Sobota, 28 ledna, 2023

Studio Zahy Hadid v Číně postaví kulturní centrum nad rušnou silnicí

Projekt nového centra je ukázkou promyšleného přístupu, který propojuje technologické inovace s respektem k přírodě a k lidem.

Londýnské studio Zaha Hadid Architects (ZHA) v červnu vyhrálo soutěž na návrh kulturního a uměleckého centra ve městě Jinghe New City v čínské provincii Šen-si, které je sídlem vědy a techniky. Rozrůstá se zde průmysl se zaměřením na nové materiály, umělou inteligenci a letectví, vše s ohledem na životní prostředí.

Design centra koresponduje se stávajícím urbanistickým plánem, který počítá s propojením nové multimediální knihovny s novým divadlem múzických umění, multifunkčními sály, ateliéry a výstavními galeriemi prostřednictvím vyvýšených nádvoří, zahrad a cest, které se klenou nad osmiproudou silnicí.

Interiér multifunkčního hudebního sálu, foto/render: Atchain

Elegantní linie jsou poznávacím znamením práce uznávané architektky Zahy Hadid. V tomto případě odrážejí krajinu s řekou Jinghe, jež se proplétá mezi horami. Stejně tak se centrum proplétá městem a spojuje obchodní a rezidenční čtvrti s parkem a řekou, a zároveň přivádí obyvatele města do srdce budovy, kde jim poskytne přímý přístup do plánované stanice metra. Série prolínajících se vrstev a povrchů je napojená na krajinu a přináší lidem prostor pro kulturní život i odpočinek.

Divadlo na jižní straně pojme pojme 450 návštěvníků a může být přizpůsobeno různým typům akcí. K dispozici je multifunkční sál, ateliéry a galerie rozmístěné kolem divadla tak, aby využívaly veřejný prostor a umožňovaly mezioborovou spolupráci.

Plány pracují s optimalizací slunečního zářezí, využívají denního světla a přirozeného větrání. Budovy jsou osazeny fotovoltaickými panely pro výrobu elektřiny a počítá se se zachytáváním dešťové vody. Při výstavbě centra budou upřednostňovány lokálně vyrobené materiály s vysokým obsahem recyklátu.

Architektonický návrh komunikuje s okolní krajinou. Foto/render: Atchain

Vychází 31. ledna

Tak to bylo: Silné životní příběhy seniorů otisknuté do porcelánu 

Koncentrační tábory, smrt dcery, bezstarostné dětství i neuvěřitelná síla vyrovnat se s nepřízní osudu a chuť žít naplno. To vše se zrcadlí v sadách...

Média v nás budí mylný dojem, že se situace ve společnosti...

S beznadějí po tragické ztrátě přítele se rozhodl vyrovnávat pomocí focení. A tak začaly vznikat emotivní snímky, v nichž se mísí téma lidského bytí...

Michelinský šéfkuchař Christopher Naylor míří opět do Prahy

Pokud máte vybíravý a mlsný jazýček, máme pro vás příjemnou zprávu. Do restaurace Il Giardino Toscano totiž na konci...

Grafika roku: Výstava představí nejlepší autorské knihy i počítačovou grafiku

Ještě do konce ledna je možné přihlásit své výtvarné dílo na největší přehlídku současné domácí grafické tvorby.

Čeští olympionici budou v Pekingu reprezentovat v oblečení Made in Czech Republic

Zimní olympijské hry budou oslavou sportu, ale z našeho pohledu i oslavou naší vědy a zlatých českých ručiček. Olympionici...
Zavří­t reklamu