Neděle, 27 listopadu, 2022
spot_img

Festival planet: U brněnské hvězdárny vzplane obří Slunce

Na co jiného se jít v letním vedru podívat než na desetimetrový model Slunce. Hvězdárna poprvé vystaví společně všechna obří tělesa Sluneční soustavy, na něž lákala diváky v minulých letech.

Od 4. do 11. srpna budou prostranství u brněnské hvězdárny zdobit modely Měsíce, Země, Marsu a Slunce. Tedy Lunalón, Terralóna, Marsmeloun a Heliosféra.

Desetimetrový nafukovací Měsíc byl prvním vesmírným tělesem, který se v Brně rozsvítil. V roce 2019 si ho hvězdárna nechala vyrobit k příležitosti oslavy 50 let od přistání mise Apollo na Měsíci. Základem byla data ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter, která mapuje Měsíc od roku 2009. Některé její záběry jsou tak podrobné, že zachycují detaily o velikosti 50 cm. Lunalón přitáhl velkou pozornost, během červencového víkendu, kdy byl vystavený, se na něj přišlo podívat 8 tisíc lidí, proto rok nato přišel na řadu další model.

Terralóna čili Země. Její potisk sestává ze záběrů sond Terra a Aqua. Pokud chcete Zemi vidět stejně jako astronauti, postavte se cca jeden metr od modelu.

Loni do sbírky přibyl Marsmeloun. Vychází ze 73 tisíc záběrů rudé planety a jsou na něm patrné krátery a sopky.

Letošní novinkou je Heliosféra, model Slunce v ultrafialovém oboru elektromagnetického spektra zhotovený z dat sondy Solar Dynamics Observatory. „Na těchto vlnových délkách se zviditelní lidskému zraku jinak unikající jevy, třeba celá řada mimořádně silných erupcí, tedy výtrysků žhavého plazmatu,“ informují na svých stránkách pořadatelé. Heliosféra se na Kraví hoře v premiéře rozzářila v polovině července. „Odhadujeme, že se na Heliosféru během sedmi dní přišlo podívat na 30 tisíc návštěvníků,“ prozradil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Marsmeloun, Terralóna a Lunalón, foto: Kubíček Visionar

Nyní se v parku na Kraví hoře poprvé setkají všechna čtyři vesmírná tělesa najednou. K vidění budou denně od 14 hodin do 23:30, aby si je mohli diváci prohlédnout za světla i za tmy. Akci doprovázejí tematické přednášky, výstava či letní kino.

Grafickou podobu všech modelů zajistila audiovizuální skupina Visualove. Vyrobeny a sešity byly z odolného, nehořlavého polyesteru v brněnských dílnách společnosti Kubíček Visionar.

Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Filmová studia a televize jdou společně do boje proti obtěžování a...

BBC, HBO a další hercům mimo jiné slibují zajistit na place při erotických scénách koordinátory intimity. Herec Sean Bean přitom nedávno prohlásil, že takový koordinátor zabíjí atmosféru.

Luxusní péče Oribe a vlasový mág Livermor v hlavní roli kadeřnické show

Luxusní americká vlasová péče Oribe, která se už léta drží na pomyslném Olympu mezi profesionálními kadeřníky, vlasovými stylisty, přehlídkovými...

Ručně vyráběné a organické dárky pod stromeček. Pořiďte je na prvním ze série DARK Pop-up marketů

Dark but not Toxic, to je název prvního se série DARK Pop-up marketů, jehož tématem jsou organické ručně vyráběné...

Sopranistka Kateřina Kněžíková: V zahraničí bývám doceněná víc než doma

Letos v Londýně získala prestižní cenu BBC Music Magazine Awards, která se udílí za klasickou hudbu. Operní pěvkyně a...
Vychází 28. října
Zavří­t reklamu