Středa, 6 prosince, 2023

Studio Zahy Hadid v Číně postaví kulturní centrum nad rušnou silnicí

Projekt nového centra je ukázkou promyšleného přístupu, který propojuje technologické inovace s respektem k přírodě a k lidem.

Londýnské studio Zaha Hadid Architects (ZHA) v červnu vyhrálo soutěž na návrh kulturního a uměleckého centra ve městě Jinghe New City v čínské provincii Šen-si, které je sídlem vědy a techniky. Rozrůstá se zde průmysl se zaměřením na nové materiály, umělou inteligenci a letectví, vše s ohledem na životní prostředí.

Design centra koresponduje se stávajícím urbanistickým plánem, který počítá s propojením nové multimediální knihovny s novým divadlem múzických umění, multifunkčními sály, ateliéry a výstavními galeriemi prostřednictvím vyvýšených nádvoří, zahrad a cest, které se klenou nad osmiproudou silnicí.

Interiér multifunkčního hudebního sálu, foto/render: Atchain

Elegantní linie jsou poznávacím znamením práce uznávané architektky Zahy Hadid. V tomto případě odrážejí krajinu s řekou Jinghe, jež se proplétá mezi horami. Stejně tak se centrum proplétá městem a spojuje obchodní a rezidenční čtvrti s parkem a řekou, a zároveň přivádí obyvatele města do srdce budovy, kde jim poskytne přímý přístup do plánované stanice metra. Série prolínajících se vrstev a povrchů je napojená na krajinu a přináší lidem prostor pro kulturní život i odpočinek.

Divadlo na jižní straně pojme pojme 450 návštěvníků a může být přizpůsobeno různým typům akcí. K dispozici je multifunkční sál, ateliéry a galerie rozmístěné kolem divadla tak, aby využívaly veřejný prostor a umožňovaly mezioborovou spolupráci.

Plány pracují s optimalizací slunečního zářezí, využívají denního světla a přirozeného větrání. Budovy jsou osazeny fotovoltaickými panely pro výrobu elektřiny a počítá se se zachytáváním dešťové vody. Při výstavbě centra budou upřednostňovány lokálně vyrobené materiály s vysokým obsahem recyklátu.

Architektonický návrh komunikuje s okolní krajinou. Foto/render: Atchain

Vychází 28. listopadu

Matka jako madona i pavouk. Jak ztvárnili své mámy Warhol nebo...

V neděli se slaví Svátek matek. Hold mateřské roli vzdávali a vzdávají umělci a umělkyně po celém světě. Pojďme se společně podívat na ta nejniternější zachycení vztahu, který ke svým matkám chovali.

Streetartový umělec David Strauzz žil kdysi na ulici, dnes vystavuje na...

Jeho rodiče emigrovali z Československa do Kanady, on se po smrti matky rozhodl živit uměním, vycestoval do Evropy a nakonec se usadil v Praze. Tvoří muraly se sociální tematikou i komerční zakázky pro velké firmy. Nově jsou jeho díla k vidění v hotelu The Mozart Prague.

Londýnský architekt navrhl nádherné udržitelné bydlení na stromech

Co říkáte na probuzení v korunách stromů? Architekt Matthew Chamberlain chce aktivně pomáhat v boji proti vysokému znečištění londýnských...

Fyzioterapeut Tomáš Rychnovský: V dnešní době se slabost nenosí

Proč stavíme štěstí na absurditách, jak špatná výchova dětí ovlivňuje jejich tělesné funkce v dospělosti a z jakého důvodu...

Sexy herečka i extravagantní šéfredaktor. Transgender osobnosti vládnou Instagramu

Konverzace o lidské sexualitě nebo nespokojenosti s pohlavím, s nímž jsme se narodili, už dávno není tabu. Nikoho tak...
Zavří­t reklamu