Úterý, 7 února, 2023

Vysvlečené ženy odhalující jizvy po zákeřném onemocnění. Výstava fotografií má pomoci s osvětou

Víte, co je endometrióza? Mnoho lidí teď pravděpodobně odpoví, že absolutně netuší. Přitom jejími následky trpí jedna z deseti žen. Právě kvůli zvýšení povědomí o tomto zákeřném gynekologickém onemocnění, vznikla velmi silná fotografická výstava Within.

Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Je doprovázené výraznou bolestí a trpí jím jedna z deseti zástupkyň něžného pohlaví. U nemocných se buňky sliznice dutiny děložní nacházejí i mimo ni například ve vejcovodech, na vaječnících a mohou být nalezeny i na plicích nebo mozkových obalech. V době menstruace pak v ložiscích endometriózy dochází ke krvácení, rozvoji chronického zánětu a tkáňové změny se pak často stávají jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. Přestože se s touto nemocí potýká celosvětově okolo 180 milionů žen, povědomí o ní je nedostatečné.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ester Keate (@esterkeate)

Výstavou k osvětě

Právě kvůli osvětě v této oblasti se britská fotografka Ester Keate rozhodla nafotit sérii portrétů s názvem Within. Snímky ukazují osmnáct žen, na jejichž obnažených tělech si můžete všimnout drobných jizev způsobených chirurgickými zákroky spojenými s léčbou endometriózy. Jak uvedl deník Independent, Keate chtěl do snímků vměstnat celou řadu emocí. Například nahota má v jejím díle vyjadřovat pocit zranitelnosti a ztráty, který popisuje mnoho pacientů s endometriózou. Jejich sošný postoj pak zase statečnost, s níž stojí tváří v tvář svému utrpení. Výstavu představila on-line galerie Another Boutique, která si klade za cíl zvýšit povědomí o aktuálních sociálně-politických problémech a pomocí svých výstav rozpohybovat změny v jednotlivých oblastech. Another Boutique pak také podporuje charitativní organizace související s danou výstavou.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ester Keate (@esterkeate)

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ester Keate (@esterkeate)

Všechny fotografie si můžete prohlédnout na another.boutique

Vychází 31. ledna

Jak ukrást Monu Lisu: Slavné umělecké krádeže, které se (ne)vyplatily

Co byste udělali z lásky k umění? Představte si, že existoval milovník umění, který každých čtrnáct dní ukradl nějaké dílo a celkem jich doma...

Björk na nové desce vzdává hold Islandu, houbám a matriarchátu

Fossora ‒ desáté album islandské zpěvačky a producentky vyjde 30. září. Otiskly se do něj pocity vyvolané smrtí její matky nebo pandemií. Ke zpěvu přizvala i svoji dceru.

Fyzioterapeut Tomáš Rychnovský: V dnešní době se slabost nenosí

Proč stavíme štěstí na absurditách, jak špatná výchova dětí ovlivňuje jejich tělesné funkce v dospělosti a z jakého důvodu...

Martha Issová pokřtí kalendář na podporu lidí s autismem

V novém filmu Buko sama hraje autistku, proto se rozhodla stát patronkou kalendáře Labyrint světa a ráj srdce s ilustracemi od držitele ceny Magnesia Litera Miroslava Hauptycha. Výtěžek z prodeje půjde na stavbu bydlení pro lidi s autismem.

Velký školní swap, přehlídka kroužků a party k tomu

Bačkory, pastelky, obaly na sešity... Už je to tu zas. O snížení stresu před začátkem školního roku se postará...
Zavří­t reklamu