Středa, 27 září, 2023

Ve sklárně Moser vzniká zatím její nejnáročnější objekt – váza modrá jako mořská hlubina

Česká sklárna Moser má od loňska nového uměleckého ředitele. Jan Plecháč získal hned několik ocenění Czech Grand Design, jeho návrhy pro české i zahraniční značky zaujaly odbornou veřejnost i privátní sběratele. Pro Moser navrhl působivou masivní vázu Abyss. Poprvé byla prezentována nai prestižní světové přehlídce Milano Design Week.

Abyss je unikát, který zaujme na první pohled. Nepřehlédnutelný křišťálový objekt v odstínu akvamarínové modři je technologickou výzvou sklářského řemesla a byl inspirován pocity při volném potápění. „Abyss je ztělesněním překonávání lidských možností a posouvání fyzikálních hranic při výrobě křišťálových objektů.

Svým tvarem v sobě snoubí jemnost lidského dechu a čistě brutalistní formu, čímž manifestuje um sklářů na huti i preciznost našich brusičů,“ přiblížil novinku Abyss tvůrce Jan Plecháč.

DECH MÍSTO PODPISU

Samotná výroba vázy Abyss je velmi náročná. „Sklář, který ji má na píšťale a fouká ji, nese neuvěřitelnou váhu. Jeho dech se objevuje jako jedinečná bublina uvnitř,“ popisuje Jan Plecháč proces výroby. Právě jádro vázy tvarované dechem skláře dělá z každého kusu unikát. Roztavená hmota o váze dvaadvaceti kil na sklářské píšťale činí z vázy Abyss nejnáročnější objekt, který ve sklárně Moser vzniká, proto se ročně může vytvořit pouze pár desítek kusů.

TEMNĚ MODRÁ ELEGANCE

Kromě organicky tvarovaného jádra a ostře broušených vnějších brutalistních hran zaujme Abyss i výrazným odstínem modři. Při výběru barevnosti se nechal designér Jan Plecháč inspirovat původní barevnou vzorkovnicí technického a uměleckého ředitele sklárny z počátku minulého století Leo Mosera, proslulého průkopníka nových technik kolorování. Akvamarín je odstín mořských hlubin, kamene lapis lazuli i umělce Yvese Kleina.

SVĚTOVÁ PREMIÉRA V MILÁNĚ

Mimořádný objekt si zasloužil velkorysou premiéru. V rámci prestižního festivalu Milano Design Week uvedla značka Moser vázu Abyss v prostorách galerie známé italské sběratelky a kurátorky Rossany Orlandi. Samu Orlandi oslovila váza už od prvního zhlédnutí návrhů Jana Plecháče a měla zájem o její uvedení ve své galerii. Umělecké dílo v Miláně zaujalo milovníky designu.

TRADICE A VIZE

→ od roku 1857 je sklo Moser symbolem bohatství, vybraného estetického cítění a váženosti

→ Moser je proslulý mistrovstvím ve výrobě opticky čistého bezolovnatého skla, průhlednými barvami a ručním brusem

→ představením vázy Abyss začíná proměna tradiční sklárny v moderní značku určující přední trendy

Vychází 2. října

Architekt Petr Kousal uspěl v Londýně. Pracuje i na obřím náboženském...

V předních světových architektonických kancelářích pracují desítky českých architektů a architektek, o kterých se u nás doma moc neví a nepíše, což je škoda.

Jana Zielinski: Každý večer si připomínám věci, za které jsem vděčná

Festival Designblok pořádá již 24. rokem. Původně malou akci pro několik firem postupně proměnila v největší přehlídku designu ve střední a východní Evropě. Přesto v její práci rutinu ani stereotyp nehledejte. „Když jsem byla mladší, každý rok jsem tajně doufala, že letos už něco půjde samo. Ale postupně zjišťuji, že taková situace asi nikdy nenastane,“ směje se neúnavná propagátorka designu Jana Zielinski.

Tamara Klusová: Zakázala bych fyzické tresty na dětech

Zpěvačka, manželka hudebníka Tomáše Kluse, matka tří dětí a influencerka, kterou na Instagramu sleduje 158 tisíc lidí, využívá svůj vliv k tomu, že dlouhodobě podporuje sociální témata a propaguje udržitelný životní styl.

Zpěvačka Lenka Graf žije svůj českoamerický sen

Sopranistka a zakladatelka Nadačního fondu Energie pomáhá Lenka Graf má za sebou mimořádně úspěšný rok. WHAT zjišťoval, co všechno dokáže vincentka s hlasem a proč se chce Lenka vrátit z Ameriky do rodného Ústí.

Bára Poláková: Změnila bych vzdělávací systém a zavedla hrubé domácí štěstí

Báru Polákovou můžete potkat v pátek v pražských Kasárnách Karlín, kde vedle Lenky Dusilové a dalších zazpívá na benefičním Koncertě pro planetu. Zajímalo nás, co dalšího dělá pro planetu, v čem naopak hřeší a co by udělala, kdyby byla ředitelkou zeměkoule.
Zavří­t reklamu