s prvním opadaným listím a temnými rány se do našich myslí v tichosti vkrádá. A to, aniž bychom měli racionální důvod cítit se jako vtaženi do černé díry pochybností. Je vědecky dokázáno, že jednou z hlavních příčin úzkostných stavů je úbytek slunečního světla, jenž souvisí se snižováním hladiny hormonu zvaného serotonin a zvyšování hladiny melatoninu, který zapříčiňuje ospalost a negativním způsobem ovlivňuje psychiku. A jak s negativní náladou bojovat? 

1. Hudba doma i venku 

Ať už si pustíte hudbu do sluchátek ve vlaku, nebo doma v obýváku, odnese vás daleko za hranice úzkostných pocitů. A rozhodně nemusíte sáhnout jen po rozjuchaných disco kouscích. V nedávném studii zveřejněné v publikaci Emotion bylo totiž dokázáno, že lidé s depresí poslouchají smutnou muziku, protože jim pomáhá cítit se lépe a má relaxační i uklidňující účinky. Hudba pak prý může být obzvlášť prospěšná, když si ji poslechnete naživo a ve společnosti dalších lidí. Překonejte tedy pocity únavy a nechuti k aktivitám a vyrazte s přáteli třeba na koncert. Pokud trpíte utkvělou představou, že byste svou neveselou náladou obtěžovali ostatní, zkuste si připomenout, že se o vás vaši blízcí zajímají. Odolejte všudypřítomnému pokušení cítit se, že jste břemeno. 

Foto: Shutterstock

2. Terapie světlem 

Jak už jsme zmiňovali, úbytek přirozeného denního světla nese na podzimních depresích největší podíl. Začněte tedy trávit přes den venku více času a využijte slunečních paprsků co nejvíce. Jelikož ale budou dny stále více ponuré, dopřejte si například i terapii světlem, uznávanou preventivní metodou, jak překonat únavu a ospalost. Světelná terapie spočívá v pravidelném působení jasného, plnospektrálního světla na organismus. Je hlavní součástí léčby sezónní afektivní poruchy a příznivé výsledky jejího působení byly zaznamenány i u jiných typů potíží, jako jsou právě například nadměrná únava nebo snížená vitalita. K pozitivnějšímu naladění i větší energii vám tedy může pomoci pořídit si speciální světelný box a minimálně půl hodiny denně si ho doma zapnout. Existují dokonce i takové modely, jejichž záře se postupně zvyšuje, takže stimulují vycházející slunce. 

3. Začněte s novou aktivitou

Je známo, že právě podzim je vhodným obdobím pro nejrůznější začátky. A to ať už jde o zakládání nových trávníků, hubnutí nebo reorganizaci bytu. Pokud už tedy měsíce přemýšlíte nad tím, že byste chtěli chodit do večerní školy, roky toužíte po tom naučit se plést, fotit nebo cvičit karate, právě v těchto měsících byste se měli odhodlat a začít si plnit sny. Ať už se totiž rozhodnete konečně postavit zahradní domek, nebo si třeba podáte přihlášku do autoškoly, na vaši psychiku i depresivní pocity bude mít rozhodnutí zaplout do neznámých vod pozitivní účinky. Sychravé dny jsou prý také nejlepší dobou pro řešení starých záležitostí, které nám brání posunout se vpřed, vyřazení nebo darování věcí, které už nepotřebujeme a duševní očistě, při níž necháme zmizet všechno nepotřebné, abychom udělali prostor pro nové. 

