Úterý, 6 června, 2023

Studio Zahy Hadid v Číně postaví kulturní centrum nad rušnou silnicí

Projekt nového centra je ukázkou promyšleného přístupu, který propojuje technologické inovace s respektem k přírodě a k lidem.

Londýnské studio Zaha Hadid Architects (ZHA) v červnu vyhrálo soutěž na návrh kulturního a uměleckého centra ve městě Jinghe New City v čínské provincii Šen-si, které je sídlem vědy a techniky. Rozrůstá se zde průmysl se zaměřením na nové materiály, umělou inteligenci a letectví, vše s ohledem na životní prostředí.

Design centra koresponduje se stávajícím urbanistickým plánem, který počítá s propojením nové multimediální knihovny s novým divadlem múzických umění, multifunkčními sály, ateliéry a výstavními galeriemi prostřednictvím vyvýšených nádvoří, zahrad a cest, které se klenou nad osmiproudou silnicí.

Interiér multifunkčního hudebního sálu, foto/render: Atchain

Elegantní linie jsou poznávacím znamením práce uznávané architektky Zahy Hadid. V tomto případě odrážejí krajinu s řekou Jinghe, jež se proplétá mezi horami. Stejně tak se centrum proplétá městem a spojuje obchodní a rezidenční čtvrti s parkem a řekou, a zároveň přivádí obyvatele města do srdce budovy, kde jim poskytne přímý přístup do plánované stanice metra. Série prolínajících se vrstev a povrchů je napojená na krajinu a přináší lidem prostor pro kulturní život i odpočinek.

Divadlo na jižní straně pojme pojme 450 návštěvníků a může být přizpůsobeno různým typům akcí. K dispozici je multifunkční sál, ateliéry a galerie rozmístěné kolem divadla tak, aby využívaly veřejný prostor a umožňovaly mezioborovou spolupráci.

Plány pracují s optimalizací slunečního zářezí, využívají denního světla a přirozeného větrání. Budovy jsou osazeny fotovoltaickými panely pro výrobu elektřiny a počítá se se zachytáváním dešťové vody. Při výstavbě centra budou upřednostňovány lokálně vyrobené materiály s vysokým obsahem recyklátu.

Architektonický návrh komunikuje s okolní krajinou. Foto/render: Atchain

Vychází 29. května
Tereza Rosalie Kladošová

Módní designérka Tereza Rosalie Kladošová: V divném psychickém rozpoložení se ocitám...

Málokdo si dokáže pohrávat s barvami, vzory, nadsázkou i humorem s takovou lehkostí jako Tereza Rosalie Kladošová. Módní designérka, která ráda zkouší nové postupy...

Rekonstruovaný byt má kuchyň v modré a zlaté. Je to riskantní...

V interiéru secesního bytu v centru Varšavy se setkává minimalismus s historickými prvky i výraznými barevnými akcenty. Za návrhem stojí polská architektka Marta Chrapka, kterou při práci ovlivňují vzpomínky na domov prarodičů i pobyt v Africe.

Co nosí v kabelce herečka Eliška Křenková, fotografka Bet Orten a designérka Barbora Musilová

Všechny tři spojily své kreativní síly a výsledkem jsou působivé fotografie z nové kampaně české značky .about leather., která...

Média v nás budí mylný dojem, že se situace ve společnosti zhoršuje, říká fotograf Martin Stranka

S beznadějí po tragické ztrátě přítele se rozhodl vyrovnávat pomocí focení. A tak začaly vznikat emotivní snímky, v nichž...

Zpověď Veroniky Fey Křen: Bývalý manžel byl přesvědčen, že všechno je moje chyba

Pro terapeutku, autorku dvou knih a matku tří dětí Veroniku Fey Křen je sebeláska silné téma. Už zdaleka není jen „biomanželka“ vláčená texty knížek svého bývalého muže Michala Viewegha. Svěřila nám svůj životní příběh.
Zavří­t reklamu