Sobota, 3 června, 2023

Vysvlečené ženy odhalující jizvy po zákeřném onemocnění. Výstava fotografií má pomoci s osvětou

Víte, co je endometrióza? Mnoho lidí teď pravděpodobně odpoví, že absolutně netuší. Přitom jejími následky trpí jedna z deseti žen. Právě kvůli zvýšení povědomí o tomto zákeřném gynekologickém onemocnění, vznikla velmi silná fotografická výstava Within.

Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Je doprovázené výraznou bolestí a trpí jím jedna z deseti zástupkyň něžného pohlaví. U nemocných se buňky sliznice dutiny děložní nacházejí i mimo ni například ve vejcovodech, na vaječnících a mohou být nalezeny i na plicích nebo mozkových obalech. V době menstruace pak v ložiscích endometriózy dochází ke krvácení, rozvoji chronického zánětu a tkáňové změny se pak často stávají jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. Přestože se s touto nemocí potýká celosvětově okolo 180 milionů žen, povědomí o ní je nedostatečné.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ester Keate (@esterkeate)

Výstavou k osvětě

Právě kvůli osvětě v této oblasti se britská fotografka Ester Keate rozhodla nafotit sérii portrétů s názvem Within. Snímky ukazují osmnáct žen, na jejichž obnažených tělech si můžete všimnout drobných jizev způsobených chirurgickými zákroky spojenými s léčbou endometriózy. Jak uvedl deník Independent, Keate chtěl do snímků vměstnat celou řadu emocí. Například nahota má v jejím díle vyjadřovat pocit zranitelnosti a ztráty, který popisuje mnoho pacientů s endometriózou. Jejich sošný postoj pak zase statečnost, s níž stojí tváří v tvář svému utrpení. Výstavu představila on-line galerie Another Boutique, která si klade za cíl zvýšit povědomí o aktuálních sociálně-politických problémech a pomocí svých výstav rozpohybovat změny v jednotlivých oblastech. Another Boutique pak také podporuje charitativní organizace související s danou výstavou.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ester Keate (@esterkeate)

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ester Keate (@esterkeate)

Všechny fotografie si můžete prohlédnout na another.boutique

Vychází 29. května

Estonský umělec vytvořil vánoční strom z kanystrů

Teet Suur je už několik let známý svým netradičním zpracováváním vánočních stromků. Tentokrát se estonský umělec rozhodl poukázat na celosvětový problém s plasty tak,...

Když barva pleti určuje osud: Knihy o rasismu, které byste si...

Vlnu protestů a nevole, které vyvolala po celém světě smrt Afroameričana Goeorge Floyda po neúměrném a brutálním zákroku policisty, asi zaznamenal každý z nás....

Den české animace má program pro děti i dospělé

Pražské Bio Oko zve ve čtvrtek 20. října na přehlídku filmů a také na animátorský swap – výměnný trh výtvarných pomůcek, komiksů nebo DVD.

Fejeton: (H)různé příbuzenstvo

„Jsem váš strýc Baloun, mám vás všechny rád a budu u vás žít.“ Nedávno jsem narazila na tenhle úryvek ze slavné povídky Šimka a Grossmanna a přivedlo mě to na myšlenku, zdali máme opravdu dokonalý přehled o veškerém svém příbuzenstvu. Známe je skutečně všechny?

Znáte blahočet? Vánoční stromek, který můžete mít doma celý rok

Tak jaký letos? Klasický, který na Tři krále skončí v odpadu? Jehličnan v květináči, který musíte přenášet mezi teplem...
Zavří­t reklamu