Čtvrtek, 26 května, 2022

Objevil se další odvážný návrh na rekonstrukci Notre-Dame. Jak by mohla pařížská katedrála v budoucnu vypadat?

Skleník, park nebo třeba luxusní byt. To jsou jedny z mnoha nápadů, jak by mohla vypadat slavná katedrála Notre-Dame po rekonstrukci. Přesto, že se francouzský prezident vyjádřil, že národní chlouba bude mít nejspíš úplně stejnou podobu, jakou měla před loňským ničivým požárem, architektonická studia se nepřestávají předhánět, kdo přijde s originálnějším návrhem. A jak vypadá ten zatím poslední?

Že je rekonstrukce katedrály Notre-Dame pro architekty obrovskou výzvou, není třeba zdůrazňovat. Aby na sebe studia v množství návrhů upozornila, leckdy jde o opravdu divoké a odvážné nápady. A ty se objevují i poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že katedrála, kterou v loňském roce zachvátil ničivý požár, by měla mít i po opravě stejnou podobu jako před tragédií. Svůj názor prý změnil poté, co se ukázalo, že by rekonstrukce spolu s vypsáním architektonické soutěže trvala příliš dlouho. Práce by totiž měly být dokončeny ještě před letními olympijskými hrami, které se v Paříži uskuteční v roce 2024.

Ovoce pro celou Paříž

Dalším důvodem, proč by se katedrála Notre-Dame neměla výrazně lišit od své podoby před požárem, je, že většina Francouzů o žádné originální přestavby nestojí. Nepřesvědčil je například ani návrh Architekta Vincenta Callebauta, který chtěl z poničené střechy gotické katedrály udělat skleník. Callebautova vize byla přeměnit Notre-Dame v ekologicky šetrnou budovu, která vyprodukuje více energie, než sama spotřebuje a ročně vyprodukuje až 21 tun zeleniny a ovoce pro celou Paříž.

https://www.instagram.com/p/CGCPRrgHu8U/

Zaujmout se svým nápadem nyní zkouší i nizozemské architektonické studio Trnsfrm, které sdílelo svůj originální návrh barevné skleněné střechy, která se stáčí do věže. Jako výchozí bod prý pro autory sloužilo zachování kulturního dědictví katedrály a návrh má na první pohled vysílat signál, že Notre-Dame je místo uctívání. Jako inspirace pak prý posloužila Bazilika Panny Marie Guadalupské v Mexico City a Galerie Viktora Emanuela II. v Miláně. Během dne by prý střecha z barevného skla měla vnášet do katedrály sluneční světlo a v noci by pak díky vnitřním osvětlení katedrály měla působit jako „záře ve tmě“ na pařížském panoramatu.

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Módní kolekce návrhářky Iris Van Herpen inspirovaná přírodou vám vezme dech

V aktuálním vydání What, jehož leitmotivem je tentokrát umění, jsme se zeptali několika inspirativních osobností na to, jaký umělecký počin je v poslední době...

Progresivní české umění propaguje za hranicemi, k nám přiveze streetartovou legendu...

Galeristka Alexandra Karpuchina se s námi podělila o své plány na rok 2022 a pozvala nás na několik výstav. Byla jednou z osobností, kterých...

Longchamp předvedl kolekci inspirovanou dílem umělkyně Judy Chicago

Na newyorském fashion weeku  Maison Longchamp  již potřetí předvedl svou novou kolekci, tentokrát jaro/léto 2020, jejímž hlavním tématem je...

Každý chce dnes podnikat z pláže a vydělávat miliony. Je ale třeba být realista, říká byznys mentorka

Proč se některým začínajícím podnikatelům tolik daří a dalším nikoli? V čem nám škodí pozice oběti? A podle čeho vůbec poznat schopného kouče? Nejen o tom je rozhovor s mentorkou Erikou Bach.

Modelka Pavlína Němcová: Chci si zachovat své přirozené já

Modelka, podnikatelka a designérka Pavlína Němcová se po 30 letech vrátila z Paříže zpět do své rodné země. Jak...
Zavří­t reklamu