Čtvrtek, 28 září, 2023
spot_img

Festival planet: U brněnské hvězdárny vzplane obří Slunce

Na co jiného se jít v letním vedru podívat než na desetimetrový model Slunce. Hvězdárna poprvé vystaví společně všechna obří tělesa Sluneční soustavy, na něž lákala diváky v minulých letech.

Od 4. do 11. srpna budou prostranství u brněnské hvězdárny zdobit modely Měsíce, Země, Marsu a Slunce. Tedy Lunalón, Terralóna, Marsmeloun a Heliosféra.

Desetimetrový nafukovací Měsíc byl prvním vesmírným tělesem, který se v Brně rozsvítil. V roce 2019 si ho hvězdárna nechala vyrobit k příležitosti oslavy 50 let od přistání mise Apollo na Měsíci. Základem byla data ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter, která mapuje Měsíc od roku 2009. Některé její záběry jsou tak podrobné, že zachycují detaily o velikosti 50 cm. Lunalón přitáhl velkou pozornost, během červencového víkendu, kdy byl vystavený, se na něj přišlo podívat 8 tisíc lidí, proto rok nato přišel na řadu další model.

Terralóna čili Země. Její potisk sestává ze záběrů sond Terra a Aqua. Pokud chcete Zemi vidět stejně jako astronauti, postavte se cca jeden metr od modelu.

Loni do sbírky přibyl Marsmeloun. Vychází ze 73 tisíc záběrů rudé planety a jsou na něm patrné krátery a sopky.

Letošní novinkou je Heliosféra, model Slunce v ultrafialovém oboru elektromagnetického spektra zhotovený z dat sondy Solar Dynamics Observatory. „Na těchto vlnových délkách se zviditelní lidskému zraku jinak unikající jevy, třeba celá řada mimořádně silných erupcí, tedy výtrysků žhavého plazmatu,“ informují na svých stránkách pořadatelé. Heliosféra se na Kraví hoře v premiéře rozzářila v polovině července. „Odhadujeme, že se na Heliosféru během sedmi dní přišlo podívat na 30 tisíc návštěvníků,“ prozradil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Marsmeloun, Terralóna a Lunalón, foto: Kubíček Visionar

Nyní se v parku na Kraví hoře poprvé setkají všechna čtyři vesmírná tělesa najednou. K vidění budou denně od 14 hodin do 23:30, aby si je mohli diváci prohlédnout za světla i za tmy. Akci doprovázejí tematické přednášky, výstava či letní kino.

Grafickou podobu všech modelů zajistila audiovizuální skupina Visualove. Vyrobeny a sešity byly z odolného, nehořlavého polyesteru v brněnských dílnách společnosti Kubíček Visionar.

Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Britské kino zvalo zrzky, ať se zdarma přijdou zchladit na film

Síť kin zareagovala na předpověď slibující rekordní vedra akcí, v níž nabízela volný vstup rudovlasým lidem. Na pozvánce využila tváře známých britských herců s rezavými vlasy.

Útěk po Česku: Odpočívejte u mlýnského kola nebo v dubovém pokoji

Potřebujete na pár dní zmizet, ale nevíte kam? Představujeme několik míst, na kterých zapomenete na každodenní stres i nepříjemné...

Proč je důležité umět si hrát v každém věku?

Hravost si spíš spojujeme jen s mláďaty, občas nám připadá jako činnost pozbývající smysl. Ale ona je to důležitá lidská potřeba v podstatě od kolébky do rakve. Akorát je na ni v běhu let čím dál méně času. O čas na hraní se ale ve svém vlastním zájmu bijte jako lvi. Mimo jiné platí, že kdo chce být „stále“ mlád, musí si umět hrát.

Tak to bylo: Silné životní příběhy seniorů otisknuté do porcelánu 

Koncentrační tábory, smrt dcery, bezstarostné dětství i neuvěřitelná síla vyrovnat se s nepřízní osudu a chuť žít naplno. To...
Vychází 2. října
Zavří­t reklamu