Čtvrtek, 28 září, 2023

V Ostravě vzniká unikátní mural. Barvy mu dodá uhlí a stavební odpad

Jan Lörincz vyhrál soutěž na výtvarnou realizaci 200 metrů dlouhé zdi nad stadionem Bazaly i díky záměru využít pouze barvy, které získá z pigmentů posbíraných na území města.

Byla to detektivní práce, trocha alchymie a hodně trpělivosti. Pigment hledal na různých místech. Chtěl využít těžební a stavební odpad z blízkých lokalit a dotknout se tak otázky udržitelnosti nejen v umění. Heřmanická halda poskytla širokou škálu barevných odstínů horniny od béžové přes oranžovou po tmavě šedou, odstín červené pochází z cihel, černá a šedá z uhlí. Využil i hašené vápno, které objevil na brownfieldu v Třebovicích. Myslel také na orientaci zdi k jiho-jihozápadu, proto se rozhodl minimalizovat použití černé barvy, aby nedocházelo k nežádoucímu zvyšování teploty.

Informace o hledání a vytváření barev zprostředkovával v graficky ztvárněném deníku na svých sociálních sítích a v plánu měl také uspořádat workshop pro studenty uměleckých škol. Poznatky o míchání a zpracovávání pigmentů čerpal na VUT v Brně a na VŠCHT Pardubice. Sesbírané materiály se pomlely na třech různých zařízeních, na procesu se podílela fakulta metalurgie Vysoké školy báňské. V laboratoři firmy Rokospol se barvy namíchaly a tento týden se začalo s výmalbou, která potrvá do září.

Výtvarník, v graffiti komunitě známý jako Bogy, pracuje s přiznanou strukturou betonu a rozhodl se zachovat na zdi původní nápis, který zní Jano, miluji tě! M. Prostřednictvím facebooku Moravskoslezského kraje vyslal výzvu, aby se mu přihlásil jeho autor.

Bogyho návrh, připomínající jeskynní malby, zvítězil v mezinárodní soutěži, kterou vypsalo město Ostrava ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Cílem bylo realizovat mural na opěrné zdi v městské části Slezská Ostrava v místě, které velmi dobře znají fotbaloví fanoušci, protože se pod ní nachází stadion Bazaly. V porotě usedli zástupci města či ostravský malíř Jiří Surůvka a na tom, že stěnu o délce 202,46 m nakonec pokryje právě Jan Lörincz, se shodli jednomyslně. Kompletní vizualizaci s popisem a zdůvodněním poroty i ostatní zaslané návrhy si můžete prostudovat na streetart.ostrava.cz.

 

Vychází 2. října

Vojtěch Dyk: Vlivem stydlivosti jsem si nedokázal představit, že by moje...

Jak naznačují nejnovější výzkumné poznatky, proces buněčné obnovy je do značné míry ovlivňován nejen tím, co děláme, ale i tím, jak se cítíme. Úplně...

Tereza Lochmann boří představy o tom, co je to grafika. V...

Žije mezi Prahou a Paříží, pracuje se dřevem, ráda experimentuje a oslavuje přirozenost života. Minulý týden převzala Cenu Vladimíra Boudníka a její práce teď...

Klobásy z falešného vepřového masa jako nový celosvětový hit?

Přepadla vás chuť na vepřovou klobásu, ale už před nějako dobou jste se rozhodli, že vyřadíte ze svého jídelníčku...

Pomozte Sousedskému klubu, který pečuje o seniory a samoživitelky

Zuzana Vránová je duší Sousedského klubu, který poskytuje zdarma potraviny, ošacení, psychologickou či právní pomoc i radost seniorům nebo rodičům v nouzi. Plánuje teď pořídit food truck, aby z prodeje kávy a dobrot pomohla projekt financovat.

Design z Vysočiny inspirovaný Středomořím a Skandinávií

Karolína Stryková je ilustrátorka a grafička, která se svým mužem Teodorikem Menšlem založila značku In August Company. Inspiraci často čerpají na cestách, hlavně u moře.
Zavří­t reklamu