Pátek, 2 června, 2023

Objevil se další odvážný návrh na rekonstrukci Notre-Dame. Jak by mohla pařížská katedrála v budoucnu vypadat?

Skleník, park nebo třeba luxusní byt. To jsou jedny z mnoha nápadů, jak by mohla vypadat slavná katedrála Notre-Dame po rekonstrukci. Přesto, že se francouzský prezident vyjádřil, že národní chlouba bude mít nejspíš úplně stejnou podobu, jakou měla před loňským ničivým požárem, architektonická studia se nepřestávají předhánět, kdo přijde s originálnějším návrhem. A jak vypadá ten zatím poslední?

Že je rekonstrukce katedrály Notre-Dame pro architekty obrovskou výzvou, není třeba zdůrazňovat. Aby na sebe studia v množství návrhů upozornila, leckdy jde o opravdu divoké a odvážné nápady. A ty se objevují i poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že katedrála, kterou v loňském roce zachvátil ničivý požár, by měla mít i po opravě stejnou podobu jako před tragédií. Svůj názor prý změnil poté, co se ukázalo, že by rekonstrukce spolu s vypsáním architektonické soutěže trvala příliš dlouho. Práce by totiž měly být dokončeny ještě před letními olympijskými hrami, které se v Paříži uskuteční v roce 2024.

Ovoce pro celou Paříž

Dalším důvodem, proč by se katedrála Notre-Dame neměla výrazně lišit od své podoby před požárem, je, že většina Francouzů o žádné originální přestavby nestojí. Nepřesvědčil je například ani návrh Architekta Vincenta Callebauta, který chtěl z poničené střechy gotické katedrály udělat skleník. Callebautova vize byla přeměnit Notre-Dame v ekologicky šetrnou budovu, která vyprodukuje více energie, než sama spotřebuje a ročně vyprodukuje až 21 tun zeleniny a ovoce pro celou Paříž.

https://www.instagram.com/p/CGCPRrgHu8U/

Zaujmout se svým nápadem nyní zkouší i nizozemské architektonické studio Trnsfrm, které sdílelo svůj originální návrh barevné skleněné střechy, která se stáčí do věže. Jako výchozí bod prý pro autory sloužilo zachování kulturního dědictví katedrály a návrh má na první pohled vysílat signál, že Notre-Dame je místo uctívání. Jako inspirace pak prý posloužila Bazilika Panny Marie Guadalupské v Mexico City a Galerie Viktora Emanuela II. v Miláně. Během dne by prý střecha z barevného skla měla vnášet do katedrály sluneční světlo a v noci by pak díky vnitřním osvětlení katedrály měla působit jako „záře ve tmě“ na pařížském panoramatu.

 

Vychází 29. května

Antipearle: Když moře dostane křídla

Do říše perlových šperků ANTIPEARLE přibyla nová živelná kolekce. Další zhmotnění dokonalosti mořského světa. Jmenuje se Ailes de mer – Křídla moře a designérka...

Filmová architektka, která točila i s Charlize Theron, poradí, jak snadno...

Když jsme si s Lucií Amossé domlouvaly rozhovor, musela se nejprve omluvit. „Mám natáčení, kde stavím dvacet dva koupelen,“ napsala. I takhle vypadá práce...

Psi, fazole a hara hachi bu. Objevte tajemství dlouhověkosti podle modrých zón

Na světě existuje pět záhadných oblastí, kde se lidé navzdory nápadným kulturním rozdílům běžně dožívají devadesáti a více let a méně často je potkávají srdeční choroby a rakovina. Čím to je?

Jak vyzrát na obezitu a přejídání? Naučte se rozlišovat mezi emočním a fyzickým hladem

„Já včera přišla domů z práce tak vyčerpaná a zoufalá, že jsem vyjedla celý hrnec brokolice…“ No dobře, namísto...

Měli bychom víc naslouchat teenagerům, myslí si PR agentka Pavlína Fechterová

Již více než dvacet let stojí za agenturou 2media.cz – jednou z nejsilnějších agentur na trhu kulturního PR. Zároveň zastupuje jako agentka mladé začínající herce nebo originální výtvarníky a na sociálních sítích tráví čas jako kulturní influencer.
Zavří­t reklamu