Čtvrtek, 30 března, 2023

Temné pražské podchody ožijí streetartem

Lyrická noc nad městěm, superhrdinky i Milada Horáková. Takové motivy se objevily v soutěži o výzdobu ponurých pražských zákoutí. Víme, kdo uspěl.

Organizace Prague City Tourism a Galerie hlavního města Prahy vyhlásily v prosinci loňského roku open call nazvaný Bohémská múza s cílem vybrat dočasné velkoplošné malby a streetartové intervence pro několik podchodů ve správě TSK. Zadání znělo zobrazit múzu, která v nás navzdory všední šedi a každodenní únavě probouzí bohémskou duši. Praha je kulturním centrem historicky spjatým s životem mnoha umělců a tvůrčích osobností. Město stále kulturně žije a lidé se v něm rádi baví, proto zde byl záměr dostat tuto atmosféru i do nevzhledných či snad nebezpečně působících míst. Aktivita má také vzbudit u veřejnosti zájem o současné umění a podobu veřejného prostoru. Podchody, které dostanou nový kabát, se můžete projít na Legerově na Praze 2, v ulici Lounských v Nuslích a na Malovance na Praze 6. Dva vybrané podchody jsou pak na Strahově. Některé z oceněných návrhů najdete v galerii, kompletní výsledky včetně hodnocení odborné poroty si můžete prostudovat na stránkách Umenipromesto.eu.

Vychází 29. března

Malířka Jelly Green používá své obrazy k záchraně pralesa

Sedmadvacetiletá britská malířka Jelly Green se rozhodla, že její pomoc Amazonskému deštnému pralesu neskončí pouze u sdílení tragických obrázků masivního odlesňování. A za výtěžky...

Přijměte pozvání do surrealistického snu s novou módní kolekcí Mi fashion...

Návrhářka Lenka Mulabegovič spojila v nové snové kolekci minimalismus s výrazným vizuálem, jenž je poctou umělcům, jako jsou René Magritte a Man Ray. Představí ji na Designbloku.

Proběhla největší celosvětová stávka za klima

Ve sto padesáti zemích po celém světě proběhly tisíce demonstrací, kterých se zúčastnily miliony lidí. Ekologické protesty iniciativy Fridays...

Kanadské známky mají pomoct ohroženým velrybám

V kanandských vodách žije třicet druhů velryb. Některé z nich však prohrávají boj s klimatickými změnami a činností člověka. Pět z nich, které splňují kritéria ohroženého druhu, teď zdobí novou emisi známek.

Když máte děti, je obrana před konzumem složitá, říká šéfka ekologické reklamní agentury

Co je nejlepší dárek pro toho, kdo nic nechce, a jak obdarovat někoho, koho neznáme? A navíc ekologicky? A jak dárek zabalit? Třeba do rostoucího papíru.
Zavří­t reklamu