Čtvrtek, 28 září, 2023

Nábytek, nebo kameny porostlé mechem? Takhle vypadají pohovky, které nerozeznáte od zákoutí divoké přírody 

Chtěli byste strávit dlouhé hodiny rozjímáním uprostřed lesů nebo pozorovat mořské vlny tříští se o útesy, ale přitom ležet na pohodlné sedačce? Není to nemožné. Dvojice švédských designérek se totiž rozhodla pozvat divočinu do tepla obýváků a navrhla kolekci nábytku inspirovaného přírodou. Jejich pohovky například vypadají jako mechem pokryté kameny nebo mohyly, které působí tak věrohodně, že byste je v přírodním zátiší ani nerozpoznali.

Že je produkt inspirovaný přírodou, už na svá díla dnes píše kde kdo. V některých případech jde jen o marketing a v mnohých dalších byste inspiraci říší rostlin a zvířat rozpoznali jen stěží. To však neplatí u dvojice švédských designérek ze studia Front. Sofia Lagerkvist a Anna Lindgren se totiž rozhodly navrhnout kolekci pohovek s názvem The Nature Furniture, která přírodní prvky přímo napodobuje. Kolekce je také první vlaštovkou projektu Design by Nature, jenž ženy rozjely ve spolupráci s italskou značkou nábytku. Například textilie pohovek připomínající povrchy kamenů porostlé mechem je tak věrohodná, že kdyby sedačku někdo nainstaloval do lesa nebo na kamenný útes, možná byste ani nepoznali, že tam je.

Les v obýváku

Podle informací, které umělkyně uvádí na svých stránkách, vznikla podoba sedaček z myšlenky přenést do interiéru fragmenty divoké přírody. K napodobení jejích vybraných částí se tak ženy rozhodly využít techniku 3D skenování, frézování a tkaní. Jedna ze zakladatelek studia, Sofia Lagerkvist, se svěřila, že cílem bylo vytvořit dojem, že někdo nabral obří lopatou kus lesa nebo celou mýtinu a přenesl je do obýváku. „Šlo nám o to, vtáhnout do domovů lidí atmosféru a nádech přírody. Díky vytvoření nesčetně obrazů a kreseb a s pomocí 3D skenování v různých přírodních podmínkách tak vznikly tyto kusy nábytku,“ uvedla druhá designérka Anna Lindgren.

Dovést projekt Design by Nature do cíle trvalo čtyři roky a ženy během té doby také spolupracovaly s několika odborníky a výzkumníky v mnoha oblastech. Pohovky, které budou k vidění příští rok na výstavě v Miláně, například staví na výzkumu o blahodárných účincích přírody na fyzické a duševní zdraví člověka.

Vychází 2. října

Krištof Kintera a Denisa Václavová ukážou obrazy, které jim visí doma

Výtvarník Krištof Kintera a kurátorka Denisa Václavová zvou do pražské galerie Prostora na ojedinělou výstavu, na níž představí umělecká díla ze svých sbírek.

Ženská síla v architektuře. Architektka Lenka Míková řeší, jak prostor ovlivňuje...

„Občas se musím obhajovat víc, než kdybych byla muž,“ říká úspěšná tvůrkyně, jež vede také svůj architektonický ateliér. V profesi, která je často brána...

Toužíte po vyšší produktivitě? Vypněte sociální sítě a vyzkoušejte metodu hluboké práce

Hluboká práce neodkazuje na potápěče ani jinou geografickou hloubku, tady jde spíš o kognitivní rovinu. Tedy konkrétně o schopnost...

Studentka na Instagramu radí, jak si ušít nebo upravit něco na sebe. Sledují ji tisíce lidí

Veronika Dušková je v šití samouk. Od 15 let šije oblečení pro sebe i své blízké, o tvůrčí postupy se dělí na sociálních sítích, kde také přináší tipy, jak poznat kvalitní materiály a jak se dobře obléct i s minimem peněz.

Celosvětový prodej elektromobilů navzdory pandemii dál roste

Jedním z hlavních trendů, který už nějakou dobu hýbe automobilovým průmyslem, je elektromobilita. Auta s elektrickým pohonem jsou totiž...
Zavří­t reklamu