Foto: Shutterstock

4. Cvičte každý den

Mnohé studie dokázaly, že dokonce i jednorázová pohybová aktivita může působit jako krátkodobá terapie snižující napětí, deprese i podrážděnost. Lidé, kteří denně sportují také vykazují mnohem nižší výskyt úzkostných stavů, pocitů osamělosti a beznaděje oproti jedincům, kteří si na sportovním vyžití příliš nezakládají. V mozku se totiž začnou vyplavovat chemické látky serotonin a dopamin, které mají na pozitivní náladu velký vliv.  Dalo by se tedy říci, že sport je jedním z nejefektivnějších antidepresiv a pokud si zacvičíte alespoň třicet minut denně, můžete na podzimní chmury zapomenout. Nemusíte jít rovnou zvedat těžké činky nebo běhat maraton, bohatě postačí propojení s přírodou v dlouhých procházkách přírodou, projížďka na kole, nejrůznější dechová cvičení, a především pak hluboké dýchání do břicha

5. Nechte průchod emocím

Většina lidí se depresivním myšlenkám a pocitům snaží bránit zuby nehty, protože se za ně v určitém slova smyslu stydí, připadají si zranitelní. Rozhodně ale není na škodu, když si čas od času své pocity přiznáte naplno a necháte jim volný průběh. Pokud se tedy nebudete v sebelítosti a úzkostech utápět pravidelně a několik dní či týdnů v řadě, může vám podobné emoční pročištění naopak pomoci. Zalezte si tedy do postele a jeden večer si dovolte být nedokonalí a zranitelní “smrtelníci” s tváří mokrou od slz a vztekem na celý svět. Urovnejte si myšlenky a do dalšího dne vstaňte s čistou hlavou. 

Foto: Shutterstock

6. Jídlo jako klíč k úsměvu

Neexistuje žádná zázračná potravina, která by jako mávnutím kouzelného proutku vyléčila vaši depresi.  Přesto ale strava hraje opravdu velmi významnou roli ve stavu kondice i nálady. Pokud tedy cítíte, že nejste ve své kůži, všední záležitosti vás rozhází více než obvykle a už odpoledne jste se silami u konce, změňte jídelníček. Pokuste se například omezit stimulanty, jako je kofein a samozřejmě depresory jako alkohol. Vaší psychice rozhodně neprospívá konzumace průmyslově zpracovaných potravin, rafinovaných cukrů, smažených jídel s velkým množstvím soli, sody, bílého pečiva, sádla nebo sladkostí. Studie navíc ukázaly, že obsah rafinovaných sacharidů a velmi nízká přítomnost   bílkovin ve stravě mají vliv na hladinu krevního cukru, což zapříčiňuje duševní nevyrovnanost. Dalším ukazatelem vedoucím k psychickým problémům se pak může stát překyselení organismu a následné záněty, které přímo volají po změně stravování. Americký neurolog David Perlmutter zase ve své knize Moučný mozek uvádí, že mnohdy může od deprese pomoci bezlepková dieta. Nic každopádně nezkazíte, když svůj jídelníček obohatíte například o ryby, banány nebo třeba kari. Právě jeho složka kurkumin má podle výzkumů srovnatelné účinky s některými léky proti depresi. 

Vychází 28. listopadu

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Hi-tech krása: Pusťte si k tělu technické novinky

Nejnovější technologie, léta výzkumu. Vybrali jsme chytré kosmetické pomůcky, díky kterým budou váš úsměv, vaše pleť i vlasy v nevídané kondici.

Češka tvořící pro Coldplay, Metallica s krví nebo drahý banán od Warhola

Jsou alba, která potěší nejen váš sluch, ale i oko. Jak to dopadlo, když známí hudebníci oslovili ke spolupráci na přebalech svých desek originální umělce?

Klenot brutalismu zblízka: Výstava zve na návštěvu bývalé ambasády ve Stockholmu

V budově bývalé československé ambasády, navržené týmem českých architektů, dnes sídlí luxusní designérská značka Acne Studios. Pojďte se podívat, jak probíhala nedávná rekonstrukce.

Hotely, ve kterých se budete mít doslova jako na zámku

Naše země je malá, ale nesmírně bohatá na krásné a zachovalé historické budovy. Na mnoha zámcích se můžete ubytovat...
Zavří­t reklamu