Pátek, 1 prosince, 2023

Vysvlečené ženy odhalující jizvy po zákeřném onemocnění. Výstava fotografií má pomoci s osvětou

Víte, co je endometrióza? Mnoho lidí teď pravděpodobně odpoví, že absolutně netuší. Přitom jejími následky trpí jedna z deseti žen. Právě kvůli zvýšení povědomí o tomto zákeřném gynekologickém onemocnění, vznikla velmi silná fotografická výstava Within.

Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Je doprovázené výraznou bolestí a trpí jím jedna z deseti zástupkyň něžného pohlaví. U nemocných se buňky sliznice dutiny děložní nacházejí i mimo ni například ve vejcovodech, na vaječnících a mohou být nalezeny i na plicích nebo mozkových obalech. V době menstruace pak v ložiscích endometriózy dochází ke krvácení, rozvoji chronického zánětu a tkáňové změny se pak často stávají jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. Přestože se s touto nemocí potýká celosvětově okolo 180 milionů žen, povědomí o ní je nedostatečné.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ester Keate (@esterkeate)

Výstavou k osvětě

Právě kvůli osvětě v této oblasti se britská fotografka Ester Keate rozhodla nafotit sérii portrétů s názvem Within. Snímky ukazují osmnáct žen, na jejichž obnažených tělech si můžete všimnout drobných jizev způsobených chirurgickými zákroky spojenými s léčbou endometriózy. Jak uvedl deník Independent, Keate chtěl do snímků vměstnat celou řadu emocí. Například nahota má v jejím díle vyjadřovat pocit zranitelnosti a ztráty, který popisuje mnoho pacientů s endometriózou. Jejich sošný postoj pak zase statečnost, s níž stojí tváří v tvář svému utrpení. Výstavu představila on-line galerie Another Boutique, která si klade za cíl zvýšit povědomí o aktuálních sociálně-politických problémech a pomocí svých výstav rozpohybovat změny v jednotlivých oblastech. Another Boutique pak také podporuje charitativní organizace související s danou výstavou.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ester Keate (@esterkeate)

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ester Keate (@esterkeate)

Všechny fotografie si můžete prohlédnout na another.boutique

Vychází 28. listopadu

Výstava Prague Photo ukáže, jak vidí svět mladí fotografové

V úterý 18. října startuje čtrnáctý ročník přehlídky fotografií studentů a čerstvých absolventů uměleckých škol, ale i etablovaných autorů. Svou tvorbu představí například Robert Carrithers, který spolupracoval s Keithem Haringem nebo Basquiatem.

Kam na výlet? Vyrazte za letošními nejlepšími počiny české architektury

Patnáct staveb a rekonstrukcí nominovaných na Českou cenu architektury je veřejně přístupných. Možná máte některou z nich za humny. A možná vás některá zláká...

Design z Vysočiny inspirovaný Středomořím a Skandinávií

Karolína Stryková je ilustrátorka a grafička, která se svým mužem Teodorikem Menšlem založila značku In August Company. Inspiraci často čerpají na cestách, hlavně u moře.

Oscaři znají své vítěze. Proč se naší královnou stala Carey Mulligan?

Slavnostní 93. ročník udílení Oscarů, který se uskutečnil v noci na dnešek, zná své vítěze. V hlavní kategorii zvítězil...

Konec stížností v Čechách: Návod, jak si přestat stěžovat, kritizovat a pomlouvat

Úspěšní lidé nehledají vinu a chyby u ostatních a nevymlouvají se, proč něco nejde, ale soustředí se na to, aby to šlo. Naučme se to taky. Zlepšíme si tím pracovní vztahy, domácí atmosféru i svoje zdraví.
Zavří­t reklamu