Pátek, 2 června, 2023

Martha Issová pokřtí kalendář na podporu lidí s autismem

V novém filmu Buko sama hraje autistku, proto se rozhodla stát patronkou kalendáře Labyrint světa a ráj srdce s ilustracemi od držitele ceny Magnesia Litera Miroslava Hauptycha. Výtěžek z prodeje půjde na stavbu bydlení pro lidi s autismem.

Komediální drama režisérky Alice Nellis Buko, které vstupuje do kin tento týden, vypráví o rodinných vztazích a jednom cirkusovém koni. Martha Issová během příprav na roli Terezy s Aspergerovým syndromem zjistila, jak málo jsou u nás podporovaní lidé s těžší formou autismu a jejich rodiny. Proto začala přemýšlet, jak by jim mohla pomoct. Krátce nato ji oslovilo sdružení Děti úplňku, které se věnuje osvětě o autismu a lobbingu za zlepšení sociálních služeb, aby se stala patronkou a kmotrou charitativního kalendáře.

„Já jsem přesvědčená, že společnosti se daří tak dobře, jak se daří jejím nejslabším členům. A Jan Amos Komenský v Labyrintu světa a ráji srdce napsal, že všichni stojíme na společném jevišti velikého světa a cokoliv tam se uděje, všech se týče,“ uvedla herečka.

Martha Issová ve filmu Buko, foto: Dorian Films

Umění a duševní zdraví

Autorem kalendáře je výtvarník a arteterapeut Miroslav Hauptych, který má pracovní zkušenosti coby zdravotní bratr, terapeut v krizovém centru nebo v léčebně pro drogově závislé. V roce 2020 získal cenu Magnesia Litera za ilustrace ke knize J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Příští rok uplyne 400 let od doby, kdy Komenský dokončil první rukopis svého díla, a k oslavě kulatého výročí se Miroslav Hauptych rozhodl vydat výpravný nástěnný kalendář s těmito motivy a novými kolážemi. Ilustracím Komenského díla se věnuje už dvacet let a vytvořil několik kalendářů. Tímto charitativním kusem chce tuto tvůrčí etapu uzavřít. „Moji přátelé vychovávají dceru s autismem, takže vím, jak obtížná ta péče je a jak málo existuje podpůrných služeb,“ vysvětluje. „A tak mě napadlo, že bych mohl svým dílem přispět k tomu, aby se to zlepšilo.“

Kalendář má netypický formát (větší A2) a je na dva roky. Poté si z něj můžete složit panoramatický obraz ráje či labyrintu. Výtěžek z prodeje poputuje na projekt výstavby bydlení pro lidi s autismem v Měšicích u Prahy.

Křest proběhne 5. října od 19 hodin v Kasárnách Karlín. S Marthou Issovou a Miroslavem Hauptychem kalendář pokřtí kněz Tomáš Halík.

Vychází 29. května

Papír fest: prodejní pop-up spojuje lásku k papíru, řemeslu a designu

Milujete vůni papíru, pořád si něco zapisujete, rádi vyrábíte nebo hledáte jedinečný vánoční dárek? Tak to si budete 12. listopadu na Papír festu připadat jako v ráji.

Všestranný ilustrátor Michal Bačák zve do Jihlavy

Ačkoli se knižní tvorbě jinak téměř nevěnuje, ilustroval knihu Petry Nesvačilové Skutečná, která vyšla minulý měsíc. Jeho rozmanitou tvorbu můžete obdivovat v Praze v...

Zdraví ve skořápce: Vyzkoušejte originální recepty z ořechů a poznejte jejich léčivou moc

Působí v těle protizánětlivě, podporují správnou funkci trávicího traktu, snižují cholesterol a poradí si i s pocuchanou nervovou soustavou....

Co můžeme udělat pro lepší budoucnost? Konference TEDx se zaměří na vzdělávání i životní prostředí

Jaký vliv na nás mají sociální sítě a čím nám může pomoct umělá inteligence? Na tyto a další otázky odpoví konference Future of Humanity, na níž vystoupí ekolog Martin Bursík, odborník na AI a její rizika Jan Kulveit nebo také studentka Emma Babáková, která se věnuje prevenci duševních problémů mladých.

Mia Wasikowska utekla z Hollywoodu a natočila ekologický film

Proslavila se jako Alenka v říši divů, a když byla na vrcholu, udělala nečekaný krok. Vzdala se života hollywoodské hvězdy a odstěhovala se do Austrálie. „Vnímání toho světa je dost odlišné od reality a mně to nesedělo,“ řekla herečka.
Zavří­t reklamu