Čtvrtek, 30 března, 2023
spot_img

Festival planet: U brněnské hvězdárny vzplane obří Slunce

Na co jiného se jít v letním vedru podívat než na desetimetrový model Slunce. Hvězdárna poprvé vystaví společně všechna obří tělesa Sluneční soustavy, na něž lákala diváky v minulých letech.

Od 4. do 11. srpna budou prostranství u brněnské hvězdárny zdobit modely Měsíce, Země, Marsu a Slunce. Tedy Lunalón, Terralóna, Marsmeloun a Heliosféra.

Desetimetrový nafukovací Měsíc byl prvním vesmírným tělesem, který se v Brně rozsvítil. V roce 2019 si ho hvězdárna nechala vyrobit k příležitosti oslavy 50 let od přistání mise Apollo na Měsíci. Základem byla data ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter, která mapuje Měsíc od roku 2009. Některé její záběry jsou tak podrobné, že zachycují detaily o velikosti 50 cm. Lunalón přitáhl velkou pozornost, během červencového víkendu, kdy byl vystavený, se na něj přišlo podívat 8 tisíc lidí, proto rok nato přišel na řadu další model.

Terralóna čili Země. Její potisk sestává ze záběrů sond Terra a Aqua. Pokud chcete Zemi vidět stejně jako astronauti, postavte se cca jeden metr od modelu.

Loni do sbírky přibyl Marsmeloun. Vychází ze 73 tisíc záběrů rudé planety a jsou na něm patrné krátery a sopky.

Letošní novinkou je Heliosféra, model Slunce v ultrafialovém oboru elektromagnetického spektra zhotovený z dat sondy Solar Dynamics Observatory. „Na těchto vlnových délkách se zviditelní lidskému zraku jinak unikající jevy, třeba celá řada mimořádně silných erupcí, tedy výtrysků žhavého plazmatu,“ informují na svých stránkách pořadatelé. Heliosféra se na Kraví hoře v premiéře rozzářila v polovině července. „Odhadujeme, že se na Heliosféru během sedmi dní přišlo podívat na 30 tisíc návštěvníků,“ prozradil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Marsmeloun, Terralóna a Lunalón, foto: Kubíček Visionar

Nyní se v parku na Kraví hoře poprvé setkají všechna čtyři vesmírná tělesa najednou. K vidění budou denně od 14 hodin do 23:30, aby si je mohli diváci prohlédnout za světla i za tmy. Akci doprovázejí tematické přednášky, výstava či letní kino.

Grafickou podobu všech modelů zajistila audiovizuální skupina Visualove. Vyrobeny a sešity byly z odolného, nehořlavého polyesteru v brněnských dílnách společnosti Kubíček Visionar.

Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. března

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Drogově závislý raper nosí náhrdelník s krví herečky Megan Fox. Bizarní...

Svátek zamilovaných máme už pár dní za sebou a slavní se na svých sociálních sítích postupně chlubí, jak si romantické chvilky užili a co...

Lady Gaga přichází s odvážnou řadou kosmetiky

Naposledy svět okouzlila v hollywoodském trháku Zrodila se hvězda, kdy za svou roli dokonce získala Oscara. Nyní si zpěvačka...

Vezměte své kytky na procházku

Středa 27. července je dnem venčení pokojových rostlin. Zní vám to šíleně? Svátek má ovšem docela logický základ. Stojí za ním herec Thomas Roy, který vymyslel přes 80 legračních svátků.

Výstava Prague Photo ukáže, jak vidí svět mladí fotografové

V úterý 18. října startuje čtrnáctý ročník přehlídky fotografií studentů a čerstvých absolventů uměleckých škol, ale i etablovaných autorů. Svou tvorbu představí například Robert Carrithers, který spolupracoval s Keithem Haringem nebo Basquiatem.
Vychází 29. března
Zavří­t reklamu